جامعه - زنان
زنان
مهدی نیک‌ضمیر
قدیم‌تر‌ها که مؤلفه‌های جامعه بر محور سنت‌ها استوار بود، وقتی جوانی به سن ازدواج می‌رسید خانواده و بزرگ‌تر‌های فامیل دست به کار می‌شدند و بر مبنای همان مؤلفه‌های جامعه سنتی از بین دختران دم‌بخت فامیل، دوست و آشنا برای پسران جوانشان گزینه‌هایی را پیدا می‌کردند.
پرونده «جوان» از سرنوشت قانون تسهیل ازدواج جوانان
بنا بود آیین‌نامه اجرایی قانون تسهیل ازدواج جوانان پس از تصویب اساسنامه صندوق ازسوی مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهیه شود و به تصویب هیئت وزیران برسد. همچنین گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یک‌بار از سوی دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. این قانون که در زمان خود قانونی مترقی به شمار می‌آمد طی چهار دولتی که بعد از تصویب آن روی کار آمدند هرگز اجرایی نشد!
محمدمهدی نیک‌ضمیر
فرقی نمی‌کند چه سن و سالی داشته باشید. تنهایی در هر سن و سال و هر مرحله از زندگی سختی‌های خودش را دارد.
در حالی که در گذشته سالمندان اغلب متأهل و دارای فرزند یا فرزندانی بودند که مسئولیت نگهداری از آنان را به عهده می‌گرفتند، در حال حاضر و به خصوص برای سال‌های آینده با پدیده سالمندان هرگز ازدواج نکرده مواجهیم؛ اینجا هم دوباره با پدیده زنانه بودن مواجهیم چراکه تعداد زنانی که به تجرد قطعی می‌رسند بیشتر از مردان مجرد سالمند است. از نگاه جامعه‌شناسان زمانی فردی که هرگز ازدواج نکرده و امیدی هم به ازدواج نداشته باشد به تجرد قطعی رسیده است
بر اساس آمار بیش از ۸۰ درصد زنان سرپرست خانوار در سراسر کشور بیکار و فاقد هر گونه مهارت شغلی درآمدزا هستند. همین مسئله هم این گروه را بیشتر در معرض سوءاستفاده و آسیب‌های اجتماعی قرار می‌دهد. به همین دلیل هم توانمند‌سازی زنان سرپرست خانوار در کنار حمایت‌های مادی و معنوی از این زنان موجب می‌شود تا آن‌ها و خانواده تحت تکفل‌شان از آسیب‌های اجتماعی مصون بمانند. حالا و با پاندمی کرونا این زنان بیش از گذشته با چالش‌های اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند.
براساس سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۹۵، مشخص شد جمعیت زنان سرپرست خانوار کشور نزدیک به ۳میلیون و ۶۰ هزار نفر است. این جمعیت در سرشماری سال ۹۰ حدود ۲میلیون و ۵۰۰ هزار نفر، در سرشماری سال ۸۵ یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در سرشماری سال ۷۵، کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود. نگاهی اجمالی به آمار زنان سرپرست خانوار در کشور نشان می‌دهد طی ۲۰ سال از آمار یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۷۵ به ۳ میلیون و ۶۰ هزار نفر در سال ۹۵ رسیده‌ایم و در چند سال گذشته این آمار به ۴ میلیون رسیده است
زن و شوهر‌های قدیمی هم برای داشتن فرزند چندان اهل محاسبه و دو دوتا چهارتا نبودند. باور داشتند «هر آن کس که دندان دهد نان دهد» و همین باور هم موجب می‌شد تا در خانه‌های آجری و اتاق‌های کوچک چند فرزند بیاورند و بچه‌ها را در کنار یکدیگر بزرگ کنند و به ثمر برسانند.
پرونده «جوان» درباره نخستین طرحی که مجلس یازدهم اعلام وصول کرد
طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در اردیبهشت ۹۶ برای بررسی و تصویب نهایی در جلسه علنی مجلس اعلام وصول شد، اما با بررسی در کارگروه‌های مربوطه کمیسیون فرهنگی و ارسال به هیئت رئیسه در نهایت طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده به نتیجه نرسید. سرانجام با پایان عمر مجلس دهم و آغاز مجلس یازدهم، نمایندگان منتخب مردم در خانه ملت طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را به عنوان نخستین طرح در مجلس اعلام وصول کردند. حالا چند ماهی می‌شود که همه منتظرند ببینند سرنوشت طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در مجلس یازدهم چه شد؟
ماجرای قتل رومینا اشرفی موجب شد تا دوباره لایحه صیانت بر سر زبان‌ها بیفتد و از شخص رئیس‌جمهور تا معاونت زنان و معاونت حقوقی وی همگی خواستار تسریع در رسیدگی به این قانون شوند؛ قانونی که اگر زودتر تصویب شده بود، می‌توانست مانع از رخداد فاجعه مرگ رومینا شود. هر چند با عنایت به وظیفه دولت در تصویب و بررسی این لایحه کسی متوجه مخاطب درخواست رئیس‌جمهور و معاونانش برای تسریع در بررسی این لایحه نشد
چند سال می‌شود بسیاری از کشور‌های دنیا نگاه مثبتی به افزایش جمعیت دارند و بر همین اساس هم سیاستگذاری‌هایشان را به سمت و سوی سیاست‌های تشویقی افزایش جمعیت پیش برده‌اند. کشور‌های اروپایی با نرخ رشد جمعیت منفی در رأس کشور‌هایی هستند که برای تغییر در سیمای جمعیتی‌شان اقدام کرده‌اند و تسهیلات متعددی را برای خانواده‌هایی که اقدام به بچه‌دار شدن می‌کنند در نظر می‌گیرند.