کد خبر: 1135229
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004lK9
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۲:۰۰
نگاهی به کتاب «یک روز از زندگی پیرایه»
مرضیه بامیری
 
 
 
 
 
داستان از این قرار است: پیرایه یک کودک کنجکاو دوست‌داشتنی است که دنیا را از زاویه‌ای متفاوت با هم‌سالانش می‌بیند. پیرایه می‌پندارد هر وقت ماه در آسمان قرصی کامل است، برای او شانس به ارمغان می‌آورد. با این نگرش، شبی از شب‌ها وقتی از پنجره اتاقش، ماه شب ۱۴ را که شبیه سینی نارنجی بزرگی شده و در آسمان آویزان مانده بود تماشا می‌کرد، به ناگاه صدای عرعر الاغی را می‌شنود. سرش را به سمتی می‌چرخاند که صدا از آنجا می‌آمد. الاغی را می‌بیند که بر درختی بسته شده است. الاغ دور درخت می‌چرخید و می‌ایستاد و پی‌درپی عرعر می‌کرد. 
داستان این کتاب را نویسنده ترک‌زبان به نام ارسلان سایمن تحریر کرده و مترجم کتاب معتقد است، او نویسنده‌ای خلاق و بااحساس است و برای انتقال خلاقیت و احساس خود به مخاطبانش بهترین قلم را دارد و آنقدر تواناست که به راحتی می‌تواند قلب مخاطبش را تسخیر کند. 
مهدی جهانشاهی مترجم موفق این اثر، کتاب «یک روز از زندگی پیرایه» را به عنوان سوغات از همکارش که تازه از سفر ترکیه بازگشته دریافت می‌کند. از میان کتاب‌های دریافتی تصمیم به ترجمه کتابی می‌گیرد که در سال ۲۰۱۳ به عنوان کتاب سال کودک و نوجوان کشور ترکیه برگزیده شده است. 
به گفته جهانشاهی، داستان درباره دختری است که بی‌تفاوت از کنار اتفاقات نمی‌گذرد و نسبت به تمام ماجرا‌های معمولی اطرافش واکنش نشان می‌دهد. ماجرایی که برای پیرایه پیش می‌آید، منحصر به یک اقلیم خاص نیست و می‌تواند در برگیرنده خصلت تمام کودکان جهان باشد. 
یک روز از زندگی پیرایه به قلم ارسلان سایمن، نویسنده ترک‌زبان و ترجمه روان مهدی جهانشاهی تیر ماه سال جاری در انتشارات سروش به چاپ رسیده است. اگر علاقه‌مند هستید دنیا را از زاویه یک کودک بااحساس و کنجکاو ببینید یا فرزندی خلاق و تیزبین دارید، انتخاب این کتاب گزینه متفاوت و دلنشینی خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار