فرهنگ‌و‌هنر - کتاب
کتاب
آنه ماری شیمل از «محمد رسول خدا» می نویسد.
کتاب «به اضافه مردم» ۱۰ اصل اساسی در کار فرهنگی به همت انتشارات «راه یار» منتشر و راهی بازار نشر شد.
نگاهی به مجموعه داستان «ضریح چشم‌های تو»
سیدمهدی شجاعی یکی از نویسندگانی است که از همان سال‌های دهه ۶۰ که کتاب‌هایش را منتشر کرد، نشان داد در نوشتن داستان‌های رئال علاوه بر مضمون، ساختار و فرم داستان هم برای او اهمیت زیادی دارد.
نگاهی به رمان «جنگ کی تمام می‌شود؟»
رمان «جنگ تمام می‌شود؟» به قلم صادق وفایی در ۱۶۰ صفحه توسط انتشارات هیلا در سال ۱۳۹۸ منتشر شده است.
علیرضا مختارپور خبر داد
دبیر کل نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی کشور با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود از توجه رهبر معظم انقلاب به رمان «آن مرد با باران می‌آید» خبر داد. این کتاب از جمله کتاب‌های حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است.
نگاهی به کتاب‌خواندن در عصر اینترنت
بعضی‌ها هر کتاب را فقط یک‌بار می‌خوانند و بعد از گذشت مدت‌ها تقریباً بی‌هیچ کم‌وکاستی همۀ آن را به یاد می‌آورند. اما بیشتر ما این‌طور نیستیم و این موضوع خیلی ناراحتمان می‌کند و مدام خودمان را بابت روش مطالعه‌مان ملامت می‌کنیم یا حافظۀ ضعیفمان را مقصر می‌دانیم. زمانی که کتابی را خریدیم، اسم کتاب‌فروشی، اینکه چاپ چندم بوده و خیلی جزئیات دیگر را خیلی راحت به‌خاطر می‌آوریم اما آنچه برایمان مهم‌تر است، یعنی محتوای کتاب را نه. آیا در عصر اینترنت این‌همه وسواس و عذاب روحی برای به خاطر سپردن اطلاعات ضروری است؟
گفت‌وگوی «جوان» با مریم بصیری نویسنده کتاب «عروس قریش»
بار‌ها در احادیث اشاره شده که زبان عربی ائمه (ع) بسیار فصیح بوده، لذا نمی‌توان برای آثار تاریخی از نثر آشفته و امروزی بهره گرفت. از طرفی همه مخاطبان با چنین زبانی ارتباط برقرار نمی‌کنند؛ لذا چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه از وزن پنهان و زبان شاعرانه استفاده کرد
رومن رولان و شاهكارش «ژان كريستف»
ژان کریستف اثر بی‌بدیل رومن رولان نویسنده فرانسوی است که در سال ۱۹۱۵ جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرده. رولان در این شاهکار سرنوشت ژان کریستف کرافت را به عنوان موسیقیدانی آلمانى محور قرار داده است تا رنج‌ها، آلام، خوشی‌ها، ناخوشی‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌های آدمی را روایت کند.
«اسماعیل امینی» نویسنده و طنزپرداز مطرح کرد:
نویسنده کتاب «لبخند بر لب شعر» گفت: تعداد نویسندگانی که کتاب‌های بسیاری را تولید کرده و آثارشان در صف انتشار مانده زیاد است. ناشران گرانی کاغذ را بهانه‌ای برای کم‌کاری خود کرده‌اند و تن به فعالیت فرهنگی نمی‌دهند.