دستور دادستانی و پلیس در رسیدگی به ۲ حادثه مشهد و آبادان
کد خبر: 1024584
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004IXY
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۱
در حادثه‌ای در آبادان دختری جوان از سوی اعضای خانواده یکی از کارکنان پالایشگاه نفت آبادان و یکی از کارکنان حراست این مرکز مورد ضرب و جرح قرار گرفت. در حادثه دیگری در مشهد نیز پس از اینکه چند شهروند مردی را به شدت کتک زدند، یکی از مأموران پلیس از راه رسید و پس از بازداشت متهم و بستن وی به تیرک، او را با اسپری و شوکر هدف قرار داد که مرد بازداشت شده در راه انتقال به بیمارستان فوت شد.
سرویس حوادث جوان آنلاین: دو حادثه در آبادان و مشهد که در اولی یک دختر جوان - اگرچه متهم و خطاکار- به دست یک نگهبان مورد تعرض قرار می‌گیرد و در دومی یک معتاد متجاهر- اگرچه متهم و خطاکار- در حالیکه دستانش بسته است با شوکر و افشانه پلیس آسیب می‌بیند و نهایتاً در راه بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد، موجب شد دادستان‌ها و فرماندهان پلیس دستور فوری رسیدگی به هر دو حادثه را صادر کنند. هرچند اطلاع‌رسانی پلیس و دستگاه قضا همچنان مثل وقایع مشابه از اطلاع رسانی‌های عمومی در شبکه‌های مجازی عقب ماند و به همین خاطر در هر دو حادثه، حقیقت ماجرا و چرایی و چگونگی وقوع آن‌ها با تناقض‌ها و شبهات فراوان منتشر شد، این‌ها همه در حالی است که انتشار سند متعالی امنیت قضایی که در آن شیوه مواجهه با افراد متهم و خطاکار به روشنی قید شده و با استقبال حقوقدانان و مردم روبه‌رو شده است، امید‌های فراوانی را در به حداقل رساندن رفتار غیرقانونی و غیرشرعی با متهمان ایجاد کرد و انتظار می‌رود مسئولان امر با برخورد قانونی قاطع و سریع با خاطینان این دو حادثه -نگهبان و پلیس- این امید‌ها را زنده نگه دارند.

در حادثه‌ای در آبادان دختری جوان از سوی اعضای خانواده یکی از کارکنان پالایشگاه نفت آبادان و یکی از کارکنان حراست این مرکز مورد ضرب و جرح قرار گرفت. در حادثه دیگری در مشهد نیز پس از اینکه چند شهروند مردی را به شدت کتک زدند، یکی از مأموران پلیس از راه رسید و پس از بازداشت متهم و بستن وی به تیرک، او را با اسپری و شوکر هدف قرار داد که مرد بازداشت شده در راه انتقال به بیمارستان فوت شد.

صبح روز پنج‌شنبه اول آبان‌ماه کاربران شبکه‌های اجتماعی با دیدن تصاویر خون‌آلود از دختری که نقش بر زمین شده‌بود، در انتظار توضیح پلیس و مقامات قضایی نشستند. براساس توضیحاتی که در این پست‌ها به اشتراک گذشته می‌شد، محل حادثه منطقه بریم شهر آبادان و دختر جوان، منشی رئیس فضای سبز پالایشگاه آبادان که مدعی بود، از سوی وی مورد تعرض قرار گرفته است. این دختر وقتی برای اعتراض به رفتار آن مدیر به خانه او می‌رود، از سوی اعضای خانواده مدیر و یکی از کارکنان حراست پالایشگاه مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد. در عین حال ویدئو‌های دیگری از سوی خانواده مدیر منتشر شد که نشان می‌داد، دختر جوان، آن‌ها را با چاقو، اسید و وسایل دیگری هنگام ورود به خانه آن‌ها تهدید و مضروب کرده است.

