لطف تعطیلات نوروزی فقط به سفر رفتن نیست
کد خبر: 995230
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Au6
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
اگر قصد سفر دارید این ملاحظات را جدی بگیرید
خیلی‌ها دوست دارند عید را در سکوت و آرامش بگذرانند. تهران برای تجربه سکوت و آرامش عالی است. می‌شود سفر نرفت، اما خوش بود و از تعطیلات لذت برد
مرضیه بامیری
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها در آستانه سال نو کجا رفتن است. سفر مهم‌ترین رکن یک نوروز ایده‌آل است. شلوغ‌ترین جاده‌ها را می‌توان در نوروز تجربه کرد و حتی جاده‌های کم‌تردد هم شب عید مملو از جمعیت می‌شوند. میل سفر از کجا می‌آید؟ چرا دوست داریم از کاشانه خود دور شده و راهی یک جاده شلوغ شویم؟ چرا دوست داریم هر جا می‌رویم توی صف بایستیم؟ فرقی هم نمی‌کند بنزین باشد یا سرویس بهداشتی. مهم نیست چقدر بزرگراه شلوغ است. چند نفر توی غذاخوری در صف هستند و ما چند ساعت از سفر جا می‌مانیم. همین که عید را با خانواده به جاده می‌زنیم و همپای دیگران در سفر هستیم برایمان کافی است. اما هدف ما از سفر چیست؟ چرا نوروز را برای سفر انتخاب می‌کنیم؟ شاید دلیل بسیاری از خانواده‌ها تعطیلات هماهنگ ادارات و کسب کار با مدارس باشد. ۱۳ روز تعطیلی در نخستین روز‌های سال نو.

پیش از عید دغدغه بسیاری از مردم تهیه مخارج و مایحتاج سفر است. به چند دلیل سفر می‌کنند. عده بسیار زیادی از مردم در شهر‌های بزرگ مهمان هستند و برای درس یا کار مهاجرت کرده‌اند. طبیعی است در چنین ایامی با اشتیاق به دیار سرزمین خود بروند و دیداری تازه کنند. خیلی‌ها معتقدند پایتخت در عید دوست‌داشتنی‌تر است، زیرا آرام و خلوت‌ترین روز‌های سال را سپری می‌کند. هم آسمان آبی می‌شود و هم ماشین‌ها در یکدیگر وول نمی‌خورند. بیچاره شهر! او هم مجالی برای نفس کشیدن می‌یابد.

بعضی‌ها سفر می‌روند که حالشان خوب شود. کلی حدیث و روایت داریم که موقع سختی هجرت چاره‌ساز است. دور شدن از موقعیتی که مدتی است ذهن و فکرمان را مشغول کرده ایده خوبی است. به شرط‌ها و شروط‌ها!
سفر وقتی خوب است که شرایطش مهیا باشد. آن‌قدر پول در جیبت باشد که بتوانی هزینه‌های بنزین و اقامت و خورد و خوراک را بدهی. بتوانی یک مبلغ برای مبادای سفر کنار بگذاری. اگر همین که جانت را کف دستت بگیری و بزنی به جاده احتمالاً می‌گویند دیوانه‌ای! سفر خوب است، اما ضروری نیست. چند سالی است به‌رغم فشار‌های مالی خانواده‌ها اصرار دارند عید را به سفر بروند. به مناطقی که هیچ شناختی از اقلیمش ندارند می‌روند و با باران‌های سیل‌آسا غافلگیر می‌شوند، توی سفر زمینگیر می‌شوند. جالب‌تر از این آدم‌هایی هستند که اوضاع را می‌دانند و با وجود دنبال کردن گزارش‌ها باز هم به دل جاده می‌زنند و می‌گویند الهی به امید تو! این روز‌ها هم که ویروس کرونا آمده و ممکن است سفر‌های نوروزی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد. پس لطفاً اگر قصد سفر دارید این توصیه‌ها را جدی بگیرید.

اگر قرار است با چادر سفر کنید و هر جا میلتان بود اتراق کنید لطفاً قبلش با اداره هواشناسی هماهنگ شوید. وقتی روز‌های آغازین عید در شهر تردد می‌کنم بسیاری مسافر سرگردان می‌بینم که چادرشان خیس آب است و برنامه‌ای برای اقامت تدارک ندیده‌اند. سفر رفتن و عوض کردن حال و هوا خوب است، اما نه به هر قیمتی. خودتان یک مدیر بحران باشید و بتوانید پیش از وقوع هر حادثه‌ای یک تصمیم درست بگیرید. اگر احتمال بارندگی و خطر در مسیل‌ها و کنار رودخانه‌ها اخطار داده شده، گوش کنید و دست از ماجراجویی مرگ‌آور خود بردارید. بعضی تجربه‌ها آن‌قدر تلخ است که توان تکرارش را نداریم. مانند آنچه عید ۹۸ رخ داد و شهر‌های زیادی درگیر سیل شدند. بومی‌ها مجبور بودند بمانند، اما مسافرها...!
پس لطفاً پیش از سفر محل اقامت خود را تعیین کنید که با بحران‌های احتمالی غافلگیر نشوید. ساعت خود را طوری برای سفر تنظیم کنید که تمام وقت خود را در ترافیک نباشید. هم خانواده خسته می‌شوند و هم خودتان دچار خواب‌آلودگی و کسالت می‌شوید. شاید با درایت بتوان آمار تصادفات سفر‌های نوروزی را کاهش داد. عشق رانندگی در شبتان را کنترل کنید. شاید شما یک راننده ماهر باشید و مو لای درز قانونگرایی‌تان نرود، اما دیگران ممکن است مثل شما نباشند و با بی‌احتیاطی کار دست خودشان و شما بدهند. پس کام سفرتان را با لجبازی‌های اینچنین تلخ نکنید.

در سفر‌های نوروزی ورودی هر شهر اکیپ گردشگری و جمعیت جوانان هلال احمر مستقر هستند تا شما را راهنمایی کنند. بروشور و کتابچه‌های راهنما را برای شما تدارک دیده‌اند پس کمی صبور باشید و آن‌ها را از شیشه به بیرون پرتاب نکنید. مطالعه یک برگه دوصفحه‌ای خیلی زمان نمی‌برد. شاید یک جذابیت گردشگری یا تاریخی توجهتان را جلب کرد و در آخرین لحظه تصمیم به بازدید گرفتید.
مقصد مشخص است، اما شما می‌توانید در طول مسیر با بازدید از شهر‌های مختلف و آشنایی با آداب و سنن مختلف یک سفر رؤیایی برای فرزندانتان رقم بزنید.

فرض کنید مقصد شما جنوب است. جاذبه‌های مختلفی در مسیرتان هست که ارزش دیدن دارند. می‌توانید زیارت قم بروید. کاشان باغ فین را بازدید کنید. شاید بچه‌ها شناخت زیادی از کویر نداشته باشند. پس توقف در کمپ کویرگردی متین‌آباد می‌تواند یک گزینه وسوسه‌انگیز باشد. حتی توقف در ابیانه نطنز هم عالی است. شهر‌های دیگر هم هر کدام یک جاذبه خاص دارند که خالی از لطف نیست.
قبل از سفر نیت خود را مشخص کنید. آیا برای بازدید از آثار تاریخی می‌روید؟ پس طوری برنامه‌ریزی کنید که به تمام آثار برسید و جایی را از قلم نیندازید. اگر به دل طبیعت می‌روید، نکات ایمنی را رعایت کنید. آب و هوا را مرتب کنترل کنید و احترام به محیط زیست را سرلوحه خود قرار دهید. برای خرید سوغاتی‌های جذاب و خوشمزه سراغ اماکن معتبر بروید و حتماً پیش از خرید تحقیق کنید.

همه آنچه گفتیم در باب سفر رفتن بود، اما خیلی‌ها دوست دارند عید را در سکوت و آرامش بگذرانند. تهران برای تجربه سکوت و آرامش عالی است. می‌شود سفر نرفت، اما خوش بود و از تعطیلات لذت برد. شهر پر از دیدنی‌هایی است که در روز‌های عادی رفتن به آنجا با آن‌همه ترافیک و دود محال است، اما حالا که فراغت دارید و بازدید‌های نوروزی‌تان تمام شده بد نیست یک تور شهرگردی راه بیندازید. با خانواده سراغ بافت‌های تاریخی بروید. از موزه‌ها دیدن کنید و حتماً یک روز خود را بیرون از شهر در دل طبیعت بگذرانید. عده‌ای دوست دارند توی خانه بمانند، آجیل‌های عیدشان را میل کنند و یک قسمت از سریال‌های نوروزی سیما را از دست ندهند. نظرشان محترم است، اما پیشنهاد می‌کنم این تفریح جذاب را برای وقت‌هایی بگذارید که شهر شلوغ است، همه مشغول کار و درسند و شما فرصت برای تفریح ندارید. آن‌وقت در خانه ماندن و تخمه شکستن بهترین گزینه برای فرار از بی‌حوصلگی است.
امسال با یک برنامه‌ریزی درست، نوروز خاطره‌انگیزی برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید. لازم نیست مدام به بچه‌ها بگویید، چون ما پول نداریم مجبوریم خانه بمانیم. می‌توان سفر نرفت، اما تعطیلات را به بهترین نحو سپری کرد. همه چیز بستگی به همت و اراده خودتان دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار