نداشتن سیاست میدان باعث عقب‌ماندگی تجارت با کشور‌های همسایه شد
کد خبر: 1049261
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OxZ
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱

بررسي آمار تجارت غيرنفتي در دهه 90 حاكي از آن است كه تجارت خارجي كشور در سال 99 به كمترين رقم خود در دهه 90 رسيد. مدير كارگروه پژوهش‎هاي مجلس معتقد است كه متأسفانه نتوانسته‌ايم سياست ميدان خود را تقويت كنيم، اين در حالي است كه خيلي از كشورها در حوزه تجارت از سياست ميدان استفاده مي‌كنند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عزيزنژاد، مدير كارگروه پژوهش‎هاي مجلس با بيان اينكه تفاهم و توافقنامه‎هايي كه براي تجارت با كشورها انجام مي‌شود بيشتر حالت تبليغات دارد، گفت: همواره بايد تمامي نيازهاي وارداتي و صادراتي كشورها را ارزيابي و شناسايي كرد.
او با بيان اينكه ايران بايد با استفاده از توانمندي‌هاي موجود نياز بازارهاي خارجي را شناسايي كند، افزود: بايد از طريق اين بخش بتوانيم كانال صادرات خود را فعال كنيم. اين اقدامات و بررسي‌ها بايد از طريق معاونت اقتصادي وزارت امور خارجه و همچنين معاونت‌هاي تجارتي وزارت اقتصاد صورت بگيرد.
او با اشاره به اينكه متأسفانه شناسايي‌ها در اين زمينه وجود ندارد و ما با يك سر‌در‌گمي در حوزه تجارت روبه‌رو هستيم، گفت: بسياري از توافقنامه‌ها در اين حوزه به صورت فرماليته انجام مي‌شود و تنها به امضا منتهي مي‌شود. بايد نياز بازارهاي داخلي را شناسايي كنيم تا از طريق آن ببینيم بازار چه كمبود و نيازي دارد تا با توجه به كمبودهاي موجود در كشور واردات را انجام دهيم و در حوزه صادرات هم بايد نياز كشورهاي ديگر را ارزيابي كنيم. او با اشاره به اينكه ما هنوز رابطه خوبي بين ملت، مجلس و دولت تعريف نكرده‌ايم،‌گفت: رابطه بخش خصوصي و اتاق‌هاي بازرگاني با دولت‌هايي كه سر كار مي‌آيند،‌مشخص نيست و دولت هم در اين حوزه تاكنون كار چنداني انجام نداده‌ و رابطه ما با بخش خصوصي به صورت كامل تعريف نشده‌است. مدير كارگروه پژوهش‎هاي مجلس با بيان اينكه منافع هر دو طرف به صورت كامل مشخص نيست، گفت: بايد بتوانيم با حمايت از منافع ملي و اقتصادي ميزان تجارت خارجي خود را افزايش دهيم. او با اشاره به اينكه بسياري از كشورها با وجود آنكه رابطه خوبي با كشورهايي از جمله سوريه و لبنان داريم، اما در هنگام انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري و همچنين ساخت و سازها ايران در مقايسه با ساير كشورها از جمله تركيه و چين عقب مي‌ماند، افزود: اين به دليل آن است كه ما نتوانسته‌ايم سياست ميدان خود را تقويت كنيم. عزيز‌نژاد اظهاركرد: خيلي از كشورها در اين زمينه از سياست ميدان استفاده مي‌كنند و همين سياست‌ها باعث شده دستاوردهاي بسيار‌زيادي را به همراه داشته‌باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار