اخبار كلی
گزارش میدانی «جوان» از مرکز پویاشهر که مدرسه‌ای برای کودکان کار و بازماندگان از تحصیل است
در حالی که هر سال با شروع سال تحصیلی دانش‌آموزان زیادی به سمت کلاس‌های درس حرکت می‌کنند و مشغول تحصیل می‌شوند، کودکانی در سر چهارراه‌ها مشغول کار هستند. این کودکان روزبه‌روز فرصت تحصیل را از دست می‌دهند و نمی‌توانند شغل مناسبی را برای آینده خود انتخاب کنند. این در حالی است که سازمان‌ها و نهاد‌های مختلفی، وظیفه رسیدگی به کودکان کار را دارند، اما چندان کار مؤثری برای این بچه‌ها انجام نداده‌اند. متأسفانه شاهد آن هستیم که کودکان کار به فراموشی سپرده شده‌اند. در این بین مراکز پویاشهر تأسیس شده‌اند تا مرهمی بر درد کودکان کار باشند. این مراکز جایی هستند که در آن کودکان کار یا بازمانده از تحصیل درس می‌خوانند تا خودشان را از شرایطی که در آن گرفتار شده‌اند، نجات دهند. برای آشنایی با محیط تحصیل در مراکز پویاشهر و تهیه گزارش به منطقه ۱۹ می‌روم تا از آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد، بنویسم.
ساعت ۱۰ صبح است. وارد پارک نسترن می‌شوم. ساختمانی در آن وجود دارد که روی تابلوی نصب‌شده بالای در آن نوشته است: «مرکز پرتو»؛ این نام قبلی مراکز پویاشهر است.
تهرانی‌ها در ۱۲ سال گذشته فقط ۱۶۱ روز هوای پاک داشتند
تعداد روز‌های آلوده هوا در کلانشهر‌ها از تعداد روز‌های پاکش بیشتر است. طی آمار منتشر شده، تهرانی‌ها در ۱۲ سال گذشته فقط ۱۶۱ روز هوای پاک داشتند. هر چند آلودگی هوا ماجرای جدیدی نیست و حتی نوشتن گزارش برای آن هم جزو کار‌های تکراری به حساب می‌آید، اما قصد از تهیه این گزارش این است که با هشدار در این فصل از سال، مسئولان هوشیار شوند تا برای روز‌های آلوده‌تری که در فصل پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد، آماده باشند و اقدام مؤثری را برای اجرای قانون هوای پاک انجام دهند.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج اولیه آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خبر داد.
حسن فرامرزی
از دردناک‌ترین اتفاقات این روز‌ها دیدن پیرمرد‌های ۷۰، ۸۰ ساله‌ای است که قانون، عرف و اخلاق به آن‌ها گفته بازنشسته شده‌اند و دیگر نیاز نیست کار کنند، اما آن‌ها اکنون با تنی رنجور به دنبال لقمه‌ای نان در خیابان‌ها می‌چرخند، چون عملاً روی کاغذ بازنشسته شده‌اند.
از سوی معاون استاندار تهران
معاون استاندار تهران حامد شایان معاون سیاسی و اجتماعی را به عنوان رییس ستاد انتخابات شهرستان تهران منصوب کرد.
سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های پلیس راهور تهران بزرگ از توقیف چهار دستگاه موتورسیکلت سنگین در تهران خبرداد.
متهم: با مقتول در خانه‌اش مشغول مصرف مواد مخدر بودیم که ناگهان او به قصد اینکه من را هدف آزار و اذیت شیطانی قرار دهد به من حمله کرد ...
در یک اقدام مسلحانه، منزل مسکونی رئیس شبکه بهداشت و درمان بشاگرد مورد اصابت چند گلوله از سوی فرد یا افرادی قرار گرفت که تحقیقات تکمیلی برای دستگیری افراد دخیل در این حادثه در حال انجام است.