فرهنگ‌و‌هنر - اخبار كلی
اخبار كلی
مسئله تأمین کاغذ با ارز ترجیحی و تدابیر اتخاذ شده‌ای مثل حرکت به سمت خودکفایی در بحث تأمین کاغذ برای جبران کسری و کمبود آن در کشور، دال مرکزی سخنان وزیر ارشاد و تعدادی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مسئولان کشور بود که از سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کردند.
پایان عصر سینما‌ها در تهران، درست در روز‌هایی که «مال»‌های بزرگ سالن‌های سینما می‌سازند، پارادوکس قابل‌تأملی است. در روز‌هایی که اخبار فرهنگی و هنری معطوف به برگزاری سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است، سالن‌های قدیمی سینما در تهران نفس‌های آخر خود را می‌کشند و با حکم سازمان سینمایی چند سالن قدیمی از جمله سینما عصر جدید منحل شدند.
علی شیرین
روزگاری کتاب و کتابت، کتابداری و کتابخانه‌سازی یکی از مدار‌های توسعه علم و دانش و فضیلتی بی‌مثال و برخورداری از کتابخانه‌ای پر بار، نشانه فرهیختگی و دانشمندی و اعتلا بود؛ البته هنوز هم هست. فکر نکنید می‌خواهم بگویم نیست، نه! چراکه هنوز هم کسب سواد و دانش‌افزایی و طلب فضیلت و فرهیختگی از مدار کتاب و مسیر مطالعه و درک معرفت و کسب علم می‌گذرد.
«انفرادی» فیلم شبه‌کمدی و مبتذلی است از کارگردان «دینامیت» و «تگزاس» که این روز‌ها اکران شده‌است و فروش آن هم روند افزایشی دارد، اما با بهای بلیت ۴۵ هزارتومانی نمی‌شود ارزیابی در رضایت مخاطب داشت. انفرادی در ادامه دیگر ساخته‌های اطیابی، اثری است که قصد دارد مخاطب را با شوخی‌های جنسی و اروتیک با موقعیت‌های خام‌دستانه و دستمالی‌شده بخنداند.
رمان سال سیل، نوشته مهرداد صدقی نویسنده کتاب های «آبنبات هل دار» و «آبنبات دارچینی» به چاپ دوم رسید.
روایت عجیب همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد از چگونگی انتخاب مریلا زارعی برای ایفای نقشش در فیلم هناس را در ادامه بخوانید.
یک فعال حوزه نشر گفت: شبکه‌های اجتماعی بستر خوبی برای ترویج، معرفی و نقد کتاب هستند اما همزمان می‌توانند توهم دانایی ایجاد کنند که نوعی آفت و آسیب است.
نمایشگاه نسخ خطی و چاپ سنگی شاهنامه فردوسی در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی افتتاح شد.
«قرار شاعرانه» برنامه ای برای خوانش صحیح اشعار فارسی است.
آیین رونمایی از دو کتاب «چراغ‌های ناتمام» و «ماهی که سین ندارد» نوشته عارفه روئین به همت فرهنگ‌سرای رویش در فرهنگ‌سرای کتاب برگزار شد. «چراغ‌های ناتمام» خاطرات سرهنگ سید منوچهر حجتی جانباز و آزاده دوران دفاع مقدس است.