ایثار و مقاومت - اخبار كلی
اخبار كلی
گفت‌وگوی «جوان» با مادر مجید مسگر طهرانی از شهدای مفقود‌الاثر
عذرا جعفری‌پور فرشمیرانی، مادر شهید مفقودالاثر مجید مسگر طهرانی می‌گوید: «همرزمان مجید برایمان تعریف می‌کردند که او در جبهه همیشه خوش‌تیپ بود. یک‌بار هم ندیدیم موهایش نامرتب باشد. دائماً کفش‌هایش واکس زده و لباس‌هایش صاف و تمیز بود. پسر من خوش‌تیپ‌ترین آرپی جی زن جنگ بود.»
نگاهی به فرهنگ جبهه در گفت‌و‌گوی «جوان» با یک رزمنده دفاع مقدس
مضانی می‌گوید: «برای اولین بار مهرماه سال ۶۱ به جبهه رفتم. آن زمان خیلی از آداب و رسوم رزمندگی از قبل شکل گرفته بود. منظورم در پوشش و نوع ظاهر رزمنده‌هاست. مثلاً یادم می‌آید قبل از جنگ وقتی تعدادی از بچه محل‌هایمان به کردستان رفتند، برخی ریش‌هایشان را می‌تراشیدند یا شلوار‌های جین می‌پوشیدند. کم‌کم همین‌ها محاسن گذاشتند و در شهر هم نوع پوشش‌خود را تغییر دادند.»
خاطراتی از شهید ستاری با نگاهی به داشته‌های کتاب «پاکباز عرصه عشق»
شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۷۳ بر اثر سانحه هوایی به شهادت رسید. از وی خاطرات ارزشمندی بر جای مانده که در کتاب «پاکباز عرصه عشق» به چاپ رسیده است.
روایتی از زندگی حاج اسکندر معینی که پس از ۳۱ سال جانبازی به یاران شهیدش پیوست
پیش دکتر‌های مختلفی برای مداوا رفت ولی هیچ‌کدام نتوانستند کاری برای حاج اسکندر انجام دهند. اوضاع پاهایش از آن چیزی که فکر می‌کرد بدتر شد. باید قید پاهایش را می‌زد. برخی پزشک‌ها برای جلوگیری از گسترش عفونت گفته بودند باید پاهایش را قطع کند، ولی حاج اسکندر حاضر به این کار نبود. پاهایش، این دو همراه همیشگی‌اش را دوست داشت
جنگ قیمت‌ها که شاید در تاریخ جنگ خیلی به آن پرداخته نشده باشد، یکی از مؤثرترین حربه‌های دشمن برای مقابله با رزمندگان و ملت ایران بود. البته این جنگ، به موازات «جنگ نفتکش‌ها» و «جنگ شهرها» پیش می‌رفت و مکمل یکدیگر بودند
نگاهی به کتاب «مثل نسیم» زندگی شهید مدافع حرم سیداحسان حاجی حتم‌لو
«بزرگ‌ترین آرزوی من شهادته. میخوام این رو بدونی و دعا کنی که به آرزوم برسم.» همسر شهید همان لحظه عمق و معنای این حرف را درک کرد و پاسخ داد: «حالا که بزرگ‌ترین آرزوت شهادته، امیدوارم به آرزوی قلبیت برسی.»
گفت‌وگوی «جوان» با برادر شهید یوسف رزاقی از شهدای دفاع مقدس
آن زمان آزادسازی خرمشهر برای مردم ایران نمادی از آزادی کل کشور بود. خرمشهر باید آزاد می‌شد تا به دنیا نشان دهیم ملت ما تجاوز و اشغالگری هیچ قدرتی را نمی‌پذیرد و هر کس فکر تجاوز به ایران را داشته باشد با شکست رو‌به‌رو می‌شود
ماجرای رؤیای صادقه شهید مهدی ثامنی‌راد از زبان پدر شهید محمد مولایی
مهدی خوابش را تعریف کرد و من مبهوت حرف‌های او شدم. اما نمی‌دانم چه شد که به تعبیر خواب فکر نکردم. چند روز بعد به سوریه برگشتم و مدت نسبتاً طولانی آنجا بودم. بعد که برگشتم متوجه شدم مهدی چند روز بعد از اعزام من از طریق دیگری اقدام کرده و او هم به سوریه آمده، اما خیلی در جبهه نمانده و به شهادت رسیده است
جانباز «حسین منصوریان» در گفتگو با «جوان» به بررسی عملکرد یگان زرهی لشکر ۱۴ امام‌حسین (ع) در عملیات رمضان می‌پردازد
انجام عملیات رمضان پس از عملیات بزرگ الی بیت‌المقدس یکی از مقاطع پرچالش دفاع مقدس به شمار می‌رود. جانباز و آزاده حسین منصوریان در این عملیات جزو تیپ زرهی لشکر ۱۴ امام حسین (ع) بود و حتی توانست تا عمق خاک دشمن نفوذ کند.
پروژه توسعه مرکز توان‌بخشی جانبازان قطع نخاعی امام خمینی (ره) استان خراسان رضوی در مشهد توسط نماینده، ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افتتاح شد.