نگاهی به کتاب‌خواندن در عصر اینترنت
بعضی‌ها هر کتاب را فقط یک‌بار می‌خوانند و بعد از گذشت مدت‌ها تقریباً بی‌هیچ کم‌وکاستی همۀ آن را به یاد می‌آورند. اما بیشتر ما این‌طور نیستیم و این موضوع خیلی ناراحتمان می‌کند و مدام خودمان را بابت روش مطالعه‌مان ملامت می‌کنیم یا حافظۀ ضعیفمان را مقصر می‌دانیم. زمانی که کتابی را خریدیم، اسم کتاب‌فروشی، اینکه چاپ چندم بوده و خیلی جزئیات دیگر را خیلی راحت به‌خاطر می‌آوریم اما آنچه برایمان مهم‌تر است، یعنی محتوای کتاب را نه. آیا در عصر اینترنت این‌همه وسواس و عذاب روحی برای به خاطر سپردن اطلاعات ضروری است؟
گفت‌وگوی «جوان» با مریم بصیری نویسنده کتاب «عروس قریش»
بار‌ها در احادیث اشاره شده که زبان عربی ائمه (ع) بسیار فصیح بوده، لذا نمی‌توان برای آثار تاریخی از نثر آشفته و امروزی بهره گرفت. از طرفی همه مخاطبان با چنین زبانی ارتباط برقرار نمی‌کنند؛ لذا چاره‌ای نمی‌ماند جز اینکه از وزن پنهان و زبان شاعرانه استفاده کرد
رومن رولان و شاهكارش «ژان كريستف»
ژان کریستف اثر بی‌بدیل رومن رولان نویسنده فرانسوی است که در سال ۱۹۱۵ جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرده. رولان در این شاهکار سرنوشت ژان کریستف کرافت را به عنوان موسیقیدانی آلمانى محور قرار داده است تا رنج‌ها، آلام، خوشی‌ها، ناخوشی‌ها، موفقیت‌ها و شکست‌های آدمی را روایت کند.
«اسماعیل امینی» نویسنده و طنزپرداز مطرح کرد:
نویسنده کتاب «لبخند بر لب شعر» گفت: تعداد نویسندگانی که کتاب‌های بسیاری را تولید کرده و آثارشان در صف انتشار مانده زیاد است. ناشران گرانی کاغذ را بهانه‌ای برای کم‌کاری خود کرده‌اند و تن به فعالیت فرهنگی نمی‌دهند.
گفت‌وگوی «جوان» با فاطمه سلیمانی نویسنده کتاب «یک روز بعد از حیرانی»
کتاب «یک روز بعد از حیرانی» دیروز با حضور خانواده شهید مدافع حرم محمدرضا دهقان امیری و فاطمه سلیمانی نویسنده کتاب و جمعی از دوستان شهید در کنار مزارش در امامزاده علی‌اکبر (ع) چیذر رونمایی شد و قرار است امروز نیز در دومین گردهمایی معرفی کتاب بسیج دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی مورد تقدیر قرار گیرد.
سیدعباس صالحی تازه‌ترین آمار به دست آمده از سرانه مطالعه در کشور را بیان کرد.
تازه‌ترین اثر محمد رضا زائری منتشر شد
«تقاطع انقلاب» جدیدترین اثر حجت الاسلام محمد رضا زائری است که توسط نشر آرما منتشر گردیده؛ زائری در این کتاب با نگاه همیشگی خود به نقد و بررسی برخی از مسائل فرهنگی و سیاسی انقلاب پرداخته است.
کتاب «طیب خان» با هدف سیری در زندگی و زمانه طیب حاج‌رضایی، به قلم مسعود ده‌نمکی وارد بازار کتاب می‌شود.
بیانات رهبر معظم انقلاب درباره علامه اقبال لاهوری به زبان اردو ترجمه شد. «اقبال لاهوری متفکر و مصلح انقلابی» پیش از این از سوی نشر صهبا در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
۲