۲۸۰۰ طرح محرومیت‌زدایی در سال ۹۹ اجرایی شد
کد خبر: 1042089
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004N5t
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۱
رئیس بسیج سازندگی سپاه چهارمحال و بختیاری در گفتگو با «جوان»:
مبلغ ۵۶۸ میلیون تومان وام اشتغالزا در استان از سوی این نهاد پرداخت شده است. تفاهمنامه ساخت و تعمیر ۲۵ واحد خانه مددجوی بهزیستی، تفاهمنامه ساخت ۳۰۰ واحد مسکن مددجویی کمیته امداد، انعقاد تفاهمنامه همکاری با سایر دستگاه‌های دولتی در قالب ۲۵ تفاهمنامه، اجرای ۲ هزار و ۱۱۸ نفر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح‌های صنایع تبدیلی و اجرای کارگاه آموزشی افزایش بهره‌برداری دام عشایر برای ۵۰۰ نفربخش دیگری از فعالیت‌های بسیج سازندگی استان است.
حميرا رحيمی

سرویس ایران جوان آنلاین: چهارمحال و بختیاری از جمله استان‌های سرسبز و حاصل‌خیر ایران است که با بهره‌مندی از ظرفیت‌هایش می‌تواند در عرصه اقتصادی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. با این حال هنوز بسیاری از روستا‌های آن از آب شرب لوله کشی محرومند و بیکاری معضل مناطق مختلفش است. اما طی سال‌های اخیر بسیج سازندگی با برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های مختلف گام‌های مؤثری در جهت رفع مشکلات و معضلات روستا‌ها برداشته که برای آگاهی از جزئیات این برنامه‌ها با سرهنگ پاسدار هوشنگ فولادی، رئیس بسیج سازندگی و دبیر قرارگاه ستاد رزمایش کمک‌های مردمی سپاه قمربنی هاشم (ع) چهارمحال و بختیاری گفتگو کرده‌ایم.

عمده مشکلات روستا‌های چهارمحال و بختیاری در چه حوزه‌هایی است؟


این استان دارای مشکلات بسیاری است، اما عمده نیاز‌ها و کمبود‌ها در بخش‌های زیرساختی از جمله آبرسانی کشاورزی و آب شرب روستایی است. در حالی که چهارمحال و بختیاری از استان‌های آبخیز کشور به شمار می‌رود، اما ۱۳۵ روستای آن در حال حاضر آبرسانی سیار می‌شود که می‌طلبد برای رفع این چالش مسئولان برنامه‌ریزی داشته باشند. نرخ بالای بیکاری از دیگر مشکلات و چالش‌های پیش‌رو برشمرد.


برای رفع مشکلات چه کار باید کرد؟


به نظر می‌رسد باید بین مسئولان مربوطه هم‌افزایی، وحدت و همراهی بیشتری شکل گیرد چراکه استانی که دارای ظرفیت‌های خدادادی بی‌شماری است نباید در رتبه نخست بیکاری کشور جای گیرد. به عنوان مثال، توجه به ظرفیت دامپروری استان از مهم‌ترین راهکار‌های رفع بیکاری و رونق اشتغال در استان است. اگر دامداری استان را رونق دهیم علاوه بر اشتغالزایی و مهاجرت معکوس روستاییان از شهر به روستا، شاهد شکوفایی اقتصاد استان نیز خواهیم بود. کشاورزی و به ویژه بهره‌گیری از ظرفیت گلخانه‌ها از دیگر راهکار‌های رفع بیکاری در استان به شمار می‌آید. در همین راستا می‎طلبد به روستاییان تسهیلات مناسب و سهل‌الوصول پرداخت شود.


آیا مسئولان استان همتی برای انجام کار‌های بزرگ دارند؟


همیشه اولین گلایه از همراهی نکردن برخی مسئولان استان در اجرای برنامه‌های محرومیت‌زدایی، بوده است. مدیریت ارشد استان در حالی که رئیس ستاد پشتیبانی از گروه‌های جهادی است، اما تاکنون یک جلسه در این خصوص نداشته و انتظار می‌رود این همراهی تقویت شود. البته نباید همکاری‌های خوب را هم نادیده گرفت. دستگاه‌هایی نظیر منابع طبیعی و آبخیزداری که در کنار ما بوده‌اند. در همین راستا اداره کل منابع طبیعی استان یک هزار و ۲۵۰ هکتار زمین برای کشت گیاهان دارویی در اختیار گروه‌های جهادی قرار داده است. همچنین تفاهمنامه‌ای برای حفظ و حراست از گونه نادر لاله‌های واژگون و قرارداد همکاری برای جلوگیری از قاچاق چوب امضا شده است. تفاهمنامه با کمیته امداد امام خمینی (ره) از دیگر همکاری‌های بین بخشی این سازمان است که در این رابطه به مناسبت سال جهش تولید تفاهمنامه‌ای به مبلغ ۳۸ میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در قالب اعطای تسهیلات منعقد شده است.


