۸۰ درصد آسیب‌های بینایی قابل پیشگیری است
کد خبر: 1065277
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T7t
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۶
رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت:هشتاد درصد آسیب‌های بینایی که منجر به نابینایی می‌شود قابل پیشگیری هستند.

سرویس اجتماعی جوان آنلاین: علی میرزاجانی استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران و رئیس انجمن علمی اپتومتری کشور ضمن تاکید برجایگاه اپتومتریست‌ها در برنامه‌های پیشگیری از نابینایی و کم بینایی گفت:امروز ۲۲ مهر ماه ۱۴۰۰ مصادف با دومین پنج شنبه اکتبر (۱۴ اکتبر) است که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و نظام جهانی اپتومتری (WCO) به عنوان روز جهانی بینایی نام گذاری شده است.

وی گفت: روز جهانی بینایی یک روز آگاه سازی و آگاهی بخشی نسبت به اهمیت بینایی به عنوان یک موهبت الهی و چگونگی محافظت از آن است. همه تلاش در این روز از طرفی جهت آگاه ساختن دست اندرکاران دولتی و متخصصین مرتبط با امر بینایی یعنی اپتومتریست‌ها و چشم پزشکان در خصوص مسئولیتی که در این امر خطیر دارند از یک سو و از سوی دیگر آگاهی بخشی به تک تک افراد جامعه است که از بینایی خود، این نعمت خداوندی محافظت نمایند، به بینایی خود احترام بگذارند و طبق شعار امسال روز جهانی بینایی، به بینایی خود عشق بورزند.

میرزاجانی اعلام کرد: روز جهانی بینایی امسال با شعار "چشمانتان را دوست بدارید" به نوعی به اهمیت و غیر قابل جایگزینی این موهبت الهی و لزوم محافظت از برترین راه ارتباطی انسان‌ها با جهان اطرافشان تاکید دارد.

وی ادامه داد: هشتاد درصد اطلاعات محیط از طریق چشم‌ها و دیدن فراهم می‌گردد و همچنین هشتاد درصد یادگیری ما از طریق بینایی شکل می‌گیرد و جالب اینجاست که هشتاد درصد آسیب‌های بینایی که منجر به نابینایی می‌گردند نیز قابل پیشگیری هستند.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: تیم فعال روز جهانی بینایی، چهار مقوله جلوگیری از آسیب‌های بینایی با تغذیه و شیوه صحیح زندگی، محافظت در برابر تشعشعات و عوامل خطر بینایی، برنامه ریزی برای معاینات دوره‌ای و اولویت بخشی به سلامت بینایی در برنامه کلی سلامت را جهت حفظ سلامت بینایی بیان می‌نمایند.

وی خاطر نشان کرد: آسیب‌های بینایی از جمله انواع ماکولوپاتی‌ها گاهی دید مرکزی را دچار اشکال می‌نمایند و زمانی میدان بینایی یا به عبارتی بینایی محیطی را در اثر برخی بیماری‌ها از جمله مراحل اولیه بیماری آب سیاه دست خوش تغییر قرار می‌دهند.

میرزاجانی افزود: بنابر این هرگز رضایت فردی شخص از بینایی خود نمی‌تواند ملاک درستی برای اطمینان از سلامت بینایی باشد با توجه به اینکه اغلب بیماری‌ها بتدریج و به آهستگی پیشرفت می‌کنند و فرد متوجه تغییرات نمی‌شود و تنها معاینات دوره‌ای و سنجش تخصصی بینایی می‌تواند تضمینی برای سلامت بینایی باشد.

استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: اپتومتریست‌های ایران به عنوان پیشگامان عرصه سلامت بینایی در تمام سطوح شبکه بهداشت و در همه مراکز دولتی، خصوصی، غربالگری‌های بینایی در مناطق محروم و فعالیت‌های خود جوش مردمی جانانه و با عشق تلاش می‌کنند تا با پیشگیری از نابینایی، بینایی را به مردم شریف ایران هدیه نمایند.

وی در پایان یاداور شد: در زمینه پیشگیری از نابینایی کمیته پیشگیری از نابینایی انجمن علمی اپتومتری ایران مجری طرح‌های غربالگری بسیاری در مناطق محروم، سیل زده و زلزله زده کشور بوده است و در این زمینه به کمک خیرین داوطلب، مجری ارائه خدمات معاینه چشم، تجویز و تهیه عینک بطور رایگان برای محرومین در گروه هدف بوده است.

منبع: فارس
برچسب ها: نابینا ، چشم پزشک ، چشم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار