اخبار کلی
طبق آمار مؤسسات خارجی، صادرات نفت ایران ابتدای دولت سیزدهم حدود ۶۵۰ هزار بشکه در روز بود که این رقم در ماه پایانی ۲۰۲۲ به سقف ۴/۱ میلیون بشکه در روز رسید.
«جوان» ابتکار عمل در بازارسازی فروش نفت و میعانات گازی را بررسی می‌کند
دیپلماسی فعال انرژی در دولت سیزدهم با تکیه بر توان داخلی در صنعت تجهیزات پالایشگاهی و بومی‌سازی موفق این تجهیزات ذیل سازوکار تولید بار اول و همکاری صنعت نفت با شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه، ابتکار عمل بالایی برای وزارت نفت در جهت گسترش بازار‌های جدید نفتی ایجاد کرد که از سرمایه‌گذاری مستهلک شده اولیه کشور‌های تحریمی یا همسو برای تبدیل کردن آن پالایشگاه‌های ساخته شده به یک پالایشگاه فراسرزمینی سازگار با نفت خام ایران برای خوراک ورودی استفاده کند و سهامدار پالایشگاه فراسرزمینی شود که در کشور‌های ونزوئلا، نیکاراگوئه، سوریه و همچنین ازبکستان به تازگی آغاز شده و ظرفیت فروش نفت خام ایران را به حداکثر میزان خود رسانده است، به نحوی که دیگر هیچ ذخیره میعانات گازی روی آب نداریم.
دولت مردمی به منظور افزایش عرضه مسکن و متعادل شدن قیمت‌ها، موضوع شناسایی و فروش خانه‌های سازمانی دستگاه‌های اجرایی را در دستور کار خود قرار داده است
حدود یک هکتار از اراضی زراعی آستانه‌اشرفیه گیلان با اصرار برخی مسئولان استان، به صورت غیرقانونی و بدون تأیید جهاد کشاورزی از سال ۹۹ تاکنون به مجتمع خدمات رفاهی تبدیل شده است. این تخلف بیش از سه سال است مورد پیگیری قرار گرفته، به طوری که اخیراً مدیر اداره راهداری استان گیلان دستور توقف ساخت این مجموعه را به مالک آن ابلاغ کرده است، مدیرکل بازرسی وزارت جهادکشاورزی نیز دستور عزل مدیر امور اراضی این استان را صادر کرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سفرا باید در حوزه بازاریابی در کشور‌های مختلف فعالتر شوند تا صادرات با مشکل مواجه نشود که در این باره وزارت امور خارجه باید گزارش ارائه دهد.
گمرک ایران اعلام کرد
گمرک ایران از کاهش مالیات بر ارزش افزوده واردات کالا‌های اساسی به یک درصد و تمدید آن تا پایان سال ۱۴۰۲ خبر داد.
معاون وزیر صمت:
معاون صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات وزارت صمت اعلام کرد که از اولویت‌های اصلی این معاونت، توسعه صادرات تجهیزات پزشکی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: یکی از برنامه‌های ویژه بودجه در سال جاری پیش‌بینی یک ردیف و اعتبار خاص به میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی است.
تفاهم‌نامه همکاری در زمینه صادرات خودرو از ایران به عمان و صادرات مجدد به سایر بازار‌های ثالث بین مقامات دو کشور به امضاء رسید.
رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه اطلاعات حساب‌های شخصی با رفتار تجاری در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است، گفت: امیدوار هستم برندی که پس از این دوره از سازمان باقی می ماند این باشد که در این دوره با فرار‌های بزرگ مالیاتی برخورد شد.