هم اکنون اولویت سازمان بسیج برای بهتر به نتیجه رسیدن کار‌ها چیست؟


علمی کردن فعالیت‌های جهادی از مهم‌ترین برنامه‌های این سازمان است. سند راهبردی در همین راستا تنظیم شده است که براساس آن فعالیت‌های جهادی طبق برنامه و براساس چشم‌انداز پنج ساله پیگیری می‌شود.


بسیج سازندگی در رزمایش کمک مؤمنانه و همدلی چه نقشی ایفا کرد؟


به‌جز مراحل قبلی که با تمام توان در خدمت نیازمندان و آسیب‌دیدگان از کرونا بودیم، در مرحله سوم کشوری این رزمایش که همزمان با مرحله هفتم استانی بود مبلغ ۵۵ میلیارد تومان کمک مؤمنانه از خیرین، سازمان بسیج مستضعفین، قرارگاه محرومیت‌زدایی و قرارگاه خاتم‌الانبیا جمع‌آوری و توزیع شد. در این مرحل ۱۲ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان در سطح استان توزیع شد.

 

و گروه‌های جهادی چه اقداماتی داشته‌اند؟


اعزام اردو‌های جهادی به مناطق محروم استان به میزان ۲۵ هزار و ۴۰۰ نفر روز، اعزام گروه‌های جهادی تخصصی به مناطق محروم به میزان ۲۱ هزار نفر روز، اعزام گروه‌های جهادی حضرت قمربنی هاشم به فرماندهی سردار فرمانده سپاه و معاونین به روستای چین موگویی و اوره و بارز لردگان در دو مرحله از جمله فعالیت‌های جهادگران و اقدامات این سازمان است. ضمن اینکه ۲ هزار و ۸۶۶ طرح عمرانی و محرومیت‌زدایی نیز در استان طی سال‌جاری اجرایی شده است. ساخت و ترمیم خانه‌های محرومین، تعمیر مسکن ناشی از سیل، خانه عالم، دارالقرآن، مدرسه‌سازی، ساخت و بازسازی مسجد، غسالخانه، آبرسانی روستایی و کشاورزی، پل‌سازی و جاده‌سازی از جمله طرح‌هایی است که نهایی شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند. ایجاد ۲۳۱ میز خدمت با کمک بسیج ادارات، ایجاد طرح‌های اقتصاد مقاومتی در قالب ۷۲ کارگاه، تشکیل صندوق‌های قرض‌الحسنه اشتغالزای مردم محور شامل ۴۹۴ صندوق، راه‌اندازی ۲۵ تعاونی و ایجاد اشتغال در قالب کارگاه‌های خیاطی، کشاورزی و خدماتی، تشکیل جلسات کارگروه اقتصاد مقاومتی و تنظیم سند و تنظیم سه سند راهبردی برای اجرای طرح‌های مهار آب‌ها و پلن‌های خورشیدی و حفظ جنگل‌ها از دیگر این فعالیت‌ها به شمار می‌رود.


در رابطه با اشتغالزایی چه برنامه‌هایی داشته‌اید؟


مبلغ ۵۶۸ میلیون تومان وام اشتغالزا در استان از سوی این نهاد پرداخت شده است. تفاهمنامه ساخت و تعمیر ۲۵ واحد خانه مددجوی بهزیستی، تفاهمنامه ساخت ۳۰۰ واحد مسکن مددجویی کمیته امداد، انعقاد تفاهمنامه همکاری با سایر دستگاه‌های دولتی در قالب ۲۵ تفاهمنامه، اجرای ۲ هزار و ۱۱۸ نفر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح‌های صنایع تبدیلی و اجرای کارگاه آموزشی افزایش بهره‌برداری دام عشایر برای ۵۰۰ نفربخش دیگری از فعالیت‌های بسیج سازندگی استان است. اجرای آموزش و اشتغال بهبودیافتگان طرح محله کرامت، حمایت و راه‌اندازی پارک و سالن در منطقه آلوده ویژه ۷ محله، اجرای ۵۴ کلاس آموزشی مشاوره حقوقی، تهیه و توزیع ۱۱ هزار و ۲۵۰ بسته لوازم التحریر، تهیه و توزیع یک هزار و ۹۰ مورد جهیزیه، تهیه و توزیع البسه و بسته معیشتی و بهداشتی برای ۷ هزار و ۵۰۰ خانوار، دوخت لباس‌های بیت‌المقدس و کوثر به تعداد ۳ هزار دست، کاشت ۷۶ هزار نهال، ایجاد اشتغال فصلی برای گرو‌های جهادی، تفاهمنامه با قرارگاه خاتم‌الانبیا برای تهیه لوازم التحریر، تفاهمنامه با کمیته امداد، تفاهمنامه با قرارگاه جهادی امام رضا (ع) و راه‌اندازی قرارگاه شهید سلیمانی و توزیع بسته‌های معیشتی از دیگر فعالیت‌های بسیج سازندگی استان در سال‌جاری بوده است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار