بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
در انتخابات ۲۰۲۰
فردی که در کارنامه سیاسی خود عنوان معاونت باراک اوباما را یدک می‌کشد؛ بالاخره با جلب حمایت هیئت‌های انتخاباتی مورد نیاز، به عنوان رقیب نهایی دونالد ترامپ در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰، معرفی شد.
در پی تحرکات رژیم صهیونیستی برای اشغال سرزمین فلسطینیان، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در ابتکار عملی خواستار مقاومت فراگیر و مسلحانه علیه این رژیم شد.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا پنج‌شنبه شب دقایقی پس از رسیدن مایکل وایت زندانی امریکایی به خاک این کشور در توئیتی نوشت که خیلی عالی است که مایکل به خانه بازگشته است و افزود: «خیلی هیجان‌انگیز است. متشکرم ایران.» در واقع این تشکری دوباره بود چراکه روز پنج شنبه هم با انتشار پیامی در صفحه رسمی توئیتر خود با تشکر از ایران نوشته بود: این (تبادل زندانیان) نشان می‌دهد که یک معامله امکان‌پذیر است!
موضوع تایوان بر ماهیت چین مدرن است که باعث می‌شود تایپه در مقابل پکن قرار بگیرد و مطالبه کل سرزمین چین بکند. در واقع، تایپه و پکن بر سر هر چیز که اختلاف نظر داشته باشند، در مورد یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن تشکیل چین واحد است چنان که هر دو منشأ سیاسی خود را از انقلاب ۱۹۱۱ چین به نام انقلاب شین‌های می‌دانند و به همین جهت نیز هر دو در ۱۰ اکتبر سالگرد این انقلاب را جشن می‌گیرند.
موضوع محور مقاومت یکی از مباحث مهم و اساسی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است و تصمیم‌گیران نظام از رهبری تا بخش‌های دیگر به این مهم بسیار تأکید دارند.
فعالیت‌های دیپلماتیک به صورت مجازی درباره جنگ علیه ملت یمن، افزایش یافته و مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل با اطلاع ریاض و موافقت کشور‌های غربی، از طریق ویدئویی، با وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن تماس برقرار کرده است.
با شروع اعتراضات ضد نژادپرستی در شهر‌های امریکا، مردم اروپا هم در اعتراضاتی مشابه سیاست‌های نژادپرستی در امریکا و اروپا را محکوم کردند.
رئیس‌جمهور امریکا که در بحبوحه بحران کرونا با موج اعتراضات به قتل یک سیاهپوست مواجه شده است، با دیوارکشی در اطراف کاخ سفید، تروریست خواندن معترضان و دامن زدن به خشونت‌ها می‌کوشد ضمن تحریک معترضان، بهانه‌ای برای سرکوب هر چه سریع‌تر آنان داشته باشد.
اعتراضات آمریکا در سالی اتفاق می‌افتد که قرار است انتخابات ریاست جمهوری امریکا در همین سال برگزار شود. زمان برگزاری این انتخابات روز سه‌شنبه سوم نوامبر یا کمتر از شش ماه دیگر است و باید گفت این اعتراضات بی‌ارتباط با موضوع انتخابات نیست و تأثیر اعتراضات تا آن موقع حفظ خواهد شد.
وزارت خارجه ایران با اشاره به رایزنی‌های انجام شده با مقامات عراقی در پی غرق شدن لنج باری بهبهان در بندر ام القصر اعلام کرد که هماهنگی‌های لازم برای بازگرداندن نجات یافتگان و جسد فرد متوفی در اسرع وقت انجام می‌شود.