ایثار و مقاومت - اخبار كلی
اخبار كلی
گفت‌و‌گوی «جوان» با همسر و خواهر شهید جواد شهبازی از شهدای امنیت سیستان‌و‌بلوچستان
وقتی چهار شهید درگیری یازدهم دی ۱۴۰۰ کورین زاهدان تشییع می‌شدند، متنی در زیر تصاویرشان به چشم می‌آمد، در این متن نوشته شده بود: «ما در راه اسلام از شهادت نورچشمان‌مان هراسی نداریم.» شهید جواد شهبازی، شهید مهدی اصغری، عزیزالله بزی و مهدی کوهستانی رزم‌آوران غیوری بودند که برای حفظ امنیت ایرانی اسلامی به دل خطر رفتند و شهد شهادت را نوشیدند
خاطره‌ای از روز‌های آخر دفاع مقدس از زبان یک رزمنده ارتشی
خاطره زیر را رضا سوری از سربازان ارتشی دفاع مقدس برای‌مان بازگو کرده است. آقای سوری ساکن کرج است و در دوران دفاع مقدس به مناطق مرزی غرب و شمال غرب کشور اعزام شده بود.
اردیبهشت نقطه اوج استراتژی دفاع متحرک ارتش بعث عراق
استراتژی دفاع متحرک عراق از اواخر سال ۱۳۶۴ و پس از ناامیدی این کشور از بازپس‌گیری فاو آغاز شد و تا اواسط سال ۱۳۶۵ ادامه یافت. در این طرح نیرو‌های عراقی تک‌های محدود برق‌آسایی را در طول مرز‌های خود با ایران به اجرا می‌گذاشتند تا با مشغول‌کردن رزمندگان ایرانی، از انجام عملیات بزرگی، چون والفجر ۸ در آینده جلوگیری کنند.
شهید رضا مؤذنی طراح اولین عملیات منظم سپاه در اردیبهشت سال ۱۳۶۰
در شرح تاریخ دفاع مقدس، کمتر به نخستین ماه‌های جنگ پرداخته می‌شود و متأسفانه مطالب زیادی درباره حماسه رزمندگان در آن روز‌ها دیده نمی‌شود. شهید رضا مؤذنی و عملیات تپه‌های مدن یکی از همین بخش‌های کمتر روایت شده دفاع مقدس است که به لحاظ تاریخی اهمیت زیادی در تاریخ جنگ دارد.
شهید محمدامین اسدی سال ۱۳۵۹ در دفاع از تپه‌های مدن به شهادت رسید
گفت‌وگوی «جوان» با خواهر شهید احمد بابایی فرمانده گردان مالک اشتر در عملیات الی‌بیت‌المقدس
شهید احمد بابایی برای آزادی خرمشهر جانفشانی‌های زیادی کرد. او آرزو داشت بار دیگر بتواند مسجد جامع خرمشهر را ببیند ولی ۱۳ روز قبل از آزادی شهر، ردای سرخ شهادت به تن کرد و آسمانی شد.
با حضور سردار سلیمانی:
آیین تودیع و معارفه معاون جدید فرهنگی و همچنین مسئول سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بسیج با حضور سردار سلیمانی برگزار شد.
یکی دیگر از یادگاران دوران هشت سال حماسه و ایثار از شهر اهواز شربت شیرین شهادت را نوشید و به همرزمان شهیدش پیوست.
روایاتی از شهید عبدالله رحیمی فرمانده گردان ضربت محمدرسول الله (ص) در دفاع‌مقدس
در خطه کردستان به دلیل شرایط کوهستانی منطقه، معمولاً گردان‌های ویژه‌ای تشکیل می‌شدند که توانایی جنگ در سختی‌ها و ناهمواری‌های کوهستان را داشتند. گردان ضربت محمدرسول‌الله (ص) یکی از همین گردان‌ها بود که عمده نیرو‌ها و کادر آن را پیشمرگان مسلمان کرد تشکیل می‌دادند. شهید عبدالله رحیمی یکی از فرماندهان این گردان بود که ۱۱ مهر ۱۳۶۶ در دیواندره به شهادت رسید.
روایت یکی از رزمندگان بومی کردستان از نحوه برخورد با یک ضد انقلاب اسیر
متن زیر خاطره‌ای از رفتار حسنه پیشمرگان مسلمان کُرد با یک اسیر ضد انقلاب است که آن را از زبان حاج محمود مرادی از همرزمان شهید عبدالله رحیمی پیش‌رو دارید.