مشاغل برکت ۶۰ هزار نفر را به روستا باز می‌گرداند
کد خبر: 1053175
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pyh
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
طی دهه‌های اخیر و بعد از بروز برخی مشکلات از جمله خشکسالی‌ها و بی‌توجهی به روستا‌ها بود که گروهی از روستاییان کوله‌بار خود را بسته و راهی شهر‌های اطراف شدند. چون اکثر این مهاجران از قدرت مالی خوبی برخوردار نبودند مجبور شدند در حاشیه شهر‌ها اسکان یابند. اتفاقی که مشکلات زیادی هم برای مهاجران و هم شهرنشینان به وجود آورده است. اما حالا برنامه و طرح‌هایی برای بازگشت روستاییان به مؤطن خود در دستور کار برخی سازمان‌ها و نهاد‌ها قرار گرفته است. بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از جمله این دستگاه‌هاست که به گفته مدیرعاملش با راه‌اندازی پویش ملی «به روستا برمی‌گردیم» تا پایان سال‌جاری با ایجاد اشتغال برای ۶۰ هزار نفر و مهاجرت معکوس آن‌ها را به سمت آب و خاک اجدادی خود باز می‌گرداند.
محمدرضا هادیلو

سرویس ایران جوان آنلاین: طی دهه‌های اخیر و بعد از بروز برخی مشکلات از جمله خشکسالی‌ها و بی‌توجهی به روستا‌ها بود که گروهی از روستاییان کوله‌بار خود را بسته و راهی شهر‌های اطراف شدند. چون اکثر این مهاجران از قدرت مالی خوبی برخوردار نبودند مجبور شدند در حاشیه شهر‌ها اسکان یابند. اتفاقی که مشکلات زیادی هم برای مهاجران و هم شهرنشینان به وجود آورده است. اما حالا برنامه و طرح‌هایی برای بازگشت روستاییان به مؤطن خود در دستور کار برخی سازمان‌ها و نهاد‌ها قرار گرفته است. بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از جمله این دستگاه‌هاست که به گفته مدیرعاملش با راه‌اندازی پویش ملی «به روستا برمی‌گردیم» تا پایان سال‌جاری با ایجاد اشتغال برای ۶۰ هزار نفر و مهاجرت معکوس آن‌ها را به سمت آب و خاک اجدادی خود باز می‌گرداند.


چند وقتی است که پویش ملی «به روستا برمی‌گردیم» به همت بنیاد برکت در کشور راه‌اندازی شده است. پویشی که بر اساس آن قرار است ۵ هزار طرح اشتغالزایی اجرا شود تا شاهد مهاجرت معکوس به سمت شهرستان‌ها باشیم. طرحی که بازگشت ۳۰ هزار نفر به روستا‌های خود در سال ۱۴۰۰ را پیش‌بینی کرده است. در همین رابطه مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه اجرای ۵ هزار طرح اشتغالزایی برای تحقق مهاجرت معکوس به روستا‌ها در ۳۵۰ شهرستان را در برنامه داریم، به «جوان» می‌گوید: «این طرح‌ها باعث بازگشت ۳۰ هزار نفر به روستا‌های خود در سال‌جاری خواهد شد.» به گفته سیدامیرحسین مدنی، این مهاجرت‌های معکوس با اجرایی شدن دو پویش ملی «به روستا برمی‌گردیم» و «برکت همدلی» به نتیجه خواهد رسید، که به موازات آن‌ها برنامه‌های اشتغالزایی و طرح‌های عمرانی و زیربنایی بنیاد نیز مورد توجه ویژه قرار دارد.
وی با تأکید بر اینکه بنیاد برکت برای افزایش این طرح‌ها تا ۱۰ هزار طرح آمادگی دارد که در صورت تحقق، علاوه بر ایجاد ۱۵ هزار شغل مستقیم تا پایان سال، مهاجرت معکوس برای ۶۰ هزار نفر را به دنبال خواهد داشت، تصریح می‌کند: «اشتغالزایی و تولید، اصلی‌ترین فعالیت این بنیاد است که تا به امروز در ۸۰۰ بنگاه متوسط و بزرگ اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و منجر به ایجاد ۲۰۰ هزار شغل شده است.»
حمایت ویژه از اقشار خاص و آسیب‌پذیر
اواسط سال ۹۷ بود که بنیاد برکت به حوزه ایجاد مشاغل خرد و خانگی ورود کرد. کاری که براساس آمار‌های موجود تا به امروز اجرا و راه‌اندازی ۱۱۶ هزار طرح در مناطق محروم و کم‌برخوردار ۲۹۷ شهرستان، ۶۴۱ بخش و ۸ هزار و ۳۰۵ روستای کشور را به همراه داشته است. البته به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، تعداد طرح‌های اشتغالزایی اجتماع‌محور این بنیاد تا پایان سال‌جاری به ۱۸۰ هزار طرح خواهد رسید. وی با تأکید بر حمایت ویژه بنیاد برکت از اقشار خاص و آسیب‌پذیر جامعه نیز می‌گوید: «تاکنون بنیاد برکت ۳ هزار و ۸۱۴ طرح اشتغالزایی را برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان‌غربی راه‌اندازی کرده که باعث فراهم شدن فرصت‌های کسب و کار برای ۱۱ هزار و ۴۴۲ کولبر شده است.» به گفته مدنی ۸۰۰ مجری و تسهیل‌گر بنیاد برکت در سراسر کشور به مدت ۳۰ ماه در کنار کارآفرینان هستند تا شغل شان به ثبات و پایداری برسد.
مهاجرت معکوس با «به روستا برمی‌گردیم»
مدیرعامل بنیاد برکت حاشیه‌نشینی را یکی از نتایج مهاجرت از روستا به شهر دانسته و می‌گوید: «بسیاری از مشاغل افرادی که در حاشیه شهر‌ها ساکن هستند در اثر اتفاقات مختلف از جمله شیوع ویروس کرونا از بین رفته. به همین دلیل، بنیاد برکت پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» را با هدف حمایت از افراد و مشاغل آسیب‌دیده از کرونا و ایجاد مهاجرت معکوس به روستا‌ها برگزار می‌کند. پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» شامل افرادی می‌شود که هم‌اکنون در شهر یا حاشیه شهر‌ها هستند، اما در اثر شیوع ویروس کرونا شغل و کسب و کار خود را از دست داده‌اند و قصد بازگشت به روستای زادگاه خود را دارند.» وی با تأکید بر اینکه مهاجرت معکوس یکی از اهداف پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم» است، ادامه می‌دهد: «اجرای ۵ هزار طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور در روستا‌های ۳۵۰ شهرستان هدف برکت برای حمایت از افراد و مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در این پویش پیش‌بینی شده است که ایجاد چند هزار فرصت شغلی را در روستا‌های کشور به دنبال خواهد داشت.» مدیرعامل بنیاد برکت می‌گوید: «این بنیاد برای اجرای پویش مردمی «به روستا برمی‌گردیم ۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در مناطق روستایی کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. افرادی که به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی از روستا‌های خود به شهر‌ها مراجعه کرده‌اند و هم‌اکنون متقاضی بازگشت به زادگاه خود هستند، می‌توانند با مراجعه و ثبت‌نام در اپلیکیشن برکت به آدرس app. barkat. ir شرایط خود را اعلام نمایند تا بنیاد برکت با ارائه الگوی مناسب و راهبری یک طرح اشتغالزایی در روستای مبدأ، آن‌ها را صاحب کسب و کار مطمئن نماید.»
بهره‌برداری از ۵۰۰ طرح اشتغالزایی
نکته مهم در راه‌اندازی پویش «به روستا برمی‌گردیم» در میزان استقبال از آن است که از زمان انتشار فراخوان، یک‌هزار و ۲۰۰ تقاضا برای مهاجرت به ۲۶۵ روستا از ۹۴ شهرستان در ۲۶ استان کشور در سامانه ثبت شده است و ثبت‌نام از متقاضیان همچنان ادامه دارد. از یک‌هزار و ۲۰۰ تقاضای ثبت شده، تاکنون ۵۰۰ طرح اشتغالزایی اجتماع‌محور با حجم کل سرمایه‌گذاری ۶۷۵ میلیارد ریالی در مناطق روستایی راه‌اندازی شده که ایجاد شغل برای یک‌هزار و ۵۰۰ نفر را در پی‌داشته. همچنین سایر تقاضا‌های ثبت شده هم در دست بررسی و اهلیت‌سنجی است.
کمک‌های مؤمنانه با «برکت همدلی»
بنیاد برکت در کنار پویش «به روستا برمی‌گردیم» پویش مردمی «برکت همدلی» را نیز با هدف کمک‌های مؤمنانه در اشتغال و تولید و تسریع در اجرای طرح‌های اشتغالزایی و عمرانی برگزار می‌کند.
مدنی با بیان اینکه ایجاد اشتغال برای آسیب‌دیدگان از کرونا، زنان سرپرست خانوار، کولبران، سوخت‌بران، خانواده زندانیان و معلولین و احداث مدارس، مسکن محرومین، مراکز درمانی و مساجد از جمله اهداف پیش‌بینی شده برای راه‌اندازی و انتشار فراخوان پویش مردمی برکت همدلی است، می‌گوید: «در سال‌های گذشته خیرین زیادی با توجه به اعتمادی که به بنیاد برکت داشتند برای کمک و مشارکت اعلام آمادگی می‌کردند و به همین دلیل، پویش برکت همدلی برای تسریع در اجرای طرح‌های اشتغالزایی و عمرانی طراحی شده است.» مدیرعامل بنیاد برکت در تشریح چگونگی شرکت خیرین و نیکوکاران در پویش مردمی «برکت همدلی» نیز می‌گوید: «امکان حضور و سرمایه‌گذاری مستقیم مردم برای همراهی بنیاد برکت در ایجاد اشتغال در مناطق محروم و روستایی کشور فراهم شده است و کسانی که سرمایه و دارایی بلااستفاده‌ای دارند و مایل هستند از آن استفاده کنند، می‌توانند با مراجعه و نصب اپلیکیشن برکت، مبلغ مورد نظرشان را به صورت بلاعوض یا قرض‌الحسنه با تضمین بازگشت سرمایه در اختیار بنیاد قرار دهند.»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار