تاریخ - پهلوی و پهلوی‌ها
پهلوی و پهلوی‌ها
«نظری بر زمینه‌ها و پیامد‌های کنفرانس گوادلوپ» در گفت و شنود با حسن بهشتی پور
کنفرانس گوادلوپ، هرگز به این معنا نبود که امریکایی‌ها می‌خواستند شاه سرنگون شود، آن‌ها ترجیح‌شان این بود که با شاه همکاری کنند. حتی به همین خاطر هایزر را به ایران فرستادند که بررسی کند که آیا می‌توانند کودتایی برپا کنند یا خیر؟ اما به واسطه شرایطی که در ایران در جریان بود، این کودتا به شکست انجامید! ملتی به‌پا خاسته بود که رهبری سازش‌ناپذیر داشت و به هیچ وجه در مسیر خواست آن‌ها حرکت نمی‌کرد!
«مافیای اشرف پهلوی در سیاست و اقتصاد ایران» در آیینه روایت‌ها و تحلیل‌ها
بر حسب شواهد و اسناد، اشرف پهلوی در دوران حضور رضاخان در سریر سلطنت، شاهزاده‌ای منفعل و مغفول بود. از سوی پدر، چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت و همین امر، عقده‌های فروخفته فراوانی برای وی ایجاد کرد. او به‌رغم تمایل فراوان برای نقش‌آفرینی، عملاً گوشه‌نشین بود و مجالی برای عرض اندام نداشت! اشرف، اما در پی خلع و اخراج رضاخان، مجالی فراخ یافت و در دوره حاکمیت برادر، در تمامی عرصه‌ها از جمله سیاست و اقتصاد، عصیان کرد!
آغاز و توسعه روابط پهلوی دوم با رژیم صهیونیستی در آیینه روایت‌ها و تحلیل‌ها
پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، برای هماهنگی میان نیرو‌های ارتش ایران و ارتش اسرائیل، پای نظامیان اسرائیلی به ایران باز شد. همین امر زمینه را برای همکاری‌های نظامی گسترده دو طرف، ملاقات‌های طرفین در سطوح عالی نظامی و انعقاد قرارداد‌های دوجانبه آماده کرد. بدین‌ترتیب دو کشور قرارداد‌هایی را جهت هماهنگ‌سازی نیرو‌های نظامی‌شان منعقد ساختند که اشاره به آن، فهرستی طولانی را شکل می‌دهد
روایت‌ها و تحلیل‌هایی از علل غافلگیری امریکا در برابر موج انقلاب اسلامی ایران
نکته مهم درباره رویکرد امریکا در برابر انقلاب اسلامی، این بود که سازمان سیا، وقوع این رویداد در ایران را پیش‌بینی نمی‌کرد و آن را غیر‌محتمل می‌دانست! این امری است که بعد‌ها رئیس‌جمهور وقت امریکا و تنی چند از مقامات سازمان سیا، به آن اذعان کردند. به واقع امریکایی‌ها با تمام تلاش خود برای واداشتن پهلوی دوم برای جا نماندن از موج اعتراضات در دوران پس از کودتای ۲۸ مرداد، سرعت و فراگیری نارضایتی‌ها را، آنگونه که در ذات آن بود، درک نکردند!
خوانشی از جایگاه زنان در دوره حکومت پهلوی دوم در آیینه اسناد و تحلیل‌ها
در دوره پهلوی دوم، تلاش‌ها و تبلیغات بسیاری صورت گرفت تا نشان دهد زنان در ایران، نه تنها حق رأی دارند، بلکه به مقام‌های رسمی نیز دست یافته‌اند! با این همه، گروه‌هایی از زنان که در این انتخابات و انتصابات حضور داشتند، فاقد پویایی و استقلال لازم برای اقدامات خود بودند و صرفاً جنبه نمایشی حضور زن را تأمین می‌کردند! شاه به‌رغم موافقت ظاهری با حضور اجتماعی زن، به‌هیچ عنوان با حضور زنان در عرصه سیاست، موافقت نداشت!
تخمینی از میزان جواهرات و اعتبارات منتقل‌شده از ایران توسط پهلوی‌ها
اردشیر زاهدی درباره‌ میزان ثروتی که شاه، ارزی از ایران خارج نمود، چنین نوشته است: «دادستان تهران در زمان شریف امامی، فهرست دقیقی از افرادی که پول‌هایی را به شکل ارز خارج کرده بودند، استخراج کرد. در میان این فهرست، شخص اعلیحضرت تا آن زمان ۳۱میلیارد دلار از کشور خارج کرده بود»
«خوانشی از نشو و نما و کارنامه محمد‌علی فروغی» در گفت‌و‌شنود با قاسم تبریزی
امروز علت تبرئه رضاخان یا تعریف از مزدورانی همچون: فروغی، تقی‌زاده و ولی‌الله نصر چیست؟ غیر از القای این موضوع است که جامعه ما به این افراد نیاز دارد؟ تکرار اینکه رضاخان سردار ملی است و خدمات زیادی به ایران کرده، به چه دلیل است؟ غیر از این است که بگویند انگلیسی‌ها در روی کار آوردن او، کار خوبی کرده‌اند! بنابراین صحبت درباره استعمار و وابستگانش، نبش قبر و صحبت از گذشته نیست، چون استعمار امروز هم فعال است
«تیمور بختیار از خوش خدمتی تا تقابل با پهلوی دوم» در آیینه اسناد و تحلیل‌ها
بختيار پس از آغاز كار خود به عنوان رئيس ساواك، در پي جمع‌آوري ثروت برآمد. پرونده‌سازي براي بازاريان و گرفتن پول در ازاي آزادي آنها موجب شد به ثروتي ميلياردي برسد! به ازاي نفوذ ساواك در جاي جاي سازمان‌ها و شركت‌ها، بر دامنه نفوذ و ثروت او نيز افزوده مي‌شد. همين امر بر اعتماد به نفس وي افزود و موجب شد در پي دست يافتن به مقام شاهي باشد!
اشاره‌ها و نکته‌هایی در باب زندگی سیاسی منوچهر اقبال
دوران نخست‌وزیری منوچهر اقبال طولانی‌ترین دولت بعد از شهریور ۱۳۲۰ است. وی یکی از مطیع‌ترین نخست‌وزیران دوران سلطنت محمدرضا پهلوی بود. در مجلس هرگاه با انتقادی نسبت به دولت روبه‌رو می‌شد، می‌گفت من احتیاجی به رأی شما ندارم، با امر شاهنشاه آمده‌ام و با امر شاهانه هم خواهم رفت! وی اولین نخست‌وزیری بود که ذیل نامه‌ها، تلگراف‌ها و گزارش‌های خود به شاه را با عناوینی از قبیل چاکر و غلام جان‌نثار امضا می‌کرد. او مقام نخست‌وزیری را تا حد نوکری شاه پایین آورده بود!
فراماسونری و فراز و فرود‌های آن در دوران پهلوی‌ها در آیینه اسناد و تحلیل‌ها
ارتباط محمدرضا پهلوی با مسئله فراماسونری در دوره پهلوی دوم را باید در ساختار مفهومی نوین با عنوان «نوماسونی» جست‌وجو کرد. نوماسونی اشاره به پیوند وثیقی دارد که به لحاظ مفهومی میان صهیونیسم و مبانی فراماسونری ایجاد می‌شود و محمدرضا در این سنتز نیز، بازیگر نقش اول و قابلی است. نوماسون‌ها تلاش می‌کردند از طریق لژ‌های خود مسائل فرهنگی را با کمک فکری صهیونیست‌ها، برجسته‌سازی کنند