اطلاع‌رسانی قطره چکانی

به سیاق انتشار خبر‌هایی از این دست، کوتاهی و تأخیر در اطلاع‌رسانی دستگاه‌های مسئول، خصوصاً پلیس و دستگاه قضایی به کمک رسانه‌های معاند آمد و سبب شد تا با ابهام‌های صورت گرفته در خبر‌های منتشر شده، حاشیه‌های ایجاد شده بر اصل ماجرا مستولی شود. به عنوان مثال زین‌العابدین موسوی، فرماندار ویژه آبادان پس از وقوع حادثه اعلام کرد که همه زنان و مردانی که در ویدئو دیده می‌شوند بازداشت شدند، با این حال وی از ارائه جزئیات بیشتر درباره چرایی اتفاق خودداری کرد و تأکید کرد که این موضوع، به آن صورتی نیست که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌است و این موضوع یک اختلاف شخصی بوده است. فرماندار آبادان درباره توضیح بیشتر هم سکوت می‌کند و می‌گوید که پرونده قضایی در این باره تشکیل شده است. اطلاعات قطره چکانی پلیس هم دست کمی از دیگران نداشت به طوری که سروان امیرسام کمایی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آبادان به برنا گفته بود: «در تحقیقات میدانی مشخص شد که زن جوان با صاحبخانه اختلاف شخصی داشته است و برای تسویه حساب وارد خانه شده که به دست اهالی خانه و مأموران حراست دستگیر و تحویل مأموران کلانتری شده است.»

شرح ماجرا

یک منبع آگاه، اما در توضیح ماجرا به جوان می‌گوید: «دختر جوان از چند سال قبل به عنوان منشی و به صورت قراردادی در قسمت فضای سبز شرکت نفت مشغول کار بوده است، اما از محل کارش اخراج می‌شود. روز حادثه دختر جوان برای انتقام راهی خانه مدیر و با همسر و پسر وی درگیر می‌شود. پس از حادثه، تیمی از مأموران پلیس راهی محل حادثه شدند و مشخص در جریان درگیری دختر جوان از ناحیه بینی زخمی و پسر خانواده هم از ناحیه دست با اصابت تیغ موکت بری زخمی شده است. مأموران پلیس در بازرسی بدنی از دختر جوان تیغ موکت‌بری، چسب پهن و شوکر کشف کردند.» وی ادامه داد: «دختر جوان در تحقیقات گفته است که به در خانه مدیر قبلی‌اش می‌رود تا با او حرف بزند و وقتی در می‌زند پسرش در را باز می‌کند و می‌گوید که پدرش در خانه نیست. دختر جوان می‌گوید که به حرف‌های پسر جوان توجهی نکرده و با کفش وارد خانه آن‌ها شده است که پسر و مادر شروع به داد و فریاد کردند و با او درگیر شدند و او هم از ترس فرار کرده و به خیابان آمده است. وی گفته است که همان لحظه جلوی خودروی عبوری را گرفت و از راننده خواست او را از آنجا دور کند. اما وقتی سوار شده است، مادر و پسر هم که پشت سر او بیرون آمده بودند شروع به داد و فریاد کردند و گفتند «آی دزد آی دزد!» که راننده او را با لگد از خودرواش بیرون انداخته است. دختر جوان همچنین گفته است که روی زمین افتاده‌بوده که پسر جوان خودش را به او می‌رساند و او را زیر مشت و لگد می‌گیرد که او هم برای دفاع از خودش با تیغ موکت‌بری ضربه‌ای به دست پسر می‌زند و بعد هم مادرپسر سر رسیده و او را کتک زده است. در ادامه هم با درخواست کمک آنها، مأموران حراست آنجا رسیدند.»

ادعای زن صاحبخانه

زن صاحبخانه هم در توضیح ماجرا گفت: «در خانه بودیم که دختر جوان در حالی که چاقو و مقداری مایع اسید در دست داشت، وارد شد و با داد و فریاد و تهدید از ما خواست هر چه طلا و پول داریم به او بدهیم که مقابلش مقاومت کردیم که با چاقو ضربه‌ای به دست پسرم زد و فرار کرد که درخواست کمک کرده و با کمک همسایه‌ها او را دستگیر کردیم.»

