بنیاد ۱۵ خرداد برای ۳ هزار دانشجو خوابگاه می‌سازد
کد خبر: 1066089
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TKz
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۴
ساخت ۳ خوابگاه دانشجویی دخترانه در ۳ استان از سوی ستاد اجرایی فرمان امام
به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، سه خوابگاه دخترانه دانشجویی جدید در شهر‌های دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های علوم و بهداشت شد.
سجاد مرسلی

سرویس ایران جوان آنلاین: به همت بنیاد ۱۵ خرداد وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام، سه خوابگاه دخترانه دانشجویی جدید در شهر‌های دامغان، ارومیه و سنندج احداث و تحویل وزارتخانه‌های علوم و بهداشت شد.

آیین افتتاح و بهره‌برداری از سه خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه‌های ارومیه، سنندج و علوم‌پزشکی دامغان با حضور وزیرعلوم، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام، مدیران‌عامل گروه تدبیر و بنیاد ۱۵ خرداد و معاون وزیربهداشت در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد.
در این مراسم معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در راستای تأکیدات رهبرمعظم انقلاب و دستور دکتر مخبر در رابطه با عملیات احداث خوابگاه‌های دانشجویی، این بنیاد ساخت کامل ١۴خوابگاه را طی تفاهم با وزارت علوم و بهداشت متعهد شده است، گفت: تاکنون پنج خوابگاه دانشجویی افتتاح کردیم. یعنی در کنار این سه خوابگاه، سال گذشته نیز دو خوابگاه در شهرکرد و نیشابور افتتاح و تحویل دولت شده است.
سیدمصطفی سیدهاشمی ادامه داد: کل ظرفیت این ١۴ خوابگاه ۳ هزار و ١٠٠ نفر است و ٧٠ هزار مترمربع زیربنای خوابگاه‌هاست. ضمن اینکه شش خوابگاه برای دانشگاه‌های وزارت بهداشت و هشت خوابگاه متعلق به وزارت علوم است. وی با بیان اینکه خوابگاه‌های جدید با ظرفیت ٧۴٠نفری و زیربنای آن‌ها ١۶ هزار و ۵٠٠ متر مربع است، افزود: ١٣٠ میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز این سه خوابگاه هزینه شده و عملیات ساخت خوابگاه‌های دانشگاه‌های بجنورد، علوم پزشکی و خلیج فارس بوشهر هم به پایان رسیده و آماده تجهیز است.
به گفته سیدهاشمی، خوابگاه دانشگاه اراک، علوم پزشکی بیرجند، علوم پزشکی قائن، تربت حیدریه، دانشگاه بندرعباس و مراغه نیز براساس زمان‌بندی انجام شده تا پایان امسال و بهار سال آینده افتتاح خواهند شد.
معاون ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: این خوابگاه‌ها با استفاده از مدرن‌ترین استاندارد‌های فنی طراحی و ساخته شده‌اند که شامل اتاق تلویزیون، مطالعه، سالن ورزشی، اتاق مهمان و سالن ملاقات جهت رفاه و بهره‌برداری دختران دانشجو است.
سیدهاشمی افزود: خوشبختانه سامانه‌ای در بنیاد ۱۵ خرداد راه‌اندازی شده که مردم و خیرین بتوانند به هر میزانی که می‌خواهند کمک کنند و کمک‌شان به اسم خودشان ثبت شود. خوشحالم که اعلام کنم ظرف ١۴ماه با استفاده از این سامانه ٣١٣ میلیارد تومان با کمک مردم و خیرین جمع‌آوری شده که نشان می‌دهد این سامانه، سامانه‌ای قوی بوده و خیرین نیز به خوبی به میدان آمدند که این مبالغ صرف احداث مدارس، خوابگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اشتغالزایی و سایر طرح‌ها در مناطق محروم می‌شود.
در این مراسم وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری نیز با بیان اینکه بهترین سرمایه‌گذاری در کشور، هزینه برای آینده‌سازان و نخبگانی است که نیروی انسانی و سرمایه اصلی کشور به شمار می‌آیند، گفت: از دکتر مخبر و ستاد اجرایی فرمان امام واقعاً متشکرم بابت برعهده گرفتن مسئله ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دختران و رفع دغدغه خانواده‌ها و دانشجویان، آنهم در شرایطی که ستاد درگیر پروژه‌های بزرگ و ملی متعدد دیگری است که هر کدام یک پروژه عظیم به حساب می‌آیند.
محمدعلی زلفی‌گل افزود: نهضت ساخت خوابگاه را باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم و سایر خیرین و نهاد‌ها را هم به این سمت بیاوریم، دشمن می‌داند که اگر ایران در زمینه علم و فناوری دست برتر را پیدا کند شکست‌ناپذیر می‌شود، پس باید باتمام توان به این سمت پیش برویم همانطورکه بعد از انقلاب با سرعت قابل قبولی به جلو رفته‌ایم.
وی با بیان اینکه اگر ما هزینه لازم را برای توسعه علم و فناوری، کارآفرینی و اشتغالزایی صرف کنیم، بلاشک با کشور‌های پیشرفته هیچ اختلافی نخواهیم داشت، افزود: ما از نعماتی برخورداریم که دنیای پیشرفته آن را ندارد ما از تمدن، تاریخ و ریشه‌ای برخورداریم که بسیاری از کشور‌های پیشرفته آن را ندارند.
زلفی‌گل با اشاره به اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران در منطقه رتبه اول را دارد، ادامه داد: در بدو انقلاب ١٧٠ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و بعضاً کارشناسی‌ارشد داشتیم، اما امروز بالغ بر ١۵٠ هزار دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل داریم. به گفته وزیر علوم، در حال حاضر تعداد اعضای هیئت علمی به ٨٠ هزار نفر رسیده و دانشگاه‌های ما در آسیا و رنکینگ دنیا سری در سر‌ها دارند و نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری ایران در بخش علمی مؤثر بوده است.
وی با اشاره به اینکه طبق برنامه توسعه ششم باید بخشی از درآمد ناخالص ملی را صرف تحقیقات می‌کردیم که طبق آمار کمتر از نیم‌درصد آن صرف تحقیقات شده است، افزود: این میزان نشان می‌دهد آن طور که شایسته است سرمایه‌گذاری انجام نشده و دولت سیزدهم مصمم است که در این مبحث ورود جدی و متفاوتی کند و به طور کل برای ایجاد جهش در این زمینه به همکاری نهاد‌هایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام نیازمندیم. در ادامه این مراسم در ارتباطی ویدئوکنفرانسی با سه استان کردستان، آذربایجان‌غربی و سمنان خوابگاه‌های دانشجویی جدید افتتاح شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار