کد خبر: 1145231
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004nvT
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
با حمایت بنیاد ۱۵خرداد ستاد اجرایی فرمان امام طرح غربالگری اسکلتی و حرکتی کودکان و نوجوانان مناطق محروم اجرایی خواهد شد.

حمیدرضا علیان‌زادگان، مدیرعامل بنیاد ۱۵خرداد از اجرای قریب‌الوقوع طرح غربالگری اسکلتی و حرکتی کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت: این طرح ویژه کودکان و نوجوانان هفت تا ۱۷ ساله ساکن در محلات محروم و حاشیه شهر‌های کشور خواهد بود.
علیان‌زادگان ادامه داد: طرح غربالگری اسکلتی و حرکتی کودکان و نوجوانان مناطق محروم و کم‌برخوردار کشور با مشارکت بنیاد ۱۵خرداد، وزارت آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش دانش‌آموزی عملیاتی می‌شود.
وی تأکید کرد: هدف از اجرای این طرح، رصد و شناسایی کودکان و نوجوانان دارای مشکلات حاد و خطرناک اسکلتی، حرکتی و عضلانی و اطلاع‌رسانی به والدین و قرار دادن آن‌ها در فرآیند چرخه درمان است.
مدیرعامل بنیاد ۱۵خرداد درباره علل پیدایش مشکلات اسکلتی و حرکتی خاطرنشان کرد: تغییر سبک زندگی کودکان و نوجوانان در سال‌های اخیر و عدم فعالیت و تحرک کافی موجب پیدایش چنین مشکلاتی شده که راه‌حل پیشگیری از آن، غربالگری و اقدام به موقع است.
علیان‌زادگان افزود: تغذیه نامناسب نیز یکی از آسیب‌هایی است که سلامت کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان را تهدید می‌کند و مهارت‌های فردی و توان حرکتی آن‌ها را به خطر می‌اندازد.
وی در تشریح جزئیات طرح غربالگری اسکلتی و حرکتی کودکان و نوجوانان اظهار داشت: شناسایی محلات محروم، ثبت‌نام از تمامی کودکان و نوجوانان مشمول طرح، استقرار تیم‌های توانبخشی، سنجش وضعیت اسکلتی و توده‌های عضلانی، غربالگری ناهنجاری‌ها و ارسال تجهیزات مورد نیاز به مناطق هدف از مراحل اصلی اجرایی شدن این طرح است.
علیان‌زادگان با تأکید بر اینکه بنیاد ۱۵ خرداد در دوره جدید فعالیتش سلامت کودکان از تولد تا ۱۵ سالگی را با جدیت مدنظر دارد، گفت: با اجرای طرح غربالگری اسکلتی و حرکتی، کودکان و نوجوانان مشمول این طرح پس از شناسایی تا پایان فرآیند درمان، تحت حمایت قرار می‌گیرند.
مدیرعامل بنیاد ۱۵خرداد یادآور شد: عمده اختلالات حرکتی و اسکلتی از جمله پا‌های پرانتزی و شانه‌های افتاده، در دوران کودکی قابل پیشگیری هستند و می‌توان با اجرای طرح غربالگری، کودکان و نوجوانان دارای اختلال را پس از شناسایی تحت درمان قرار داد.
وی تصریح کرد: بسیاری از عارضه‌های حرکتی و اسکلتی ریشه در دوران کودکی دارند، هر چند ممکن است در این دوران باعث معلولیت نشوند، اما در بزرگسالی، باعث کاهش توان حرکتی شده و سلامتی افراد را به خطر می‌اندازند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار