ماجرای تأخیر پنج ساله در تشکیل ستاد ملی زن و خانواده و باز شدن بخت این جلسه بعد از پنج سال در آخرین روز‌های کاری سال ۹۶ سرانجام به تصویب بی‌سر و صدا و شتابزده یک بند پر ابهام منتهی شد؛ تصویب و ابلاغ شاخص‌های سنجش عدالت جنسیتی.
کبری فرشچی
در دل دنیای غرب زنان غیرمسلمان از طرح‌هایی نظیر یک روز با حجاب استقبال می‌کنند. زنان و دختران جوانی که خیلی‌هایشان بی‌آنکه با فلسفه حجاب کمترین آشنایی داشته باشند تجربه یک روز با حجاب را عالی و بی‌نظیر توصیف می‌کنند
دبیر سابق ستاد مردمی حجاب و عفاف در گفت‌وگو با «جوان»:
۴۰ سال پیش جامعه ایرانی با هدف ارتقا و تعالی ساختار جامعه، ارزش‌های متعددی را جایگزین ارزش‌های حاکم بر جامعه کرد. در این میان برون‌داد این انتخاب ارزشی برای زنان ایرانی «حجاب و عفاف» بود؛ ارزشی که هنوز هم در میان قاطبه اعضای جامعه جایگاه خود را حفظ کرده است، اما برای تغییر در ساختار ارزشی یک جامعه باید از تغییر در سیمای ظاهری آن آغاز کرد.
زهرا چیذری
سکوت معنادار جریان‌های فمینیستی در پرونده قتل یک زن، واکنش مردم و فعالان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است.
دستاورد سفر به فنلاند برای زنان اصلاح‌طلب مجلس چه بود؟
انگار زنان سیاستمدار دولت‌های یازدهم و دوازدهم و زنان مجلس دهم علاقه خاصی به برقراری ارتباط با کشور‌های اسکاندیناوی و اروپا و الگو گرفتن از تجربیات دنیای غرب در حوزه زن و خانواده دارند!
پای پیشرفت در گام دوم انقلاب بدون جمعیت جوان و پویا می‌لنگد
ساموئل هانتینگتون درباره نگرانی‌اش از افزایش جمعیت مسلمانان در جهان می‌گوید: «جمعیت مسلمانان ۱۰ برابر جمعیت اروپای غربی افزایش یافته است و این تحول باعث تغییر موازنه دینی در جهان می‌شود. مسلمانان ۱۸ درصد جمعیت جهان را در سال ۱۹۸۰ داشته‌اند و پیش‌بینی می‌شود این میزان در سال ۲۰۳۰ به ۳۰ درصد برسد.»
حمایت‌های حساب نشده و بیش از اندازه خود می‌تواند منجر به افزایش بیشتر آمار زنان سرپرست خانوار شود!
بسیاری از زنان سرپرست خانوار به دلیل مطلقه شدن ناگزیرند خودشان بار زندگی را به دوش بکشند و اصلی‌ترین مشکل این زنان خوردن برچسب مطلقه و آغاز نگاهی منفی همزمان با این رخداد است بنابراین باید فرهنگ جامعه را تغییر داد.
دکتر بهجت یزد خواستی*
افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار در کشورمان به طور یقین یکی از مصادیق آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود. زنان سرپرست خانوار ممکن است به دلایل مختلفی ناگزیر باشند بار اقتصادی و مالی خانواده را هم در کنار نقش‌های زنانه به دوش بکشند.
طلاق اصلی‌ترین دلیلی است که موجب شده تا آمار زنان سرپرست خانوار در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای در منحنی افزایشی حرکت کند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد در گفت‌گو با «جوان»:
در حال حاضر متأسفانه به دلایل فرهنگی نگاه به قشر زنان سرپرست خانوار در سطح جامعه نگاه خوشایندی نیست و لازم است این نگاه منفی اصلاح شود. از سوی دیگر پدیده افزایش زنان سرپرست خانوار اگر به خوبی مدیریت نشود می‌تواند به افزایش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه منجر شود. به همین خاطر هم نهاد‌های متعددی در حوزه مسائل مبتلابه زنان سرپرست خانوار وظیفه دارند
۴