گروهی با آرمان برقراری نظام اسلامی
کد خبر: 1063820
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SkO
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
در ایمان و آرمان جمعیت «اخوان‌المسلمین»
اثری که هم اینک درباره آن سخن می‌رود، یکی از منابع درخور خوانش در شناخت ایمان و آرمان جمعیت اخوان‌المسلمین به شمار می‌رود. این کتاب همچنین یکی از واپسین منشورات زنده‌یاد استاد سیدهادی خسروشاهی نیز هست که در عمر پژوهشی خویش به این موضوع، عنایتی فراوان داشت. مؤلف فقید در دیباچه خویش بر این صحیفه، در باب موضوع آن چنین آورده است:
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک درباره آن سخن می‌رود، یکی از منابع درخور خوانش در شناخت ایمان و آرمان جمعیت اخوان‌المسلمین به شمار می‌رود. این کتاب همچنین یکی از واپسین منشورات زنده‌یاد استاد سیدهادی خسروشاهی نیز هست که در عمر پژوهشی خویش به این موضوع، عنایتی فراوان داشت. مؤلف فقید در دیباچه خویش بر این صحیفه، در باب موضوع آن چنین آورده است:
«آشنایی اینجانب با ادبیات و آثار فکری اخوان‌المسلمین به بیش از نیم قرن پیش برمی‌گردد، ولی اطلاعات عمومی درباره اخوان، علاوه بر مطالعه کتاب‌ها و نشریات و آثار رهبران آن چون: شهید شیخ حسن البناء، شهید سیدقطب، محمد قطب، محمد الغزالی و... از ارتباط نزدیک و گسترده‌ای که با رهبران آن داشتم، درواقع از منابع اصلی به دست می‌آمد. در همین رابطه بود که از بیش از نیم قرن پیش و دقیقاً از سال ۱۳۳۸ به ترجمه و نشر آثار و مقالات بعضی از رهبران فکری اخوان مانند: شهید سید قطب و برادرش محمد قطب پرداختم که نخست به عنوان مقالات در نشریات و جراید مذهبی تهران و قم چاپ می‌شد و سپس به شکل کتاب‌ها و رساله‌هایی مستقل انتشار می‌یافت. ترجمه و نشر کتاب ارزشمند عدالت اجتماعی در اسلام، اسلام و صلح جهانی و ما چه می‌گوییم؟ از سید قطب و انسان، مادی‌گری و اسلام از محمد قطب، در راستای نشر اندیشه‌های اسلامی، گام‌های بلند و ارزشمندی بود که به‌رغم شرایط سخت زمان و مکان قم! برداشته شد و اتفاقاً با استقبال نسل جوان حوزه‌های علمیه و دانشجویان مسلمان دانشگاه‌های کشور روبه‌رو گردید و به همین دلیل در تعداد بالا، بعضی از آن‌ها بیش از ۳۰ بار و در ده‌ها هزار نسخه، تجدید چاپ و توزیع شد. این بخشی از کوشش‌ها در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بود و بعدها، در اسناد ساواک دیده شد که رژیم نسبت به نشر این قبیل کتاب‌ها، حساسیت ویژه‌ای داشته و حتی به جمع‌آوری بعضی از آن‌ها از کتابفروشی‌ها پرداخته و دستور منع تجدید چاپ بعضی دیگر را داده است. در همین راستا رساله ما چه می‌گوییم شهید سید قطب که ده‌ها بار و به طور آشکار یا مخفی در ایران و افغانستان چاپ شد و در اختیار نسل جوان قرار گرفته بود و به قول شهید برهان‌الدین ربانی و بعضی دیگر از رهبران جهادی افغانستان، مانیفست انقلابی مجاهدین افغان به شمار می‌رفته است، در ایران ممنوع‌النشر اعلام گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین کتاب درباره تاریخ، رهبری و عملکرد اخوان‌المسلمین مصر برای شناخت برنامه و اهداف این سازمان، ترجمه کردم و منتشر ساختم که باز مورد توجه و استقبال عموم علاقه‌مندان به مسائل جهان اسلام و تاریخ حرکت‌های اسلامی معاصر قرار گرفت. کتاب اخوان‌المسلمین بزرگ‌ترین حرکت اسلامی معاصر، تألیف دکتر اسحق موسی الحسینی، یکی از آثاری بود که توسط مؤسسه اطلاعات بار‌ها به شکل کتابی مستقل در ۳۸۰ صفحه منتشر شده است. کتاب جمعیت اخوان‌المسلمین از آغاز تا امروز تألیف پروفسور ریچارد میشل استاد تاریخ دانشگاه میشیگان امریکا -که زیر نظر بعضی از مسئولان رسمی و اصلی اخوان‌المسلمین مصر، به عربی ترجمه و منتشر شده است- یکی دیگر از آثاری بود که توفیق ترجمه آن نصیب اینجانب شد و از سوی مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وابسته به وزارت امور خارجه در دو جلد- جلد اول در ۴۶۰ صفحه و جلد دوم ۳۹۲ صفحه- منتشر شد و دوباره باز چاپ شده است. اما آنچه در کتاب حاضر می‌خوانید، درواقع مجموعه‌ای از مقالاتی است که در سالیان پیشین و پسین، توسط اینجانب ترجمه یا نگارش یافته و نخست در بعضی از جراید یا مجلات تهران، منتشر شده و اکنون به شکل کتابی مستقل در اختیار قرار می‌گیرد. آنچه در این کتاب جمع‌آوری شده، درواقع بررسی‌ها و تحلیل‌هایی است که درباره اندیشه، اهداف، رهبری و تاریخ اخوان نگارش یافته و هدف اصلی رهبری شهید حسن البناء و دیگران را نشان می‌دهد.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار