تاریخ - اخبار کلی
اخبار کلی
به بهانه انتشار خاطرات فرهنگی و سیاسی علی‌اکبر کوثری
دوران ناصری، مقطع تلاش فزاینده دولت انگلستان برای بسط نفوذ در ایران
در یک جمع‌بندی کلی باید اذعان داشت که دوران طولانی حکومت ناصرالدین شاه قاجار، مقطعی است که دولت انگلستان با تمامی تلاش خویش کوشید تا نفوذش را در ارکان هیئت حاکمه ایران کامل کند. با این همه و با وجود تمامی تلاش‌های این امپراطوری، این پروژه برون داد دلخواه آنان را نداشت و همین امر موجب شد که انگلستان با شروع نهضت مشروطیت، به سرمایه‌گذاری برای در اختیار گرفتن آن بپردازد و مانع به نتیجه رسیدن این حرکت مردمی شود
«فرهنگ و سیاست ایران در عصر تجدد» در آیینه یک پژوهش نوانتشار
نگاهی به چند و، چون خدشه به انگاره نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم
اولین‌بار ویلیام کارل (فیلمساز) و آنت ویو اورکا (مورخ فرانسوی)، شروع به نوشتن مقاله‌هایی انتقادی درباره هولوکاست کردند. آن‌ها با ارزیابی و تحلیل عکس‌هایی که از جنگ جهانی دوم باقی مانده بود و نشان می‌داد تعدادی سرباز آلمانی در کنار اجسادی، آن هم نزدیک کوره‌های آتش ایستاده‌اند، این سؤال را مطرح کردند که اگر این افراد [یهودی‌ها]به وسیله گاز‌های شیمیایی کشته شده‌اند، چطور سربازان آلمانی بدون دستکش و ماسک، اجساد را به کوره‌های آدم‌سوزی انداخته‌اند، ولی خودشان به گاز‌های سمی آلوده نشده‌اند؟
«ناگفته‌ها و نکته‌هایی از عوالم معنوی زنده‌یاد دکتر سیمین دانشور» در گفت‌و‌شنود با سیمین یاوری
خانم سیمین یک‌بار با هیجان عجیبی گفت: «می‌خواهم به کربلا بروم و ببینم چرا جابر بن عبدالله انصاری، این انسان وارسته، با اینکه تمام وسایل را آماده کرده بود تا به خانه خدا برود، یک دفعه تصمیم گرفت تغییر مسیر بدهد و به کربلا برود؟ وقتی هم به کربلا وارد شد، بعد از سلام و زیارت، ندا برآورد تو که ملحد و خارج از دین نبودی که این برایت اتفاق افتاد؟» این جمله را دو، سه بار تکرار کرد! می‌خواست برود و به کُنه این مطلب پی ببرد که چرا جابر انصاری، آن‌قدر شیفته امام حسین شده است!
گذری بر خاطرات استاد علی دوانی از استاد شهید مرتضی مطهری
«استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری بر ستیغ بیدارگری» در آیینه روایت صاحبنظران
احسان طبری: «آقای مطهری از جمله دانشمندانی بود که وقتی می‌خواست یک نظریه مخالف اسلام نظیر مارکسیسم را نقد و رد کند، مثل بعضی‌ها عقیده مخالف را از ابتدا و به گونه‌ای ناقص مطرح نمی‌کرد. نکته درخور توجه و مورد استفاده ما این بود که ایشان علاوه بر آنچه نظریه‌پردازان مارکسیسم به عنوان دلیل برای اثبات نظر خود آورده بودند، به دلایل جدید دیگری نیز که به ذهن ما خطور نکرده بود، اشاره می‌کرد و سپس با نگاهی عالمانه و موشکاف، به نقد آن می‌پرداخت و آنچه را که ما طی چند دهه رشته بودیم، به راحتی پنبه می‌کرد!»
درنگی در زمانه و کارنامه فرقانیان در آیینه ۴ روایت
اکبر گودرزی پایه‌گذار گروه موسوم به «فرقان» زندگی پرفراز و نشیبی را پشت سر نهاده بود. در این میان، اما تقریباً از آغاز تحصیل فکر و رویه او مورد تخطئه مدارس دینی و عالمانی بود که با وی در ارتباط بودند. او رفته‌رفته نسبت به روحانیت نوعی زدگی پیدا کرد، چیزی که بعد‌ها و در جریان تأسیس گروه فرقان به یکی از بنیاد‌های نظری این نحله نوظهور مبدل شد!
نظر به مشروطیت از منظر بنیاد فلسفه سیاسی
آغازین دوره از صدارت دکتر محمد مصدق، رونمایی از چالش‌ها و خطا‌ها
دفاع امریکا از منافع استراتژیک خود در ایران - که سبب رقابت این کشور با انگلستان در خاورمیانه و کل جهان شده بود- در ایران به طرفداری صادقانه از آرمان‌های ملی ایرانیان، دموکراسی‌خواهی و آمال بشردوستانه تعبیر شد! درحالی‌که ارتباط انگلستان پدرخوانده با متحد استراتژیک خود یعنی امریکا چیزی نبود که با مسئله‌ای به نام نفت ایران به چالش جدی کشیده شود!