نظری بر اثر تاریخی – پژوهشی «زندگینامه ارتشبد حسین فردوست»
«شهید مهدی عراقی در دوران عضویت در فدائیان اسلام» در آیینه ۴ روایت
امسال در سالروز شهادت حاج مهدی عراقی، سخن از مجاهدات وی را به سالیان دور برده‌ایم. دوره‌ای که او در جمعیت فدائیان اسلام عضویت داشت و نخستین مراحل کنشگری دینی و سیاسی خویش را تجربه می‌کرد.
به بهانه انتشار زندگینامه نعمت‌الله نصیری برای نوجوانان
نظری بر اثر تاریخی- روایی «دربار به روایت دربار»
سوگ نگاشته‌ی «محمدرضا کائینی» برای داریوش اسدزاده
همیشه می‌گفت: "دلم می‌خواهد یک قرن را ببینم" که تقریبا به تمنای خویش دست یافت. از این عمر دراز، تنها در پانزده سال واپسین با یکدیگر اُنس یافتیم. آشنایی با او نیز به سیاق بسیاری دیگر، از سربند کار مطبوعاتی پیش آمد...
«شهید سیدعلی اندرزگو و یادمان‌هایی از روز‌های آفتابی مبارزه» در گفت‌وشنود با محمدحسین صفارهرندی
روز‌هایی که در پیش داریم یادآور شهادت مبارز پرآوازه نهضت اسلامی شهید سیدعلی اندرزگو است. از این روی، بازخوانی خاطراتی از نشو و نما و سیره مبارزاتی او و تنی چند از دوستان و یارانش را بهنگام یافتیم.
به بهانه انتشار نخستین مجلد از خاطرات آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی
نظری به خاطرات سیاسی و هنری استاد اسفندیار قره باغی
«جلوه‌هایی از سیره سیاسی و تربیتی شهید سیداسدالله لاجوردی» در گفت‌وشنود با هاشم امانی
سخن از سیره سیاسی و تربیتی شهید سیداسدالله لاجوردی یکی از سرفصل‌های شاخص تاریخ‌پژوهی انقلاب و نظام اسلامی به شمار می‌رود. از این روی سالروز شهادت وی، موسمی مناسب برای چنین بازخوانی‌ای به شمار می‌رود.
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
عکاس ساواک، هندوانه‌ای که او برای افطار خریده و در درگیری شکسته شده بود، را زیر سرش نهاد و از او چند عکس گرفت! آری، چریک که در این اواخر چندان امنیت تلفن‌های خویش را جدی نمی‌گرفت، پس از چهارده سال تعقیب و گریز بی امان و موفق با ساواک، بر محمل حیات نشسته بود! گویا نزدیکی پیروزی را احساس و از آن آسوده خاطر گشته بود!
۴