غلبه برکرونا با غربالگری خانه‌به‌خانه بسیج
کد خبر: 1033075
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004KkV
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
تاکنون ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۴۲۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است. بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.
زهرا چيذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: سر به زیری ویروس کرونا طی هفته‌های اخیر ادامه داشته است. سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وضعیت امروز شیوع کرونا را امیدبخش دانست و تأکید کرد: «بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما فرمول‌های غلبه را پیدا کرده‌ایم». به گفته وی رویکرد‌هایی که می‌تواند بدون دستیابی به واکسن، شیب ابتلا را در مسیر نزولی قرار دهد، پیدا شده‌است و طرح شهید سلیمانی می‌تواند نقطه مرکزی این یافته جدید کشور ما باشد که در جهان منحصر به فرد است. به گفته رئیس سازمان بسیج هم طی ۴۵ روزی که از آغاز طرح شهید سلیمانی می‌گذرد، بیش از ۱۷ میلیون خانوار که جمعیت ۶۲ میلیونی را شامل می‌شوند غربالگری شدند که این مهم با بیش از ۵/۴ میلیون سفیر سلامت در کشور انجام شده‌است. نتیجه این تلاش‌ها هم کاهش ۵۰ درصدی در آمار ابتلا، بستری و مرگ و میر است.

گزارشات آماری وزارت بهداشت وضعیت مهار شیوع کرونا در کشور را امیدبخش نشان می‌دهد. طی ۲۴ ساعت منتهی به روز دوشنبه ۸ دی ماه و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۵ هزار و ۹۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۷۹۸ نفر از آن‌ها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۰۶ هزار و ۳۷۳ نفر رسید، در همین زمان، ۱۲۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۵۴ هزار و ۸۱۴ نفر رسید. تاکنون ۹۶۰ هزار و ۷۵۱ نفر از بیماران بهبود‌یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

۵هزارو۱۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

تاکنون ۷ میلیون و ۴۶۰ هزار و ۴۲۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده‌است. بر اساس آخرین تحلیل‌ها، ۱۰۸ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۴۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

غربالگری خانه به خانه نقطه قوت طرح شهید سلیمانی

سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز در نشست دستاورد‌های طرح تکمیلی مقابله با ویروس کرونا تحت عنوان «طرح شهید سلیمانی»، طی سخنانی با تأکید بر اینکه ما توانسته‌ایم از ارزش‌های اعتقادی‌مان به زیبایی کمک بگیریم تا آن را در ساختار و کار مدیریت یک بحران ملی مثل کرونا مداخله بدهیم و از آن تأثیرات شگفت‌انگیزی به‌دست آوریم، افزود: «ساختار نظام اجتماعی ما به‌گونه‌ای است که مردم در مسائل بزرگ نقش اول را دارند، البته محور اصلی تأثیرات این قضیه در اختیار پزشکان و پرستاران و کادر وزارت بهداشت است که باعث شده‌است تا به امروز ما حتی یک بیمار رها شده پشت در بیمارستان‌ها نداشته باشیم.»

سرلشکر سلامی ادامه داد: «طرح غربالگری خانه به خانه شهید سلیمانی که محصول همکاری مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان بسیج است، نقطه اصلی این ابتکار عمل جدید است و آمار‌ها تأیید‌کننده این مهم است که وقتی میان دستگاه‌های مختلف همکاری صورت می‌گیرد، ما حتماً موفقیت را تجربه می‌کنیم.»

شروع خوب طرح سردار سلیمانی و اهمیت ادامه این طرح

فرمانده‌کل سپاه تصریح کرد: «شروع خوبی برای طرح شهید سلیمانی ثبت شده و بسیار افتخارانگیز است، اما ادامه این طرح مهم‌تر است و تا زمانی که وضعیت به حال خود رها شود روند بیماری به‌سرعت شتاب و اوج می‌گیرد.»

سردار سلامی با بیان اینکه «وضعیت امروز امیدبخش است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ما فرمول‌های غلبه را پیدا کرده‌ایم»، تصریح کرد: «رویکرد‌هایی که می‌تواند بدون اینکه ما به واکسن برسیم، شیب ابتلا را در مسیر نزولی قرار دهد، پیدا شده‌است و طرح شهید سلیمانی می‌تواند نقطه مرکزی این یافته جدید کشور ما باشد که منحصر به فرد در جهان است.»

