کد خبر: 1209489
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۰
۴ نکته برای داشتن یک زندگی ساده
زیبایی زندگی در این است که ذاتاً ساده است، بنابراین لازم نیست کار خاصی انجام دهید تا آن را ساده کنید. فقط با زندگی هماهنگ شوید، به عبارت دیگر در زمان حال بمانید و از حضور خود لذت ببرید. این کار فقط نیاز به مقداری تلاش دارد تا در لحظه حضور داشته باشید و توسط افکار به این سو و آنسو کشیده نشوید
نیره محمودی

جوان آنلاین: در همه دل‌ها اشتیاق عمیقی برای سادگی و آرامش وجود دارد. اما سادگی و آرامش معمولاً از زندگی ما گریزان هستند. دغدغه‌های زیاد و متنوع، بدهی‌های مالی و مسائل مربوط به روابط می‌تواند زندگی شما را کاملاً پیچیده و مملو از نگرانی کند. اگر خود را بیش از حد سردرگم و گرفتار زندگی می‌بینید، سه نکته وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند سادگی و آرامش را به ذهن و روان خود برگردانید.

برای داشتن یک زندگی ساده، باید ذهنی ساده داشته باشید
آنچه ذهن شما را مشغول کرده است در واقع دنیای شما را می‌سازد. به عبارت دیگر، دنیایی که شما می‌بینید، بسته‌ای از ادراکات و باور‌های شما نیست. دنیای درونی شما با درک شما از دنیای بیرون منعکس می‌شود.
اگر زندگی پرمشغله و پیچیده‌ای دارید، این فقط بازتابی از فعالیت ذهن شماست. این فلسفه نیست، حقیقت زندگی است. شما این پیچیدگی را در وجودتان حس خواهید کرد و نیازی نیست حرف کسی را قبول کنید. وضعیت بیرونی زندگی خود را با دنیای درونی افکار و عقاید خود مقایسه کنید. آیا دنیای بیرونی شما منعکس کننده باور‌های عمیق شما نیست؟ نحوه درک شما از دنیای بیرون از طریق باور‌های شما فیلتر می‌شود، بنابراین آنچه می‌بینید همیشه با باور‌های شما مطابقت دارد. اگر از عینک قرمز رنگ روی چشمان خود استفاده کنید، همه جا را قرمز خواهید دید، بنابراین اگر می‌خواهید زندگی ساده‌ای داشته باشید باید ذهن خود را ساده کنید.

ذهن ما چیزی جز ایده‌های شرطی نیست
شرطی شدن ما از دوران کودکی الگو‌های فکری و باور‌های ما را ایجاد کرده است. هیچ یک از باور‌های ما حقیقت تام و کامل را بازتاب نمی‌دهد. حتی پیشرفته‌ترین ذهن هم نمی‌تواند کلیت زندگی را درک کند. وقتی واقعاً رفتار ذهن انسان را درک کردید، دیگر فریفته آن نخواهید شد. ذهن فقط مجموعه‌ای از افکار است و در اصل هیچ ربطی به اینکه شما چه کسی هستید ندارد. هر چه بیشتر درگیر فعالیت ذهنی خود باشید، زندگی شما پیچیده‌تر می‌شود. مشکل این است که ذهن همیشه در حال مشغولیت به افکار منفی است و لحظاتی نادر از مثبت اندیشی را ایجاد می‌کند. سادگی، معیاری است که نشان می‌دهد ما تا چه حد به افکارمان وابسته هستیم. وضعیت فعلی زندگی ما هر چه باشد، ما قادریم با فاصله گرفتن از افکارمان خود را از پیچیدگی دور کنیم.

 زندگی ساده متعلق به زمان حال است
ذهن ما موقعیت‌ها و شرایطی را ایجاد می‌کند که گاهی به رویا شباهت دارد، اما واقعیت این است که زندگی ربطی به افکار ما ندارد. زندگی صرفاً لحظه حال است که همیشه در جریان است. معمولاً ذهن در مورد هر لحظه از زندگی نظر می‌دهد و در نتیجه آن را پیچیده می‌کند، این در حالی است که لحظه به خودی خود همیشه ساده است.
راز زندگی ساده این است که در زمان حال باشیم و فقط با آنچه زندگی به آگاهی لحظه حال ما می‌آورد کنار بیاییم.
در ابتدا، نادیده گرفتن ذهنی که می‌خواهد برای آینده برنامه‌ریزی و در مورد گذشته فکر کند، بسیار سخت خواهد بود، اما با گذشت زمان، مضرات چنین روندی را خواهید دید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با لحظه حال کنار بیایید. فقط به جای اینکه در ذهن خود زندگی کنید، از واقعیت لحظه حال آگاه باشید.
ذهن واقعیت‌های خشن را خلق می‌کند، آینده‌ای ترسناک و گذشته‌ای وحشتناک را به ذهن متبادر می‌کند. در واقع این‌ها فقط افکار هستند. در واقع ذهنیات بیشتر توهم هستند. ذهن همیشه رویا می‌بیند و از این‌رو دنیایش دنیای توهمات است. اما واقعیت ربطی به ذهن ندارد.

 زندگی ذاتاً ساده است
زیبایی زندگی در این است که ذاتاً ساده است، بنابراین لازم نیست کار خاصی انجام دهید تا آن را ساده کنید. فقط با زندگی هماهنگ شوید، به عبارت دیگر در زمان حال بمانید و از حضور خود لذت ببرید. این کار فقط نیاز به مقداری تلاش دارد تا در لحظه حضور داشته باشید و توسط افکار به این سو و آنسو کشیده نشوید.
زندگی فقط در زمان حال وجود دارد و هیچ جای دیگری نیست. گذشته و آینده فقط حالت‌های رویایی هستند که در ذهن ایجاد می‌شوند، گذشته در مقطعی به‌عنوان حال وجود داشته و اکنون تنها یک خاطره است. آینده فقط یک فرافکنی است که هیچ واقعیتی برای آن وجود ندارد. شما می‌توانید گوشه نشین شوید یا سر به بیابان بگذارید، اما ذهن مشکلات و شرایط خود را هر کجا که بروید برای شما خواهد آورد.
وقتی که زندگی در زمان حال را شروع کردید و از حالت رویایی ایجاد شده توسط ذهن اجتناب کردید، متوجه خواهید شد که زندگی شما به خودی خود بسیار ساده می‌شود. راز ساده زیستی این است که بدانی زندگی همیشه ساده است و فقط ذهن است که آن را پیچیده می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار