ایثار و مقاومت - اخبار كلی
اخبار كلی
گفت‌وگوی «جوان» با پدر و مادر شهید محمدامین پیروتی از شهدای اهل سنت حادثه تروریستی اخیر پیرانشهر
۴۰ سال است که مرزنشینان استان‌های غربی کشور ازجمله آذربایجان غربی در برابر ضدانقلاب ایستاده‌اند و مقاومت می‌کنند و در این راه هم شهدای گرانقدری تقدیم ایران اسلامی کرده‌اند. در ۱۸ تیرماه امسال نیز عناصر ضدانقلاب در جنایتی آشکار با حمله به یک خودروی سپاه، سه تن از پاسداران پیشمرگ مسلمان کرد به نام‌های حاصل احمدی، محمدامین پیروتی و امید ملازاده را به شهادت رساندند.
دبیر جشنواره ملی ترنم فتح اظهار کرد: بر همین اساس سارمان هنری و سینمایی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با هدف بازآفرینی حماسه دوران دفاع مقدس و ارتقاء کمی و کیفی یگان‌های موزیک نیرو‌های مسلح اقدام به برگزاری این جشنواره کرد که مرحله اول این جشنواره در سال ۹۶ در سطح تهران برگزار شد که سه گروه دانشگاه افسری امام علی (ع)، نیروی دریایی ارتش و نیروی انتظامی گروه‌های‌برتر این جشنواره شدند.
ادبیات دفاع مقدس چند سالی است روزگار خوبی را سپری می‌کند. هم رزمندگان پای کار آمده‌اند و خاطراتشان را بازگو می‌کنند، هم انتشاراتی‌ها برای چاپ این خاطرات ذوق به خرج می‌دهند و با رعایت اصول حرفه‌ای آثاری درخور منتشر می‌کنند و از سوی دیگر مخاطبان نیز به این کتاب‌ها روی خوش نشان می‌دهند.
نگاهی بر زندگی جهادی امیر سرتیپ احمد ترکان، پدر توپخانه ایران
با گذشت بیش از سه دهه از اتمام جنگ تحمیلی، جبهه جهاد و مقاومت بار دیگر سوگوار یکی دیگر از شیرمردانش شد. امیر سرتیپ احمد ترکان از چهره‌های پیشکسوت دفاع مقدس پس از عمری خدمت، روز ۲۴ تیرماه ۱۳۹۸ به همرزم شهیدش سپهبد علی صیادشیرازی پیوست.
گفت‌وگوی «جوان» با نویسنده کتاب «مسافران خورشید» (واقعه تروریستی ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷)
اخیراً که حمله تروریستی پیرانشهر به شهادت سه پاسدار انجامید، ما را به یاد واقعه ۳۰ تیرماه ۱۳۹۷ در پاسگاه روستای مرزی دری از توابع مریوان انداخت که در آن واقعه نیز ۱۱ تن از بسیجی‌ها و رزمندگان بومی منطقه به شهادت رسیدند.
گفت‌وگوی «جوان» با فرزند شهید سردار حاصل احمدی از شهدای حادثه تروریستی اخیر پیرانشهر
سردار احمدی نمونه بارز «اشدا علی الکفار و رحماءبینهم» بود. ایشان را می‌توان یک رزمنده جهادگر دانست که از هیچ کمکی به مردم دریغ نمی‌کرد و در مقابل وقتی ضدانقلاب در روستا‌ها و مناطق به تبلیغ می‌پرداختند، با شنیدن خبر آمدن ایشان همگی پا به فرار می‌گذاشتند.
معرفی کتاب «تا شقایق هست» در گفت‌و‌گوی «جوان» با نویسنده اثر
کتاب «تا شقایق هست» اثر جدید رضا خدری، روزنامه‌نگار پیشکسوت و نویسنده دفاع مقدس به تازگی منتشر شده است. این کتاب سکانس‌هایی از روز‌های اول شروع جنگ را دربردارد.
فرزند شهید رمضانعلی ایراندوست در گفتگو با «جوان» از راهی می‌گوید که پدرش تا شهادت پیمود
شهید رمضانعلی ایراندوست در ۱۰ اسفند ماه ۱۳۶۰ در روند اجرای عملیات فتح‌المبین به شهادت رسید. آمبولانس این شهید هنگام حمل مجروحان در خط مقدم مورد اصابت خمپاره قرار گرفت و پیکر مطهرش متلاشی شد.
قربانعلی امیدی و امیرمختار جعفری دو مأمور جان بر کف نیروی انتظامی روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه در درگیری با قاچاقچیان اسلحه در سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند.
پیکر مطهر سرلشکر شهید حسین ادیبان، فرمانده شجاع گردان تکاوران مالک اشتر، پس از ۳۸ سال رخ نشان داد و به آغوش خانواده بازگشت.