غربالگری ۶۲ میلیون ایرانی در ۴۵ روز

سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در جلسه طرح تکمیلی مقابله با ویروس کرونا ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) ضمن گرامیداشت یاد شهدای جبهه‌های مقاومت به ویژه یاد و خاطره سردار سلیمانی در آستانه سالگرد ایشان گفت: «حدود ۴۵ روز از آغاز طرح شهید سلیمانی می‌گذرد که طرح و پروژه‌ای بزرگ بین دستگاه‌های کشور و مردم پایه بود که در این طرح مردم و مسئولان استانی و شهرستانی همراه شدند و آمار‌ها حاکی از موفقیت نظام جمهوری اسلامی در قطع زنجیره ویروس کرونا است.»

سردار سلیمانی افزود: «همان طور که این طرح شروعی خوب داشت، امیدواریم در آینده استمرار بهتری را داشته باشد تا این ویروس کنترل شود و بتوانیم مرحله ریشه‌کنی را آغاز کنیم.»

وی با بیان اینکه استان‌ها آمار‌های خوبی را در کاهش آمار مبتلایان داشتند که نشان از هدف‌گذاری درست است، ادامه داد: «تا کنون بیش از ۱۷ میلیون خانوار که جمعیت ۶۲ میلیونی را شامل می‌شوند غربالگری شدند که این مهم با بیش از ۵/ ۴ میلیون سفیر سلامت در کشور انجام شده‌است.»

سردار سلیمانی از کارکنان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بابت همکاری بسیار خوبشان در اجرای طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی قدردانی کرد.

بیماریابی فعال مزیت طرح شهید سلیمانی

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت هم با اشاره به ویژگی‌های طرح شهید سلیمانی نسبت به دیگر طرح‌هایی که در دنیا و کشور در حال اجرا هستند، گفت: «ما در این طرح به سمت بیمار‌یابی فعال حرکت کرده‌ایم. از آنجایی که با توجه به گستردگی و پراکندگی کشور امکان رصد سراسری وجود ندارد، طرح را محله محور اجرا کردیم.»

به گفته وی در این طرح جمعیت ۱۲ تا ۲۵ هزار نفر در نظر گرفته شد به این معنا که مبتلایان در منطقه ۲۵ هزار نفری رصد و وضعیت بیماری آن‌ها پیگیری می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه سه حوزه مراقبت، نظارت و حمایت را در این طرح درنظر گرفته‌ایم، مطرح کرد: «در بخش حمایت طرح از خانواده‌های نیازمندی که به کرونا مبتلا و ایزوله شده‌اند یا کسبه‌ای که به دلیل محدودیت‌های اجرایی با مشکل اقتصادی مواجه شده‌بودند، پشتیبانی خواهد شد.»

ویروس جدید پشت دروازه‌های کشور

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا چنانچه ویروس جهش یافته به کشور راه یافت سریعاً مبتلایان را شناسایی کرده و آن‌ها را ایزوله کنیم تا زنجیره ابتلا قطع شود؛ چراکه اگر اقدام نشود ویروس جهش‌یافته جایگزین ویروس قبلی شده و میزان ابتلا را بسیار زیاد افزایش خواهد داد.

رئیسی با بیان اینکه است، گفت: «همواره باید آماده بوده و مرز‌ها را بسیار قوی کنترل کنیم.»

به گفته وی براساس برآورد به دست آمده اگر روند قبلی ادامه پیدا می‌کرد و محدودیت‌ها اجرا نمی‌شد، شاهد ۵۰ هزار بستری بیشتر و ۷ هزار و ۵۰۰ مرگ بیشتر بودیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به این موضوع که اگر کوچک‌ترین غفلتی در خصوص رعایت پروتکل‌ها داشته باشیم، پیک بعدی بیماری بهمن ماه خواهد بود که اتفاقات ناگواری را به همراه خواهد داشت، تأکید کرد: «رفتار ویروس قابل پیش‌بینی نیست و اکنون جهش فوق العاده‌ای پیدا کرده‌است.»
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۹
0
0
کرونا هم برای فشار بر مردم برای مذاکره با امریکاست
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار