بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
راهبرد اصلی تحریم‌ها علیه روسیه کاهش ارزش پولی ملی این کشور است با این حال ارزش یورو در برابر روبل روسیه به کمترین میزان از مارس ۲۰۲۰ رسیده است.
القحطانی از سال ۲۰۱۵ به عضویت گروهک تروریستی داعش درآمده است و با سرکردگان ارشد این گروه در دمشق مرتبط بود و قصد داشت در ترکبه عملیات انتحاری کند.
هشدار زیست‌محیطی خطیب‌زاده درباره استیفای حق‌آبه ایران
سخنگوی وزارت خارجه، دیروز از یک طرف ترکیه را به همکاری در زمینه حل مسائل پیش آمده زیست‌محیطی فراخواند و از سوی دیگر با اشاره به بند‌های داوری در عهدنامه‌ای که ۵۰ سال پیش میان ایران و افغانستان نهایی شده، ابراز امیدواری کرد که مسئله بهره‌مندی از حق‌آبه رود هیرمند به گونه‌ای حل شود که ایران ناچار به استفاده از بند‌های داوری نشود.
نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی لبنان نشان می‌دهد حزب‌الله و متحدانش برای دومین دوره متوالی توانسته‌اند کرسی‌های بیشتری را کسب کنند؛ نتایجی که طرفداران مقاومت را به خیابان‌ها کشاند تا این پیروزی را جشن بگیرند. رئیس جریان آزاد ملی لبنان هم انتخابات پارلمانی را سرنوشت‌ساز توصیف کرد و گفت که یک نبرد رقابتی عادی نبود، بلکه نبرد با امریکا و اسرائیل بود.
روز شنبه، در پارکینگ یک خواربارفروشی محلی در بوفالو نیویورک، یک جوان ۱۸ ساله مسلح به یک تفنگ تهاجمی نیمه اتوماتیک که حرف «ا N» بر روی مگسک دید جلویش حک شده بود، شروع به تیراندازی کرد. گلوله‌ها در هوا پخش شد و بعدازظهر ۸۰ درجه فارنهایت گرم بهاری بوفالو را درنوردید.
گروه‌های مقاومت در اردوگاه جنین، ضمن اعلام آماده‌باش، از آغاز اعتصاب و عزای عمومی به دلیل شهادت «داود الزبیدی» خبر دادند.
روسیه:
سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که متن احیای توافق هسته ای ایران کاملا آماده است و در صورت اتخاذ تصمیمات سیاسی، این توافق می تواند در چند روز آینده نهایی شود.
«ژانگ مینگ» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که ایران ممکن است در سال ۲۰۲۳ به عضویت کامل سازمان همکاری شانگهای درآید.
عربستان:
وزیر انرژی عربستان روز دوشنبه اعلام کرد که ریاض از تهران به صورت رسمی برای گفت وگو در مورد میدان گازی مشترک (آرش) دعوت به عمل آورده است.
بر اثر انفجار همزمان دو بمب در حومه شهر «الکسوه» در جنوب دمشق، تعدادی از شهروندان سوری کشته و شماری نیز مجروح شدند.