مخاطب کودک را از کف دادیم و برای بزرگسال فیلم می‌سازیم!
کد خبر: 1064673
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sy9
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
تهیه‌کننده فیلم‌های کودک و نوجوان:

غلامرضا آزادی، تهیه‌کننده فیلم‌های کودک و نوجوان می‌گوید: سینمای کودک ما رؤیاپردازی و ادبیات داستانی کهن را فراموش کرده و مخاطبان اصلی خود یعنی کودکان را از دست داده است. سینمای کودک به سمت بزرگسالان روی آورده است، هرچند به ظاهر درباره بچه‌ها باشد.
غلامرضا آزادی، تهیه‌کننده فیلم‌های کودک و نوجوان و کارگردان فیلم‌های سینمایی سندباد و سارا و «دره شاپرک‌ها» درباره علت قدرت و محبوبیت فیلم‌های سینمای کودک در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ برای بچه‌ها و فاصله این سینما از روزگار طلایی خود به تسنیم گفت: سال‌هایی که ما برای سینمای کودک و نوجوان فیلم می‌ساختیم، گنجینه نهفته‌ای به نام ادبیات و فرهنگ فارسی داشتیم که سرشار از قصه‌ها، مثل و متل‌ها و حکایت‌های شیرین و عبرت‌آموزی بود که مناسب بچه‌ها بود. کارگردانان آن دوران به نظرم واقعاً اندیشمند بودند که این داستان‌های سرشار از زیبایی و درس را برای بچه‌ها به فیلم تبدیل می‌کردند. سینمای حال حاضر کشور ما نه تنها در ژانر سینمای کودک و نوجوان، بلکه در تمام اشکال خود دچار نوعی روزمرگی و تکرار آنچه می‌دانیم، است.
آزادی در بخش بعدی صحبت‌های خود در جواب اینکه برای ارتقا و احیای سینمای کودک و نوجوان چه باید کرد، عنوان کرد: سینما یک سیستم اطلاعاتی بین‌المللی است. خیلی از کشور‌ها فیلم می‌سازند، اما هر فیلمی باید بوی آن سرزمین را بدهد. اگر تقلید کنیم که غلط است، زیرا امریکایی‌ها و اروپایی‌ها همان را بلکه بهترش را ساخته‌اند. ما باید محصول خودمان را ارائه دهیم که مردم خودمان و دنیا دوستشان داشته باشند. نمی‌دانم چرا اوضاع سینما اینگونه شده است که به چنین مسائلی توجه نمی‌شود، در زمان ما فیلمسازان باید دانش ادبی، جغرافیایی و فکری عمیقی می‌داشتند و دقیقاً ماحصل همین تفکر و اندیشه می‌شد یک فیلم کودک ماندگار.
تهیه‌کننده سفر بخیر و بالای شهر، پایین شهر درباره جابه‌جا شدن مخاطبان سینمای کودک و نوجوان با بزرگسالان و به حاشیه رفتن مخاطبان واقعی آن تأکید می‌کند: حقیقت آن است که سینمای کودک سینمای رؤیاپردازی است. بچه وقتی می‌رود فیلم ببیند، درباره تخیلاتش و آرزوهایش که به نوعی می‌تواند آینده او باشد فکر و همذات‌پنداری می‌کند، ولی امروز فیلم‌های زیادی در سینمای کودک و نوجوان ساخته می‌شود که نامش کودک و نوجوان است، اما بچه‌ها بیننده آن نیستند. احساس می‌کنم سینمای کودک و نوجوان ما فرمایشی شده است، زیرا عده‌ای مطابق دستور آن را می‌سازند تا به فرض سینمای کودک زنده شود، حال آنکه بدتر نابودش کرده‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار