آیا بالگرد در حریق شهری کاربرد دارد؟
کد خبر: 1038397
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004M8L
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: بالگرد در بخش اطفاء حریق‌های شهری کارایی ندارد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سید جلال ملکی درباره اینکه آیا سازمان آتش نشانی تهران برای افزایش لجستیکش نیاز به بالگرد دارد یا خیر؟ گفت: تقریبا می‌توان گفت که جایی را در دنیا ندیده ام که آتش نشانی آن، بالگرد عملیات شهری داشته باشد.

وی گفت: زمانی که آتش نشانی‌های معتبر را رصد می‌کنیم آتش نشانی‌های آن‌ها در شهر بالگرد ندارند.

ملکی اظهار کرد: بالگرد به دلایل فنی در عملیات‌های شهری کارآیی ندارد، در حال حاضر نیز در شهر تهران هلال احمر و نیروی انتظامی بالگرد دارند که گاهی هم ممکن است برای کاربری اطفائی هم بتوان استفاده کرد، اما طی دفعاتی که برخی از دستگاه‌ها برای کمک به ما در عملیات‌ها آمدند واقعا به این نتیجه رسیدیم که بالگرد در بخش اطفاء حریق‌های شهری کارآیی ندارد.

وی افزود: در شهر‌ها ساختمان‌ها در کنار هم ساخته شده اند، اگر حین حریق از ارتفاع ٣٠٠ تا ۴٠٠ متری آب را با بالگرد پایین بریزند، آب در هوا ریز می‌شود و باد آن را به چند متر آنطرف‌تر انتقال می‌دهد، و در محل دیگری تخیله می‌شود، اگر هم بالگرد بخواهد ارتفاع خود را پایین بیاورد که آب دقیقا روی محل حریق ریخته بشود، حرارت بسیار زیاد و شدید آتش سوزی می‌تواند برای سیستم هلیکوپتر مشکل ایجاد کند، ضمن اینکه پره هلیکوپتر باد ایجاد می‌کند و دمیدن باد ناشی از آن به داخل حریق، شعله وری را افزایش می‌دهد.

وی گفت: در نتیجه، عملیات اطفایی توسط هلیکوپتر در شهر‌ها کارآیی ندارد و برای مراتع، جنگل ها، فضای باز و.. کاربرد دارد. به عنوان مثال زمانی که یک جنگل آتش می‌گیرد بالگرد هر کجا که آب بریزد قسمتی از آتش خاموش می‌شود، اما زمانی که یک بارانداز ١٠٠٠متری آتش بگیرد و هلیکوپتر آب را از ارتفاع بالا به پایین بریزد ممکن است باد آب را ۵٠٠ متر آنطرف‌تر ببرد و حتی خسارت‌هایی را به بار بیاورد.
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار