کم آبی، کشاورزان سمنانی را مجبور به کاهش زمین‌های زیر کشت کرد
کد خبر: 1057441
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R5V
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
بی‌شک کم آبی را باید در رأس همه درد‌های کشاورزان و باغداران دید. بارش کم و خشکسالی بی‌سابقه در استان‌های مختلف و به‌خصوص مناطقی مثل سمنان که به صورت طبیعی هم از آب کافی برخوردار نیستند کار کشاورزان را تحت‌الشعاع قرار داده است و حالا با کم‌شدن دبی و کاهش قابل توجه آبدهی چاه‌های کشاورزی کشاورزان هم ناچار، بخشی از زمین‌هایشان را از زیر کشت خارج کرده و بایر نگه می‌دارند.
زیبا احمدی

سرویس ایران جوان آنلاین: بی‌شک کم آبی را باید در رأس همه درد‌های کشاورزان و باغداران دید. بارش کم و خشکسالی بی‌سابقه در استان‌های مختلف و به‌خصوص مناطقی مثل سمنان که به صورت طبیعی هم از آب کافی برخوردار نیستند کار کشاورزان را تحت‌الشعاع قرار داده است و حالا با کم‌شدن دبی و کاهش قابل توجه آبدهی چاه‌های کشاورزی کشاورزان هم ناچار، بخشی از زمین‌هایشان را از زیر کشت خارج کرده و بایر نگه می‌دارند.


سمنانی‌ها که سال‌هاست با کم آبی دست و پنجه نرم می‌کنند، حالا با پایین رفتن سطح آب چاه‌هایشان مجبور شده‌اند میزان زمین‌های زیر کشت را هم کاهش دهند. اتفاقی که رئیس خانه کشاورزی و دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران این استان با اشاره به کاهش قابل توجه آبدهی چاه‌های کشاورزی معتقد است، وقتی دبی چاه‌ها تا یک سوم کاهش می‌یابد کشاورزان به ناگزیر باید از یک‌سوم زمین کشاورزی خود نیز بگذرند.
محمدحسین خنکال می‌گوید: «کاهش میزان آبدهی چاه‌های کشاورزی از ۳۰ لیتر به ۵/۱۶ لیتر سبب ایجاد مشکلات متعددی برای بهره‌برداران حوزه کشاورزی در سمنان شده است.»
وی از این کاهش قابل توجه منابع آبی به عنوان نابودی کشاورزی و اقتصاد کشاورزان تعبیر کرده و با بیان اینکه امسال به نسبت سال‌های گذشته سال کم‌آبی است، می‌گوید: «وقتی میزان بارش در سرشاخه‌های دماوند و دیگر منابع آبی‌کم شود، به تبع بقیه نقاط کشور نیز بارش کمتری خواهد داشت.» رئیس خانه کشاورزی استان سمنان، از «کم‌آبی» به عنوان رأس تمامی مشکلات کشاورزان نام برده و می‌گوید: «با توجه به بارش کم و خشکسالی بی‌سابقه در استان، محصولات باغی در همه‌جای استان علاوه بر کمیت از کیفیت کمتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار است.»
ضربه وزارت نیرو به کشاورزی
حالا کم‌آبی فشار خود را بر روی تمام بخش‌ها به حداکثر رسانده و با بحران خشکسالی که استان‌ها را فرا گرفته است، در بخش‌های مختلف از قبیل کشاورزی، دامداری و زنبورداری می‌توان صدای ناله و شکست فعالان این عرصه‌ها را شنید. هر چند وزارت نیرو به عنوان متولی بخش آب در کشور، باید پاسخگوی عملکرد خود وضع به وجود آمده باشد، اما به تأیید اکثر کارشناسان این وزارت خانه اصلاً در انجام وظایف اصلی خود موفق نبوده و به غیر از اقتصاد کشاورزان و باغداران، می‌توان شاهد بود که بخش بزرگی از کارگر‌ها در بخش‌های مختلف صنایع نیز به خاطر بی‌تدبیری‌ها شغل خود را از دست داده‌اند. دبیر بنیاد ملی گندم‌کاران استان سمنان به حمایت‌های دست و پا شکسته تسهیلاتی دولت از کشاورزان و روستاییان اشاره کرده و می‌گوید: «مصوبه هیئت دولت مبنی بر اختصاص وام به کشاورز‌ها در پیچ و خم دالان‌های اداری متوقف شده است.»
به گفته این مسئول، مصوبه هیئت دولت در خصوص اختصاص وام به کشاورزانی که در شرایط کم‌آبی و کرونا آسیب دیده‌اند، به درستی اجرایی نمی‌شود و به دلیل بوروکراسی پیچ درپیچ و افتادن در پیچ و خم دالان‌های اداری تا عملی شدن طرح‌ها چند ماه طول می‌کشد تا حدی که عملاً آن وام دیگر اثر خود را از دست داده و به کار کشاورز نمی‌آید.
خنکال با اشاره به پیگیری‌های خانه کشاورزی استان سمنان در خصوص اجرای هر چه سریع‌تر مصوبه دولت مدعی می‌شود که کشاورزان آسیب‌دیده نه تنها از جهت مادی بلکه از منظر روحی نیز آسیب دیده‌اند و متأسفانه در چنین شرایطی کمتر به این مهم توجه می‌شود. وی به افزایش چاه‌های غیرمجاز در کشور نیز گریزی می‌زند و می‌گوید: «چاه‌های غیرمجاز به وفور در زمین‌های مختلف دیده می‌شود. علتش هم کاملاً روشن است. وقتی‌که باغدار و کشاورز نتواند زمین خود سیراب کند طبعاً برای جلوگیری از نابودی محصولات و زمینش به حفر چاه‌های غیرمجاز روی می‌آورد.» این مسئول با بیان اینکه شورای حفاظت آب استان و کشور به صورت کارشناسی شده و با حضور نماینده‌های کشاورزان باید آب شهرستان و استان را به درستی مدیریت کنند، ادامه می‌دهد: «توصیه ما این است که قانون ناصواب «عدم پرداخت هزینه پمپاژ ثانویه» هر چه سریع‌تر اصلاح شود. هزینه برق پمپاژ اولیه آب به استخر یا محلی که آب باید در آن دپو شود را پمپاژ اولیه و هزینه انتقال دوم که از آن محل به پای درخت‌ها ریخته می‌شود را پمپاژ ثانویه می‌گویند.» این فعال بخش کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان معمولاً اراضی کشاورزی را متناسب با سهمیه آب آن‌ها خریداری یا اجاره می‌کنند ادامه می‌دهد: «وقتی به طور مثال دبی چاه را در شاهرود تا ۳۳ درصد کاهش می‎دهند در واقع کشاورز باید ۳۳ درصد از زمینی که خریداری یا اجاره کرده را نادیده بگیرد.» رئیس خانه کشاورز استان سمنان با گلایه از عدم حمایت جدی از قشر زحمتکش کشاورز از استاندار و دیگر مسئولان استان می‌خواهد پیگیر اعطای تسهیلات خشکسالی و کرونا به کشاورزان آسیب‌دیده از این دو پدیده باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار