جامعه - اخبار كلی
اخبار كلی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان، روز گذشته از بازداشت متهم اصلی پرونده شرکت ابریشم گیلان خبر داد.
مهدی نیک ضمیر
افزایش جمعیت و اقناع خانواده‌ها برای فرزندآوری نیازمند برخی پیش نیاز‌های فرهنگی و اقتصادی است و تا زمانی که خانواده‌ها و مادران از حمایت‌های اقتصادی و اجتماعی برخوردار نباشند، نمی‌توان به افزایش جمعیت امیدوار بود. مصوبه اخیر دولت در تأمین اعتبار پرداخت حقوق و مزایای ناشی از افزایش سه ماهه مرخصی زایمان در صورت اجرایی شدن گام مهمی در راستای تشویق زنان شاغل به فرزندآوری و مادر شدن است.
مرض شیرین زندگی ۸ میلیون ایرانی را تلخ کرده‌است. آمار‌های ابتلا به این بیماری طی سه دهه اخیر افزایشی بوده و آمار مرض قندی‌ها در ۳۰ سال گذشته ۱۴ برابر شده‌است! هر سال چیزی نزدیک به ۲۰۰ هزار تن به آمار بیماران دیابتی کشور افزوده می‌شود و با ابتلا به بیماری دیابت افراد چند قدم به سمت بیماری‌های دیگری همچون نارسایی کلیوی و در نهایت دیالیز نزدیک خواهند شد. دیابت نوع دو یا همان مرض قند درمان ندارد، اما این بیماری مربوط به سبک زندگی افراد است و به سادگی قابل پیشگیری خواهد بود. با وجود این دستگاه‌های مسئول به جای آنکه پای فرهنگ‌سازی برای افزایش تحرک و اصلاح تغذیه باشند، خودشان عاملی برای کاهش تحرک و تشویق به مصرف فست‌فود‌ها شده‌اند.
آمار فوتی‌های کرونا در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته نسبت به دو روز پیش از آن ۱۰۰ نفر افزایش داشت. رشد آمار کرونا مثبت‌ها هم قابل‌ملاحظه بود. در این زمان ۳۰۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۷۶ هزار و ۹۳۶ نفر رسید. ۱۱ هزار و ۲۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ هم در کشور شناسایی شد که هزار و ۷۸۷ نفر از آن‌ها بستری شدند. در حال حاضر سه شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۶۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
ابررایانه سیمرغ با ظرفیت ۵۰۰ ترافلاپس در روز، رونمایی شد. افزایش امنیت داده‌ها در کشور، تحلیل داده‌های پزشکی، شبیه‌سازی‌های علمی و هواشناسی از کاربرد‌های مهم این ابر رایانه است. قرار است سال آینده با افزایش ظرفیت این سوپرکامپیوتر، ابر رایانه مریم هم رونمایی شود.
امیر محمود حریرچی گفت: متاسفانه ازدواج‌های بدون شناخت و هیجانی افزایش چشمگیری داشته است؛ ازدواج باید ترکیبی از مسائل منطقی و عاطفی باشد.
یک کارشناس سازمان هواشناسی به بررسی وضعیت جوی چند روز آینده کشور پرداخت.
رئیسی مطرح کرد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در ارتباط با واکسیناسیون کووید ۱۹ در کشور و حاشیه‌های پیرامون واکسن‌های قاچاق در بازار ناصرخسرو، توضیحاتی ارائه داد.
افزایش «وسواس» در جامعه
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با بیان اینکه باید اطلاعات خود را درباره کرونا افزایش داده و با کرونا زندگی کرده و کنار بیاییم، گفت: بررسی نشان می‌دهد وسواس و افسردگی افزایش پیدا کرده است.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا راهکار تشخیص اخبار جعلی انتخابات را تشریح کرد.