این فضا را خودمان مدیریت کنیم!
کد خبر: 1070098
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UNe
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰
نگاهی به مطالبات رهبری در حوزه فضای مجازی
فضای مجازی از موضوعات مهمی است که همواره مورد توجه و دغدغه مقام معظم رهبری بوده و در این زمینه ایشان مطالب ارزشمند و راهبردی بسیاری فرموده‌اند. آنچه در ادامه می‌آید بخشی از مهم‌ترین مطالبات رهبری در حوزه فضای مجازی است.

فضای مجازی از موضوعات مهمی است که همواره مورد توجه و دغدغه مقام معظم رهبری بوده و در این زمینه ایشان مطالب ارزشمند و راهبردی بسیاری فرموده‌اند. آنچه در ادامه می‌آید بخشی از مهم‌ترین مطالبات رهبری در حوزه فضای مجازی است.

اقتدار در فضای مجازی
قوی شدن کشور جزو هدف‌های ماست. امروز قوت در فضای مجازی حیاتی است؛ امروز فضای مجازی حاکم بر زندگی انسان‌هاست در همه دنیا و عده‌ای همه کارهایشان را از طریق فضای مجازی پیش می‌برند؛ قوت در این [زمینه]حیاتی است. (۳ فروردین ۱۳۹۹)
مدیریت صحیح فضای مجازی
در مقوله مسائل اجتماعی و غیره... مسئله مدیریت فضای مجازی جزو مسائل مهم ماست که این مسئله، مسئله بلندمدت هم نیست؛ مسئله کوتاه‌مدت و میان‌مدت و جزو مسائل نزدیک ماست که باید [به آن توجه بشود]و امثال این‌ها مسائل کلیدی‌ای وجود دارد. (۲۲ تیر ۱۳۹۹)
شبکه ملی اطلاعات
فضای مجازی خیلی مهم است. آقایانی که در زمینه فضای مجازی نظراتی دارند و ابراز می‌کنند و گاهی می‌گویند که این جزو زندگی اصلی مردم است - که ما هم قبول داریم؛ الان واقعاً فضای مجازی، یک بخش حقیقی از زندگی مردم شده؛ حالا دولت الکترونیک و از این قبیل که به جای خود محفوظ است- شکی نیست [اما]آنچه عرض من است و من روی آن تکیه می‌کنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیار ما دارد مدیریت می‌شود؛ بحث این است. فضای مجازی یک چیزی نیست که آدم بتواند مثل یک آب روانی هر جور که می‌خواهد از آن استفاده کند؛ دیگران دارند این آب را به سمتی که خودشان می‌خواهند هدایت می‌کنند؛ آن‌ها دارند مدیریت می‌کنند این فضا را. خب وقتی ما می‌دانیم کسانی از بیرون دارند فضای مجازی را - که ما هم دست‌اندرکارش هستیم و مبتلابهِ ماست- هدایت و مدیریت می‌کنند، ما نمی‌توانیم بیکار بنشینیم در مقابل او ما نمی‌توانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می‌کند. عوامل مسلط بین‌المللی در این زمینه‌ها به‌شدت فعالند: از لحاظ خبردهی، خبررسانی، تحلیل داده‌ها و امثال گوناگون، هزاران کار دارد انجام می‌گیرد روی فضای مجازی. به همین دلیل است که بنده روی مسئله شبکه ملی اطلاعات این همه تأکید می‌کنم. (۲ شهریور ۱۳۹۹)
فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان
در باب آموزش مجازی، یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن زیان‌هایی است که احتمالاً در آموزش مجازی وجود دارد. حالا این شبکه شاد که به وجود آمده، بسیار چیز خوبی است منتها باید مراقبت کنید تا موجب این نشود که جوان‌ها وارد فضای بی بند و بار و رهای اینترنت شوند و سرشان گرم شود به چیز‌های دیگری که هم از لحاظ اخلاقی و هم از لحاظ اعتقادی خطر‌های بزرگی برای این‌ها دارد؛ این را باید کاملاً مراقبت بکنید، یعنی پیش‌بینی کنید...
در زمینه فکری که آموزش و پرورش در این زمینه کرده، به من گزارشی دادند، منتها باید کار کنید در این زمینه، یعنی کاری است که نمی‌شود رها کرد این را، چون بحث به‌اصطلاح انس بچه‌ها با فضای مجازی، محسناتی دارد، عیوبی هم دارد. یکی از عیوبش این است که گفتم؛ یکی از عیوبش منزوی شدن بچه‌ها در خانه است؛ وقتی با این تبلت و مانند این‌ها آشنا شدند، می‌روند سرگرم آن کار می‌شوند و از محیط خانه و خانواده در واقع به‌تدریج دور می‌شوند. باید به این‌ها توجه کنید و مراقبت کنید. (۱۱ شهریور ۱۳۹۹)
