بين‌الملل - اخبار كلی
اخبار كلی
ارتش سوریه از هوا و زمین مواضع تروریست‌ها را در دو استان ادلب و حلب در هم کوبید، تروریست‌هایی که با راکت‌پراکنی به محله‌های مسکونی، ده‌ها غیرنظامی را کشته و زخمی کردند.
سید رحیم نعمتی
بوریس جانسون از ۲۴ ژوئیه گذشته به دنبال استعفای ترزا می‌به نخست‌وزیری بریتانیا رسید و از همان موقع این مسئله مطرح بود که او با توافق هسته‌ای یا برجام چه می‌کند.
سخنگوی نیرو‌های مسلح عراق: تصمیم اخراج نیرو‌های خارجی حاکمیتی و شامل کردستان هم می‌شود
به‌رغم اصرار امریکا برای ادامه حضور در خاک عراق، عراقی‌ها به دنبال بازنگری در روابط امنیتی با واشنگتن هستند. سخنگوی فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق گفته که رایزنی‌ها در این زمینه در جریان است و تصمیم اخراج نیرو‌های خارجی یک تصمیم حاکمیتی بوده که شامل تمامی خاک عراق از جمله اقلیم کردستان می‌شود.
فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن از کاهش قابل توجه عملیات‌های نظامی در یمن خبر داده که به گفته او «احتمال می‌رود صلح در سال جاری محقق شود» ولی منابع امنیتی یمنی می‌گویند که ائتلاف سعودی طی روز‌های گذشته حملات خود را در جبهه‌های مختلف یمن شدت بخشیده است که البته با مقاومت ارتش و کمیته‌های مردمی، ده‌ها نفر از عناصر ائتلاف کشته یا زخمی شده‌اند.
انتشار اطلاعاتی دربــاره حجم آسیب‌های وارد شده به پایگاه عین‌الاسد و نیز زخمی شدن شماری از نظامیان امریکایی در پی اقدام موشکی ایران، به حربه‌ای قدرتمند برای انتقاد از دروغگویی و پنهانکاری رئیس‌جمهور و دیگر مقامات امریکا تبدیل شده است.
سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق امروز از رایزنی با آمریکا درباره بازنگری در روابط امنیتی بین دو کشور خبر داد.
وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگویی به بیان مواضع کشورمان درباره رخداد‌های اخیر پیرامون ایران پرداخت.
اگر نقش او محدود به دولت بوش بود که اکنون به تاریخ پیوسته است، ولی نکته اینجاست که او اکنون وارد حلقه ترامپ شده است و به عنوان معمار جنگ علیه ایران وارد کارزار شده است و او، به گفته بلومبرگ، کسی است که ترامپ را برای از میان برداشتن «سردار سلیمانی» متقاعد کرده بود.
سی ان ان با اشاره به فشار فزاینده برای خروج ارتش آمریکا از عراق نوشت، خروج از عراق پایانی تحقیرآمیز برای ماموریت طولانی مدت ارتش آمریکاست.
۸ ژانویه ۲۰۲۰، نقطه عطفی در تاریخ منطقه
حمله‌ای که ایران به پایگاه عین الاسد آمریکا داشت باعث آغاز فصل جدیدی از معادلات در منطقه شد که در نهایت به پایان نظم آمریکا در طول هشت دهه گذشته منتهی خواهد شد. سیلی ایران به ترامپ با واکنش انفعالی وی مواجه شد و کارشناسان از این انفعال به این نتیجه رسیدند که آمریکا باید با خاورمیانه خداحافظی کرده و به قدرت نوظهور منطقه و جهان یعنی ایران سلام کند.