زنان - صفحه زنان
صفحه زنان
بررسی مسائل و اولویت‌های زنان در گفت‌وگوی «جوان» با نماینده منتخب مجلس یازدهم
در کشور‌های توسعه‌یافته بخشی از جی‌دی‌پی به فرزندآوری اختصاص یافته است. به طور مثال فرانسه ۵ درصد از جی‌دی‌پی خود را به فرزندآوری اختصاص داده است یا کشوری مثل ژاپن وزارتخانه‌ای به نام وزارت فرزندآوری تشکیل داده است؛ چراکه آنان به اهمیت فرزندآوری بانوان پی برده‌اند و آن را یکی از مؤلفه‌های پیشرفت خود می‌دانند. ما هم اگر بخواهیم مشکلات فرزندآوری بانوان رفع شود باید حتماً موانع آن را برطرف کنیم و مشوق‌هایی برای خانواده‌ها در نظر بگیریم
مهریه یا همان هدیه زوج به زوجه برای اثبات عشق و علاقه‌اش است و یک قرارداد فی ما بین این دو نفر. این مهریه را روزگاری نه می‌دادند و نه می‌گرفتند، اما بعدتر‌ها نه فقط آقایان مجبور شدند مهریه را بدهند بلکه کسانی هم که حاضر نبودند مهریه را بدهند یا پولش را نداشتند راهی زندان می‌شدند.
اگرچه حضور زنان به عنوان خلبان و کمک خلبان موضوع تازه‌ای نیست و پیش از این نیز شاهد حضور زنان در این عرصه بوده‌ایم، اما حضور هر دو خلبان بانو در کابین هدایت هواپیما برای نخستین بار بود که اتفاق می‌افتاد...
گزارش‌های رسانه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ بیش از ۳ هزار و ۴۰۰ زن به خاطر عوارض ناشی از بارداری در امریکا فوت کرده‌اند که حدود ۲ /۱۷ درصد از کل مادران باردار را شامل می‌شود. این در حالی است که این آمار در ۲۵ سال گذشته ۱۲ درصد بوده است. در بین زنان سفیدپوست از هر ۱۰۰ هزار زایمان، ۱۳ مادر فوت کرده است، اما در مورد زنان سیاهپوست این رقم بیش از سه برابر بوده است، یعنی به ازای هر ۱۰۰ هزار زایمان، بیش از ۴۲ مادر فوت کرده است
حجت‌الاسلام پناهیان:
ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسئولیت کمیته اسکان، تغذیه و جلب مشارکت‌های مردمی را در اربعین به عهده دارد، با موکب‌داران ایرانی رایزنی‌هایی کرده تا با توجه به شرایط و نیاز‌های خانم‌ها، امکانات و فضای خاصی در اختیار آن‌ها قرار داده شود.
روایت خادم حرم سید‌الشهدا درباره نامه‌های نیابت
جامانده‌ها چشم انتظارند و تنها درخواستشان از آن‌ها که رفته‌اند این است که به نیابت از آن‌ها سلامی کنند و چند قدمی از پیاده‌روی‌شان در مسیر بهشت را به یاد آن‌ها که جامانده اند انجام دهند. این فلسفه طرح نیابت و نامه‌هایی است که در این طرح تدارک دیده شده است تا بین آن‌هایی که جا مانده‌اند و آن‌هایی که زائر مسیر اربعین شده‌اند الفت برقرار کند.
خادم حرم سیدالشهدا و مسئول گروه جهادی «اجتماع‌القلوبه» در گفتگو با «جوان»:
خادم حرم امام حسین (ع) با طرح این سؤال که افرادی که به پیاده‌روی اربعین می‌روند اثر این حضور و شور حسینی چقدر در طول سال برایشان می‌ماند؟ می‌افزاید: «باید کاری کرد این تحولی که در پیاده‌روی اربعین برای ما حاصل می‌شود ماندگار شود و برای این ماندگاری با هم یک هم‌عهدی داشته باشیم»
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت‌گو با «جوان»:
بهارستانی‌ها انگار بدشان نمی‌آید افتخار تصویب نخستین لایحه حمایتی خاص زنان به مجلس دهم برسد. اگرچه تنها مدافعان لایحه جدید مستأجران صندلی‌های سبز مجلس نیستند و بسیاری از چهره‌ها و کارشناسان از لایحه‌ای که قوه قضائیه با چکش‌خواری لایحه قبلی ارائه داده ارزیابی مثبتی دارند.