آرایش جنگی نگیرید، شما در یک تیم هستید!
کد خبر: 1075605
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004VoT
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
نقش ارتباط مؤثر در بهبود روابط زوجین
مهارت‌های ارتباطی مؤثر، کلید هر رابطه موفقی است. چون روابط عاطفی بوده و بر مبادلات کلامی و غیرکلامی بین فردی متکی است. اکثر ازدواج‌ها با ایده موفقیت شروع می‌شوند و گاهی دو طرف ازدواج متوجه نمی‌شوند که علت شماره یک طلاق آنان ارتباط بد است
نادیا اسماعیلی

مهارت‌های ارتباطی مؤثر، کلید هر رابطه موفقی است. چون روابط عاطفی بوده و بر مبادلات کلامی و غیرکلامی بین فردی متکی است. اکثر ازدواج‌ها با ایده موفقیت شروع می‌شوند و گاهی دو طرف ازدواج متوجه نمی‌شوند که علت شماره یک طلاق آنان ارتباط بد است. در برخی موارد نیز که پای فرزند مشترک در میان است، ارتباط از اهمیت بیشتری برخوردار است. چون والدین فرزندانی را تربیت می‌کنند که بالغ خواهند شد. بچه‌ها اولین تکنیک‌های ارتباطی خود را از والدین خود یاد می‌گیرند. در هر حال سه نوع اصلی ارتباط وجود دارد؛ کلامی، غیرکلامی و نوشتاری. در تکنیک‌هایی که در ادامه آمده راهکار‌های مؤثر ارتباطی برای زوج‌ها آورده شده است.

