نگهداري از گنجینه نسخ خطی عطار نیشابوری در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی
کد خبر: 902384
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mka
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۹
افزون بر یکصد و ده نسخۀ خطی از آثار عطار نیشابوری در گنجینۀ نسخه‌‌های خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، نگهداری می‌شود که «الهی‌نامه» کتابت قرن 9 قمری، از جملۀ این نسخ نفیس است.

رئیس ادارۀ مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس رضوی با اعلام اين خبر گفت: در گنجینۀ نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، بیش از یکصد و ده نسخۀ خطی از آثار عطار نیشابوری موجود است که پنج نسخه از این آثار، بسیار نفیس و ارزشمند است.

حجت الاسلام نوری نیا به ویژگی‌های یکی از این نسخ نفیس اشاره کرد و گفت: «اسرارنامه» که همراه با پنج مثنوی دیگر شامل «مصیبت‌نامه»، «اشترنامه»، «خسرونامه»، «الهی‌نامه» و «منطق‌الطیر»، به خط کتابتی نستعلیق 19 سطری، در سال 1005 قمری در لاهور توسط «محمد سعید تربتی»، در یک مجموعه کتابت شده است، یکی از نسخ دارای نفاست این گنجینه است.

وی در این رابطه اضافه کرد: دو نسخۀ نفیس دیگر، «تذکره‌الاولیاء» کتابت قرن 10 قمری، دارای جلد تیماج زرکوب و دارای ترنج و سرترنج، و «الهی‌نامه» به خط کتابتی نستعلیق 13 سطریست که با «اسرارنامه»، «بلبل‌نامه»، «وصلت‌نامه»، «روشنایی‌نامه» و «فتوت‌نامه» در یک مجموعه به سال 845 کتابت شده است.

وی اظهار داشت: یکی از آثار پرآوازۀ عطار نیشابوری با نام «منطق‌الطیر»، به خط نستعلیق 12 سطری دارای حاشیه، و کتابت قرن 13 قمری که توسط «میرزا رضاخان نائینی» در مرداد 1311 وقف شده، و «ولدنامه» که گاه «پسرنامه»، «پندنامه» یا «نصیحت‌نامه» خوانده می‌شود و به خط «شکرالله لاجوردی» در سال 1271 قمری کتابت شده و دارای سرلوح و مذهّب و مرصّع است، دیگر نسخه‌های ارزشمند موجود در این گنجینه است.

وی در ادامه، آثار این عارف و شاعر ایرانی بلندآوازۀ ادبیات فارسی را که در پایان سدۀ ششم و آغاز سدۀ هفتم می‌زیسته است، برشمرد و افزود: آثار وی به نظم و نثر، شامل دیوان اشعار، منطق‌الطیر، تذکره‌الاولیاء، الهی‌نامه، بلبل‌نامه، اسرارنامه، خسرونامه، مختارنامه، بی‌سرنامه، هیلاج‌نامه، جوهرالذات، مصیبت‌نامه، پندنامه، اشترنامه، فتوت‌نامه و ولدنامه یا پسرنامه است.

نوری نیا یادآور شد: در گنجینۀ نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی، بیش از 53 هزار کتب خطی نگهداری می‌شود که از این میان افزون بر 7200 نسخه در موضوع ادبیات است. همچنین تعداد قرآن‌های خطی و جزوات قرآنی این مجموعه، به تعداد بیش از 20 هزار و 400 می‌رسد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار