جامعه - زنان
زنان
بررسی ابعاد مشارکت سیاسی زنان در گفت‌وگوی «جوان» با مجید کاشانی جامعه‌شناس سیاسی
درباره حضور زنان در عرصه سیاسی و مخصوصاً جریان انتخابات چند نکته مطرح است؛ نخست اینکه اصولاً زنان بعد از انقلاب اسلامی و در عرف جامعه ما بیش از مردان علاقه‌مند به حضور در پای صندوق‌های رأی هستند و همچنین مشوق همسران و فرزندان خود برای شرکت در انتخاباتند. این نکته‌ای است که برخی از کاندیدا‌ها از آن آگاه هستند و ممکن است از این جریان به شکل‌های متفاوتی سوء‌استفاده شود
گفت‌وگوی «جوان» با دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس
اساس پوشاک و لباس مبتنی بر پارچه است و جایگاه طراحی در تولید لباس بسیار اهمیت دارد. کارخانه‌های پارچه با تولید انبوه می‌توانند در حوزه لباس بسیار تأثیرگذار باشند. لباس‌هایی با تم‌های سنتی اغلب بسیار گران هستند و ممکن است با جیب من و شما همخوانی نداشته باشد. دلیل این گرانی هم این است که پارچه گرانی به دستشان می‌رسد. این بخش از ماجرا به وزارت صمت بازمی‌گردد. اگر این وزارتخانه بتواند پارچه و ملزومات کار را ارزان‌تر به دست طراحان ما برساند، طرحی که تولید می‌شود ارزان‌تر خواهد بود
سلام بر حججی که حجتی شد در چگونه زیستن و چگونه رفتن. فدای آن گلویی که همچون گلوی امام حسین (ع) بریده شد و سلام بر آن سری که همچون سر مولای شهیدان دفن آن نامشخص و به عرش برده شد. دخترم آن‌ها را الگو بگیر و مهم‌ترین شادی آن‌ها عفت و حجاب است.
همه زنان و دختران ایرانی به موکب دختران انقلاب دعوتند از چادری تا کم‌حجاب
موکب عفاف و حجاب دختران انقلاب که نخستین بار محرم امسال و در ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین برپا شده بود این بار در ایام فاطمیه دوباره در هفت نقطه پرتردد شهر تهران و اصفهان برپا شد تا خیمه دختران انقلاب همه زنان و دختران این سرزمین را در خود جای دهد.
بازخوانی سیاست‌های جمعیتی کشور‌هایی که به دنبال افزایش جمعیت هستند
تغییر رویکرد در برابر سیاست‌های جمعیتی امری است که در تمامی دنیا به شکل‌های گوناگون اتفاق افتاده است. همه کشور‌های جهان گاهی سیاست تحدید جمعیت را در پی گرفته و گاهی سیاست‌هایی برای رشد جمعیت را پایه‌گذاری کرده‌اند.
پژوهشگر حوزه ناباروری:
تهران بیش از ۳۰ درصد تعداد مراکز ناباروری کل کشور را در خود دارد. علاوه بر آن کیفیت مراکز تهران از کیفیت کل مراکز شهرستان‌ها جز یزد بیشتر است، درحالی‌که تهران تنها ۸ میلیون جمعیت دارد و ۱۱ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد و توزیع مراکز کمک باروری در کشور بسیار نامتوازن و ناعادلانه است
در حالی که مصرف سیگار در سال‌های اخیر روند تقریباً ثابتی را در مردان طی کرده، اما در زنان این آمار در حال افزایش است
آمار مصرف سیگار در زنان و مردان کشور متفاوت است؛ حدود ۲۰ درصد مردان و دو تا ۳ درصد زنان مصرف روزانه سیگار دارند که درمجموع حدود ۱۲ درصد افراد بالای ۱۵ سال جامعه را تشکیل می‌دهند.
زنان اگرچه در بلایای طبیعی آسیب‌پذیرترند، اما توانمندی بیشتری برای مدیریت بحران دارند
زنان در بلایا گاهی به دلیل آسیب‌پذیری‌شان و گاه به علت امکان استفاده از توانمندی‌هایشان با وضعیت متضادی روبه‌رو هستند. به این معنا که با توجه به ویژگی‌های روحی و شخصیتی زنانه‌شان گاهی اوقات در سوانح و بلایا نقشی بسیار مهم و اثرگذار در مدیریت بلایا و حوادث دارند و گاهی‌وقت‌ها هم به‌واسطه ویژگی‌های جسمی و روحی حساس‌تر در در برابر فشار‌های ناشی از سوانح تحت آسیب‌های جسمانی و روانی قرار می‌گیرند
گفت‌وگوی «جوان» با مدیر شبکه ایران زنان و شورای همکاری‌های زنان
جریان‌های سیاسی به دنبال بهره‌برداری سیاسی از حوزه زنان هستند و به فکر مطالبات واقعی زنان و خانواده‌ها و رفع مشکلات آن‌ها نیستند، یعنی مطالبات زنان و خانواده‌ها را پیگیری نمی‌کنند، بلکه هدفشان از طرح مباحث زنان توان افزایی جریان سیاسی خودشان است؛ به این معنا که مسائل زنان را مطرح می‌کنند تا جامعه تصور کند روی مطالبات زنان کار می‌شود، اما در عمل این موضوعات تنها برای این مطرح می‌شود تا از آن بهره‌برداری سیاسی شود و از این رهگذر آرای مردم جمع شود.
مهدی نیک‌ضمیر
برنامه‌ها، تریبون‌ها، اظهار نظر‌های تند و آتشین و تمامی فعالیت‌های فعالان حوزه زنان و خانواده در چند سال اخیر پیرامون موضوعات مختلفی چرخیده است و شاید پررنگ‌ترین بخش این موضوعات را بتوان در حضور زنان در ورزشگاه‌ها، دوچرخه‌سواری زنان یا مباحث پیرامون عدالت جنسیتی دسته‌بندی کرد.
۱