سیاست - گام دوم انقلاب
گام دوم انقلاب
گفتگو با دکتر میثم مهدیار پیرامون ساختار‌های تاریخی- اجتماعی فساد و راه‌های مقابله با آن در گام دوم انقلاب
من معتقدم در شرایط کنونی تنها چیزی که می‌تواند این طبقه اجتماعی را تحدید و کنترل کند، مسئله شفافیت است. باید شفاف شود چه کسی از کدام صنف در قانونگذاری چه تأثیراتی می‌گذارد و وقتی نماینده صنف و قشری سیاستی را مطالبه می‌کند، بر اساس منافع شخصی است یا با پشتوانه کار کارشناسی
گفتگو با دکتر علی سرزعیم پیرامون ظرفیت دولت و بهبود شاخصه‌های حکمرانی
قدرت دولت با تأمین مالی آن رابطه مستقیم دارد و مردم منابع مالی دولت را تأمین نمی‌کنند مگر اینکه خاطرشان جمع شود، مالیاتی که پرداخت می‌کنند در جهت منافع جامعه سرمایه‌گذاری می‌شود. چطور می‌شود خیال جامعه را راحت کرد؟ با شفافیت.
فیلم‌هایی که در گام دوم انقلاب باید دید (۴)
شاید برای ما خوانندگان گام دوم سخت باشد که چطور می‌توان در شرایط سخت امیدوار بود و بالاتر از آن چطور این امید می‌تواند کلید هر قفلی باشد. اگر شما هم دچار این ابهام هستید، پیشنهاد می‌کنم حتماً فیلم «رستگاری در شوشانگ» را ببینید.
کتاب‌هایی که در گام دوم انقلاب باید خواند (۴)
دکتر رسول جعفریان در این کتاب ارزشمند و ماندگار با مرور فعالیت فرهنگی- سیاسی مذهبی‌ها در فاصله سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ به دنبال پاسخ به این سؤال است که چرا و چگونه نیرو‌های مذهبی و روحانی در موقعیت رهبری نهضت قرار گرفتند؟
گفتگو با مهندس عباس عبدی پیرامون بهره‌مندی از شبکه‌های اجتماعی در مبارزه با فساد در گام دوم انقلاب
از آنجا که در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت‌پذیری کافی وجود ندارد، باید تلاش کنیم تا جایی که می‌شود جامعه‌ای باز، ضابطه‌مند و قانون‌مند داشته باشیم که در آن رسانه‌های رسمی شفاف‌سازی را دنبال کنند و کار به شفاف‌سازی غیررسمی در بستر شبکه‌های اجتماعی نکشد
کتاب‌هایی که در گام دوم انقلاب باید خواند (۳)
پرفسور رفیع‌پور در کتاب «دریغ است ایران که ویران شود» معتقد است دشمن خسته و شکست‌خورده از صحنه نظامی، اکنون صحنه جنگ را عوض کرده و به جنگی «فرهنگی- اجتماعی» روی آورده است و سعی دارد با تخریب بنیان و پای‌بست‌های فرهنگی و اجتماعی، ایران را ویران کند.
فیلم‌هایی که در گام دوم انقلاب باید دید (۳)
«بوتیک» به ما نشان می‌دهد ترویج سبک زندگی، مسیر‌های متفاوتی دارد و چه بسا کنشگران دلسوز مسیری را در معماری، شهرسازی، فیلم‌سازی، تولید موسیقی و... طی کنند که ناخواسته «نگرش»‌های افراد را به سمت سبک زندگی غربی تغییر دهد.
بررسی مشارکت و تحولات نیرو‌های اجتماعی در گام دوم انقلاب در گفتگو با دکتر محمدباقر خرمشاد
اگر انقلاب، ترمز مدرنیته را نمی‌کشید الان مدرنیته را به صورت فوق‌العاده مشمئز کننده‌ای در ایران می‌دیدیم. انقلاب ایران ترمزش را کشید و فضایی برای نیرو‌های سنتی و دینی فراهم آورد که به موجب این فضا یارگیری و رشد نیرو‌های مدرنیته محدود شد. منتها در ۲۰ سال اخیر با شکل‌گیری شبکه‌های ماهواره‌ای و بسط شبکه‌های اجتماعی و شکل‌گیری دهکده جهانی، وضعیت به سمتی رفته است که مدرنیته از بالاسر جمهوری اسلامی یارگیری کرده است
واکاوی آرمان «آزادی» در کلام متفکران و اندیشمندان گفتمان انقلاب اسلامی (۲)
در جامعه ما به دلیل حاکمیت مقدسات و ارزش‌های متفاوت با آنچه در غرب مطرح است، آزادی از آن وسعت و گستردگی برخوردار نیست که هرکس هرچه خواست به نوامیس مردم نسبت دهد. دلیل این امر آن است که در فرهنگ ما این مسائل ارزش دارند و رعایت ارزش‌ها و مقدسات هر قوم و جامعه‌ای لازم است و تجاوز به آن‌ها به بهانه آزادی صحیح نیست.
بازخوانی آرمان «آزادی» در کلام متفکران و رهبران انقلاب اسلامی (۱)
رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم «آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری» را آرمان‌های انقلاب اسلامی می‌خوانند که از فطرت انسان برآمده است و به هیچ نسل و جامعه‌ای محدود نیست تا در دوره‌ای بدرخشد و در دوره‌ای دیگر افول کند. این آرمان‌ها هر چند به گفته رهبر انقلاب محدود به هیچ جامعه‌ای نیستند، اما در هر مکتب و باوری تعاریف خاص خود را دارند و راه نیل به آن‌ها نیز به نسبت آن تعریف متفاوت می‌شود.