امیدآفرینی در فضای مجازی
یکی از مهم‌ترین وظایف همه ما پرهیز از ناامیدسازی مردم است. گاهی یک کسی یک جوری حرف می‌زند - چه در سخنرانی، چه در صحبتی مانند آن، چه حالا در فضای مجازی که دیگر یک چیز بی‌حد و مرز و عجیب و غریبی شده - که شنونده و مخاطب ناامید می‌شود؛ ما نباید اجازه دهیم ناامیدی وارد میدان شود. اگر امید نباشد هیچ کدام از این کار‌های بزرگ انجام نمی‌گیرد. مردم را باید امیدوار کنیم و این امیدواری، امیدواری کاذب هم نیست [بلکه]واقعیت قضیه همین است، یعنی واقعاً باید امید داشت، چون آینده، آینده خوبی است، آینده روشنی است. (۴ مهر ۱۳۹۸)
استقلال در فضای مجازی
ابزار باید پیشرفته باشد؛ باید ناوابسته باشد، ابزار مال خود شما باید باشد، خود شما باید ابزار را به وجود آورده باشید، تولید کرده باشید، ابداع کرده باشید؛ به معنای حقیقی کلمه مالک ابزار باید باشید. [ابزار]به‌روز باید باشد. ابزاری که از ۱۰ سال قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد، امروز ممکن است به درد نخورد؛ ببینید امروز چه چیزی لازم داریم. در مورد ابزار باید به‌روز باشید. ابزار باید متنوع باشد؛ [متناسب با]زمین و آسمان و فضا و دریا و مرز و درون قلب کشور، همه جا و ابزار اطلاعاتی و ابزار عملیاتی و همه جور ابزار. تنوع در ابزار هم جزو چیز‌هایی است که باید مورد توجه باشد. مسئله فضای مجازی، امروز جزو ابزارهاست؛ مسئله بازی جنگ، امروز جزو ابزارهاست؛ به این‌ها باید توجه کنید. (۲۱ مهر ۱۳۹۸)
حضور جریان‌ساز در فضای مجازی
دستگاه‌های مختلفی در فضای مجازی حضور دارند، اما حضور در این فضا باید یک حضور جریان‌ساز باشد، ضمن اینکه بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه‌های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤال‌ها و سرنخ‌های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است. (۷ بهمن ۱۳۹۷)
اندیشه ورزی در فضای مجازی
ما هیئت‌های اندیشه‌ورز لازم داریم. کجا؟ در دو نقطه: یکی در رأس، یکی در لایه‌ها. لایه‌های گوناگون بسیج فراوان است. همین که حالا این بچه‌ها اینجا می‌گویند ما شوق داریم و ما را بفرستید و چرا نمی‌فرستید، همان جنگ سخت است؛ از جنگ سخت که احتیاج دارد به هیئت اندیشه‌ورز برای ترسیم و تعیین حدود این کار که چه کسی برود، کی برود، چطوری برود؛ تا جنگ نرم که جنگ نرم یک عرصه بسیار وسیعی است و روزبه‌روز هم با گسترش این فضای مجازی دارد گسترده‌تر می‌شود و خیلی هم خطرناک‌تر از جنگ سخت است. (۳ آذر ۱۳۹۵)
تبلیغ آموزه‌های اسلامی در فضای مجازی
هیچ کس در عالم روحانیت، اگر انصاف و خرد را میزان قرار بدهد، نمی‌تواند خود را از نظام اسلامی جدا بگیرد. نظام اسلامی یک امکان عظیمی را در اختیار داعیان الی‌اللّه و مبلغان اسلام قرار داده. کی چنین چیزی در اختیار شما بود؟ امروز یک طلبه فاضل در تلویزیون می‌نشیند نیم ساعت حرف می‌زند، ۱۰ میلیون، ۲۰ میلیون مستمع از روی شوق به حرف او گوش می‌دهند... امروز این جوان‌های دانشجو و غیر دانشجو را که مشاهده می‌کنید - حالا من دانشجو‌ها را می‌گویم - همه‌شان تقریباً و تغلیباً مشتاقند از مفاهیم اسلامی و معارف اسلامی چیز‌هایی را بشناسند و چیز‌هایی را بفهمند و سر در بیاورند. من و شما باید زمینه فراهم کنیم که بتوانیم به آن‌ها جواب دهیم. این فرصت تا امروز کی برای روحانیت وجود داشته؟ علاوه بر این، ابزار‌های تسهیل‌کننده، مثل رایانه‌ها، ارتباطات اینترنتی، فضای مجازی و سایبری هم که الان در اختیار شماست. اگر بتوانید این‌ها را یاد بگیرید، می‌توانید یک کلمه حرف درست خودتان را به هزاران مستمعی که شما آن‌ها را نمی‌شناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‌العاده‌ای است. (۱۹ مهر ۱۳۹۱)

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار