کودکان کار زنجان ساماندهی می‌شوند
کد خبر: 1087813
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004YzN
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۰
سلمان حسینی، سرپرست بهزیستی استان زنجان از اجرای طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی (اقدام و عمل) با هدف شناسایی و ساماندهی این کودکان در این استان خبر داد.

سلمان حسینی، سرپرست بهزیستی استان زنجان از اجرای طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی (اقدام و عمل) با هدف شناسایی و ساماندهی این کودکان در این استان خبر داد.
سلمان حسینی، سرپرست بهزیستی زنجان از اجرای طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی (اقدام و عمل) در سطح استان خبرداد و گفت: این طرح در راستای اجرای طرح دوستدار کودک و جهت شناسایی و ساماندهی کودکان کار و خیابانی اجرا خواهد شد.
وی متولی اصلی این طرح را بهزیستی دانست و عنوان کرد: جهت جلوگیری از اتلاف منابع، تداخل و بعضاً تعارض اقدامات اجرایی، بهزیستی با همکاری و حضور فعال ۱۶ دستگاه همکار جهت اجرای بهینه این طرح اقدام خواهد کرد. سرپرست بهزیستی استان زنجان، نقش دلسوزانه و فعالانه ۱۶ دستگاه همکار را در بهبود زندگی کودکان کار و خیابانی تأثیرگذار دانست و افزود: ایجاد فضای «دوستدار کودک» و مرکز غربالگری مجهز به دستگاه‌های اسکن چشم و سامانه استعلام از برنامه‌هایی است که با همکاری دستگاه‌های، چون ثبت احوال، نیروی انتظامی، کمیته امداد و... انجام خواهد شد. حسینی با اشاره به تکریم حقوق کودکان و ترویج فرهنگ دوستدار کودک خاطر نشان کرد: فرهنگ رفتار با این بخش از کودکان جامعه باید در بین مردم نهادینه شود و طرح حمایت اجتماعی از کودکان کار و خیابانی (اقدام تا عمل) یک طرح کشوری در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابانی است که بر فرهنگ‌سازی جهت نحوه رفتار با این کودکان در جامعه تأکید دارد.
وی بیان کرد: در گام نخست این طرح، کودک کار یا خیابانی پس از شناسایی از جنبه‌های مختلف از جمله گروه بندی، تابعیت (اتباع خارجی دارای مجوز اقامت مجاز یا غیرمجاز)، دلایل اشتغال به کار کودکان (بی‌سرپرست، بدسرپرست) و شیوه‌های توانمندسازی خود و خانواده وی و بازگشت به ادامه تحصیل در صورت ترک آن مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم در خصوص بهبود شرایط زندگی آن‌ها با کمک دستگاه‌های همکار بهزیستی انجام خواهد شد.
سرپرست بهزیستی استان زنجان تصریح کرد: در آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی مصوب سال ۸۴ هیئت وزیران، ۱۱ دستگاه با متولی‌گری بهزیستی باید اقدام به ساماندهی کودکان کار و خیابانی نمایند که این تعداد در طرح جدید حمایت‌های اجتماعی به ۱۶ دستگاه دولتی و غیردولتی افزایش یافت که شرح وظایف هر دستگاه به طور واضح و روشن در آن بیان گردیده است. حسینی نحوه ساماندهی کودکان و نوجوانان کار و خیابانی را براساس سن کودک به صورت زیر هفت سال، بین هفت تا ۱۵ و بین ۱۵ تا ۱۸ سال معرفی کرد و افزود: بهره‌گیری از فناوری و شناسایی هویت کودکان کار و خیابان از روی چشم، بانک اطلاعاتی جامعی از این کودکان در اختیار ما قرار می‌دهد و از تکرار شمارش این کودکان در طرح ساماندهی، جلوگیری می‌شود.
وی با بیان اینکه در بحث کودکان کار، محور فعالیت «خانواده» کودکان کار است تصریح کرد: توانمندسازی خانواده کودک، جمع‌آوری مشخصات بیومتریک کودکان، اجرای طرح دوستدار کودک، بهره‌گیری از نظام تبلیغی، ترویجی و رسانه‌ای و رصد مستمر وضعیت کودک کار از طریق سامانه ویژه‌ای از سطوح پنج گانه این طرح به شمار می‌روند.
سرپرست بهزیستی استان زنجان خاطرنشان کرد: الگوی کار کودکان در خیابان تابعی از زمینه‌های خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که کودکان را به خیابان می‌کشاند و همزمان رفتار‌های آنان را در خیابان شکل می‌دهد، آن‌ها برای تغییر در شرایط زندگی‌شان توانایی و شناخت لازم را نداشته و سلامت روانی و جسمانی آنان به خطر می‌افتد.
حسینی تأکید کرد: مرکز ساماندهی روزانه کودکان کار تحت نظارت بهزیستی این استان پس از شناسایی کودکان، نسبت به ارزیابی آموزشی، پزشکی، تحصیلی و دیگر مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی تا حصول نتیجه مناسب اقدام می‌کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار