کتاب و ادبیات
شاید شما هم به تکرار با جمله‌هایی مواجه شده باشید که با «ملتی که کتاب نخواند.» آغاز می‌شوند و در ادامه هر نوع عقب‌ماندگی، فرومایگی و توسعه‌نیافتگی به نخواندن کتاب ربط داده می‌شود
به مناسبت چاپ هفت‌هزارمین شماره روزنامه جوان
شاید برای شما مخاطبان جذاب باشد که بدانید روزانه در بخش‌های مختلف روزنامه جوان چه می‌گذرد و این روزنامه چگونه به جایگاهی که امروز در آن قرار گرفته، رسیده است. پس با ما همراه باشید تا بخش‌های مختلف و دست اندرکاران روزنامه جوان را بهتر بشناسید و ببینید پخت‌وپز این روزنامه چطور است و ما «جوان» را چگونه پخته می‌کنیم!
کار‌های غیر فرهنگی برای مصادره، تحریف و وارونه نمایی از آثار و مفاخر ایرانی جریانی غیر فرهنگی است و مقابله و هوشیاری وظیفه پاسداران ایران فرهنگی است. 
دکتر علی سرزعیم در کانال تلگرامی خود نوشت: در زبان عربی به اتوبوس «باص» گفته می‌شود که معادل همان BUS است و وقتی می‌خواهند جمع ببندند می‌گویند «باصات». در واقع یک واژه بیگانه را به نحوی خودی می‌کنند
یادداشتی از دکتر احسان رضایی
آن‌طور که دکتر ریاحی در کتاب «سرچشمه‌های فردوسی‌شناسی» توضیح داده، سیر تدوین و سرودن «شاهنامه» سه مرحله داشته. فردوسی در چهل سالگی و حدود ۳۷۰ قمری، بعد از کشته شدن دوستش دقیقیِ شاعر، کار ناتمام او را برعهده می‌گیرد و نظم شاهنامه را آغاز می‌کند و ۱۴ سال بعد نخستین ویرایش کتاب را به پایان می‌رساند.
بخشی از جلد اول کتاب روزها
روز عید، چنان‌که در سراسر ایران رسم است، شرط اوّل نظافت بود. همه می‌بایست به‌حمّام رفته و نوترین لباس خود را در بر کرده باشند. زن‌ها با زینت‌هایی بر خود.