اقتصاد - اخبار کلی
اخبار کلی
بعد از خط و نشان قوه قضائیه و هشدار به خودروسازان در خصوص استاندارد‌های خودرویی، روز گذشته رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان مجلس از لزوم مدیریت واردات خودرو سخن گفتند و تأکید کردند موضوع ساماندهی صنعت خودرو و وضع قوانین لازم برای واردات خودرو باید در سند برنامه هفتم توسعه گنجانده شود. ظاهراً در حال حاضر واردات خودرو‌های اقتصادی با قیمت‌های مناسب تنها راه برون‌رفت از مشکلات این صنعت است تا هم نیاز مصرف‌کنندگان رفع و هم اینکه فضای رقابتی در کشور حاکم شود.
سال‌های سال است که گفته می‌شود ایران به دلیل عدم سرمایه‌گذاری در توسعه بخش نفت و گاز در میادین مشترک با کشور‌های همسایه و همچنین صادرات محصولات با ارزش‌افزوده بالا در بازار‌های جهانی، سرمایه قابل ملاحظه‌ای را از دست می‌دهد. هرچند راهبرد دولت پیشین این بود که به کمک جذب سرمایه و سرمایه‌گذار خارجی عقب‌ماندگی در توسعه نفت و گاز را جبران کند، اما در این مسیر ناکام بود
همزمان با ارائه آرد یارانه‌ای به نانوایی‌های سنتی این نگرانی وجود دارد که آرد یارانه‌ای در این نانوایی‌ها به نان تبدیل نشود و با خروج این کالا از چرخه نانوایی سنتی سر از بازار آزاد دربیاورد، از این رو با توجه به اختلاف قیمت آرد یارانه‌ای با بازار آزاد دولت باید نانوایی‌های سنتی را تحت رصد و نظارت قرار دهد تا هر نانوایی که تخلف کرد و آرد سنتی را از چرخه خارج کرد چنان آشی برایش پخته شود که یک وجب روی آن روغن باشد. چراکه آرد یارانه‌ای نانوایی‌های سنتی در واقع حق‌الناس است.
با اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها در ‎ایران، قیمت آرد و روغن در فروشگاه‌های اصلی عرضه مواد غذایی در اربیل و سلیمانیه ‎اقلیم کردستان با افزایش شدید قیمت مواجه و نایاب شده است.
وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با وزیر امور زیرساخت ارمنستان گفت: تردد ترانزیتی میان ایران و ارمنستان قابل قبول نیست، اما ساخت مسیر جدید میان دو کشور یک گام برای دستیابی به ارقام بالای ترانزیت جاده‌ای خواهد بود.
بورس تهران برخلاف روز گذشته که با افت همراه بود امروز با اقبال سرمایه‌گذاران مواجه شد و توانست با رشد بیش از ۱۰ هزار و ۸۲۰ واحدی به کار روزانه خود پایان دهد. خرید نماد‌های فلزی و معدنی توسط سهامداران حقیقی نقش بسزایی در رشد شاخص بورس داشت.
مدیرعامل شرکت ملی نفت در آیین امضای پنج تفاهم‌نامه همکاری شرکت ملی نفت ایران با هلدینگ‌های پتروشیمی کشور به ارزش حدود ۳ میلیارد دلار گفت: همه ما از گذشته تاکنون به‌دنبال جهش در تولید پتروشیمی‌های کشور بوده‌ایم، اما توسعه و افزایش تولید در این صنعت بدون تأمین پایدار خوراک ممکن نیست.
مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران از توزیع ۱۰۰ هزار تن انواع برنج وارداتی و ۶۰ هزار تن شکر در کشور با هدف حفظ آرامش بازار و ثبات قیمت‌ها خبر داد.
از ابتدای عملیات خرید گندم تاکنون، یک میلیون و ۱۷۵ هزار تن محصول از کشاورزان استان خوزستان خریداری شده است.