همزمان صحبت نکنید، گوش کنید
اینکه همزمان صحبت کنید، ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما زمانی که احساسات بالا می‌روند، هر فردی می‌خواهد منظور خود را برساند و یک جنگ قدرت به جریان می‌افتد و نشان می‌دهد هیچ‌کدام از هر دو نفر رابطه واقعاً به گفتگو یا حل‌و‌فصل علاقه‌ای ندارند. لطفاً حرف یکدیگر را قطع نکنید. وقفه دائمی به این معناست که شما فکر نمی‌کنید طرف مقابل حرف مهمی برای گفتن دارد و شما فقط راه خود را می‌خواهید بروید. دلیل گفتگو شنیدن دیدگاه یکدیگر است. در مقابل میل به قطع صحبت همسرتان مقاومت کنید. قبل از صحبت فکر کنید وگرنه پشیمان خواهید شد. ممکن است چیزی بگویید که هرگز نمی‌توان آن را پس گرفت. اگر صحبت حضوری غیرممکن است، ارتباط کتبی را امتحان کنید، اما لطفاً از اینترنت دوری کنید. شما در حال انتقال احساسات شخصی به یکدیگر هستید. با جملات کوتاه به یکدیگر پیامک ارسال کنید. نامه یا یادداشت بنویسید. با این حال، ارتباط واقعی بهتر است. تایپ‌کردن با حروف بزرگ این تصور را ایجاد می‌کند که فریاد می‌زنید. من تو را دوست دارم مجاز است. به یاد داشته باشید شما یکدیگر را دوست دارید.
با همسرتان همدردی کنید
خودتان را به جای دیگری بگذارید و سعی کنید درک کنید که چرا ممکن است او الان این احساس را داشته باشد. آیا او فقط از شما توجه می‌خواهد؟ صرف‌نظر از این با احساسات او طوری رفتار کنید که انگار مهم است و باید هم همین‌گونه باشد. به عنوان مثال اگر شریک زندگی شما در مورد دعوت نشدن به یک رویداد اجتماعی که برای او مهم بوده ابراز نگرانی کند و از طرف دیگر شما فکر می‌کنید که کل ماجرا احمقانه است، از بیان افکارتان خودداری و با همسرتان همدردی کنید. بگویید: می‌دانم که این برای تو مهم بود، اما بیا سعی کنیم دلیل دعوت نشدن‌مان را بیابیم تا بتوانیم به رویداد بعدی یا مشابه آن دعوت شویم. ممکن است این مسئله یا آن فلان اتفاق و جمع دوستانه و بهمان مهمانی هرگز اتفاق نیفتد، اما شریک زندگی‌تان شما را به خاطر گفتن این حرف و درک‌تان از اوضاع، دوست خواهد داشت. این چیز‌های کوچک هستند که همیشه اهمیت دارند، اما معمولاً در نظر ما بی‌اهمیت تلقی می‌شوند.
مراقب زبان خود باشید
لطفاً مراقب زبان خود باشید. یکی از چیز‌هایی که ارتباط مؤثر را خاتمه می‌دهد، نام بردن یا مطرح‌کردن چیزی است که مدت‌ها پیش اتفاق افتاده است. به خصوص وضعیتی که حل یا خطایی که بخشیده شده است. لطفاً سعی کنید از به کار بردن «تو همیشه» اجتناب کنید. این کلمات مطمئناً مکالمه شما را به سمت‌و‌سوی منفی می‌برد. در عوض سعی کنید نام کوچک همسرتان را با محبت صدا بزنید. این تکنیک خشم را کم کرده و لحن گفتگو را تغییر می‌دهد. یک قانون کلی در بین زوج‌ها هست که می‌توانید در مورد آن بپرسید، اما اگر نمی‌توانید آن را ثابت کنید، باید آن را رها کنید. به عبارت دیگر اگر هیچ مدرکی وجود ندارد، آن را روی میز نیاورید. سوء‌ظن یک‌چیز است، اما متهم‌کردن کسی به آن، موضوع دیگری است. بسیاری از شرکای زندگی مشترک از متهم‌شدن به تقلب خسته می‌شوند. بسیاری از متقلبان ادعا می‌کنند که آن‌ها همیشه متهم به تقلب بودند، بنابراین تصمیم گرفتند واقعاً این کار را انجام دهند. این طبیعی است که در مورد عشق زندگی خود کمی حسادت کنید، اما این طبیعی نیست هر بار که آن را احساس می‌کنید، آن را ابراز کنید.
به زبان بدن توجه کنید
گاهی نقطه مقابل عشق نفرت نیست، بلکه بی‌تفاوتی است. هنگامی که شریک زندگی‌تان با شما صحبت می‌کند، بدون هیچ انگیزه پنهانی با او صحبت کنید. با شفافیت و صداقت ارتباط برقرار کنید. برای وضوح سؤال بپرسید. اگر مشغول هستید، زمانی را در نظر بگیرید که برای هر دوی شما بهتر باشد. بدون گوش کردن پاسخ ندهید. به یاد داشته باشید که در این رابطه با هم هستید. یکی از راه‌های برقراری ارتباط این است آنچه را که همسرتان نمی‌گوید، بشنوید. دو نفر در یک رابطه ترس‌ها، اهداف، ارزش‌ها و رویا‌های یکدیگر را یاد می‌گیرند. هیچ کس نباید شریک زندگی شما را بهتر از شما بشناسد، بنابراین از این مسئله به نفع هر دو استفاده و شرایط را ملاحظه کنید. زبان بدن یک تکنیک ارتباطی غیرکلامی است. زبان بدن چیزی است که باید رعایت شود. پس با صدای بلند صحبت نکنید. وقتی همسرتان در حال صحبت کردن است، نگاه‌کردن به او و در چشمانش به این معنی است که همسرتان توجه شما را به خود جلب کرده است. منحرف کردن تماس چشمی نشان‌دهنده عدم صداقت است. زبان بدن همسرتان را یاد بگیرید. هنگام برقراری ارتباط با همسرتان، زبان بدن او را نادیده نگیرید. چون از این طریق می‌توانید تشخیص دهید که او شما را درک می‌کند، موافق است یا مخالف.
آرایش جنگی نگیرید
هرگز از این واقعیت غافل نشوید که شما دو نفر در یک تیم هستید نه در یک میدان جنگ. پس دلیلی برای تحقیر همدیگر یا آرایش جنگی گرفتن و جنگیدن وجود ندارد. چون همیشه مشکل دیگری در این راه وجود خواهد داشت. زوج‌هایی که حل مشکلات را با هم یاد می‌گیرند، موفق‌ترین هستند. هر مشکلی قابل حل نخواهد بود. چون شما و همسرتان افرادی هستید که هر از گاهی نظرات متفاوتی خواهید داشت. درک کنید که اصل رابطه‌تان مهم‌تر از مشکلات تان است.
نقش ارتباط مؤثر را نادیده نگیرید
به شریک زندگی خود احترام بگذارید و به او اعتماد کنید. بسیاری از زوج‌ها به منظور مشاوره به دنبال یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده‌شان هستند تا در یک تصمیم مهم نقش بی‌طرفی داشته باشد. این ایده بدی نیست. شخص ثالث ممکن است دیدگاه متفاوتی به موقعیت ارائه دهد. فقط مطمئن شوید که شخص مورد اعتماد است و شرایط لازم برای کمک به شما را در حل مشکل دارد. نتیجه اینکه ارتباط مؤثر از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که زوجین می‌توانند برای بهبود روابط خود آن را بیاموزند. پس نقش ارتباط مؤثر زوجین را در زندگی زناشویی خود به هیچ عنوان نادیده نگیرید.
ترجمه و تنظیم از:www. psychalive. org

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار