فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: بالغ بر ۳۰۰۰ پیکر مطهر شهدای هشت سال دفاع مقدس یافت نشده است.
گفت‌وگوی «جوان» با خواهر مداح شهید مدافع حرم محمد آژند
شهید مدافع حرم «محمد آژند» ۲۷ تیرماه سال ۱۳۵۹ در تهران به‌دنیا آمد و تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ادامه داد. سپس وارد سپاه شد تا راهی را شروع کند که به شهادت ختم شد. این مداح اهل بیت (ع) بعد از حضور در جبهه مقاومت در ۲۱ دی ۱۳۹۴ در منطقه «خان‌طومان» سوریه به شهادت رسید.
تمایز ادبیات اردوگاهی ایران و دیگر کشور‌ها با مروری بر ۳ کتاب با محوریت آزادگان
کشور‌هایی که در تاریخ‌شان جنگی را از سر گذرانده‌اند در ادبیات‌شان گونه و ژانری به نام ادبیات اردوگاهی دارند. ادبیات اردوگاهی به خاطرات، اتفاق‌ها و ماجرا‌های اسرا در دوران اسارت می‌پردازد که روایت و شرح این خاطرات پس از آزادی و کتابت‌شان همواره مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کند.
شهریور ۱۳۶۱ عروج ۲ فرمانده تیپ ویژه شهدا در یک عملیات
بخشی از جاده پیرانشهر به سردشت در منطقه جنگی آلواتان قرار داشت که حدود چهار سال در سیطره ضدانقلاب بود. شهید کاوه به کمک یکی از افراد محلی کار شناسایی این منطقه را انجام داد و ورود به این منطقه را با اطلاعات جامعی آغاز کرد
صدام بعد از سقوط و دستگیری توسط نیرو‌های امریکایی، در یکی از بازجویی‌هایش گفته بود جنگ تحمیلی علیه ایران را از اواسط شهریور ۱۳۵۹ آغاز کرده است، اما نمی‌داند چرا ایرانی‌ها اصرار دارند اواخر این ماه جنگ آغاز شده است!
دکتر ناصر تابش، ناجی مجروحان در روز‌های سخت بمباران
دکتر تابش در کنار درمان بدون وقفه مجروحان، یک بمب عمل نکرده خوشه‌ای که بر تن یکی از رزمندگان فرورفته بود را خارج کرد. عملی سخت که هیچ پزشکی حاضر به انجامش نبود. دکتر تابش با انجام این جراحی یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کار‌های پزشکی در طول دوران دفاع مقدس را انجام داد
روایتی کوتاه از زندگی سرباز شهید فرشاد رمزی از زبان پدر شهید
فرشاد در ۱۱ تیر ۱۳۹۶ در مرز پیرانشهر آذربایجان‌غربی در حالی که تنها ۱۸ بهار از زندگی‌اش را گذرانده بود به آن عاقبت خیری که خدا برایش مقدر کرده بود، رسید. گروهک تروریستی «عقاب‌های زاگرس» از زیرشاخه‌های گروهک تروریستی «پژاک» مسئولیت این جنایت را برعهده گرفت
معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران خدمات ارائه‌شده به خانواده معظم شهدا و ایثارگران در بخش‌های مختلف بنیاد در زمینه‌های مختلف ازجمله اشتغال و کارآفرینی، احراز ایثارگری، صدور کارت شناسایی ایثارگران، ارائه تسهیلات خرید یا ساخت مسکن ایثارگران، مناسب‌سازی زیست شخصی ایثارگران، ساماندهی مزار شهدا، مددکاری اجتماعی و مشاوره، اجرای طرح سپاس، پوشش بیمه عمر و حادثه و حوادث غیرمترقبه ایثارگران را تشریح کرد.
حراست از آسمان‌ها در دفاع مقدس در گفت‌وگوی «جوان» با چند تن از افسران پدافند هوایی
سیستم هوایی کشورمان پیش از انقلاب هواپایه بود یعنی بیشتر از جنگنده‌های پیشرفته‌ای، چون اف.۱۴ برای پاسداری از حریم هوایی کشورمان استفاده می‌شد تا اینکه از سیستم‌های مستقر در روی زمین از آسمان‌ها دفاع صورت بگیرد.
جانباز علی‌اصغر صدیق‌پور در گفتگو با «جوان»:
صدیق‌پور از جانبازان دفاع مقدس است که با دست بردن در شناسنامه‌اش، در دوران نوجوانی به جبهه رفته بود. متن زیر خاطرات او از روز‌های حضور سه برادر در دفاع مقدس است که پیش رو دارید.
۳