فقط یک نفر بازداشت است

حمید مرانی‌پور، دادستان شهرستان آبادان، اما می‌گوید: دختر جوان پس از تحقیقات و تعهدات لازم با قرار گذاشتن وثیقه قانونی، آزاد و به خانواده‌اش تحویل داده شده است. همچنین زن صاحبخانه هم که جراحاتی را به این دختر وارد کرده بود با گذاشتن وثیقه قانونی آزاد شده است. مرانی‌پور می‌گوید: مأمور نیروی حراست پالایشگاه نفت هم که در صحنه حضور داشت و آن رفتار ناشایست را انجام می‌داد، احضار و پس از بازجویی و تحقیقات روانه زندان شده است. دادستان آبادان گفته است که تحقیقات در مورد کسانی که فیلم را منتشر کردند و باعث ناامنی شهر شدند در جریان است.

درباره حادثه مشهد

در حالی که تحقیقات درباره حادثه آبادان در جریان بود، روز گذشته انتشار کلیپ دیگری در فضای مجازی جنجال زیادی به پا کرد. براساس کلیپ منتشر شده یکی از مأموران پلیس مشهد با بستن متهم بازداشت شده به تیرک، روی او اسپری فلفل می‌زند. ماجرا وقتی پیچیده‌تر می‌شود که مشخص شد متهم بازداشت شده هنگام انتقال به اداره پلیس فوت شده است.

در واکنش به انتشار خبر، سردار محمد کاظم تقوی، فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی گفت: تحقیقات ویژه درباره مرگ این مرد در جریان است. او توضیح داد: «درباره این ادعا که عنوان شده متهم به علت مسمومیت اسپری فلفل جانش را از دست داده‌است، تحقیقات با احضار مأمور انتظامی آغاز شده است.» سردار تقوی با ابراز تأسف از وقوع این حادثه گفت که موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن اعلام خواهد شد.

سردار تقوی با اعلام اینکه پلیس مقید به اخلاق‌مداری و قانون‌محوری است و احقاق شهروندان را وظیفه و تکلیف خودمی‌داند اعلام کرد که مأمور خاطی توسط بازرسی احضار و و تحقیقات از او در جریان است. وی همچنین درباره سوابق متهم فوت شده اعلام کرد که وی سوابق متعدد نگهداری حشیش و و هروئین در سال ۹۳، سرقت ادوات کشاورزی و سرقت گوشی تلفن همراه در سال ۹۷ و سرقت احشام و لوازم خانه و باغ در سال ۹۸ در پرونده‌اش ثبت شده بود.

در عین حال کلیپ‌های دیگری از این حادثه منتشر شده است که براساس آنها، متهم پرونده قبل از حادثه، شروع به تخریب شیشه‌های خودرو و مغازه شهروندان می‌کند و با آن‌ها درگیر می‌شود و شهروندان نیز به شدت او را مورد ضرب و جرح قرار می‌دهند. بعد از آن با تماس رهگذران مأمور پلیس از راه می‌رسد و متهم را بازداشت می‌کند و با دستبند به تیرک می‌بندد و منتظر رسیدن گشت خودرویی پلیس برای انتقال به کلانتری می‌ماند. در حالی که متهم مدام فحاشی می‌کند، مأمور پلیس روی او اسپری فلفل می‌زند که ماجرا بعداً با مرگ متهم به حاشیه‌ای بیشتری تبدیل می‌شود.

مدیریت خبر به دست شبکه‌های اجتماعی

هر لحظه که می‌گذرد بر پیچیدگی‌های شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌شود با این وجود تغییر در ساختار اطلاع‌رسانی دستگاه‌های مسئول دیده نمی‌شود. اطلاع رسانی نادرست از سوی همه ساختار‌های قانونی کشور که در حال حاضر صاحب سخنگو هستند، سبب شده است تا در بسیاری از حوادث، مدیریت خبر در دست شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌های معاند قرار گیرد.

این حوادث در حالی است که انتشار سند متعالی امنیت قضایی، امید‌ها را برای برخورد قانونی و شرعی با متهمان افزایش داده‌است و پلیس و دستگاه قضایی باید در عمل این امید‌ها را زنده نگه دارند.

مردم انتظار دارند برخورد قانونی و قاطع با نگهبان پالایشگاه در آبادان که تعرض او به دختر جوان محرز است و نیز برخورد قانونی با پلیسی که رفتار غیرانسانی با متهمی که دستانش بسته است، انجام داده و با سرعت و دقت انجام و نتایج به مردم اطلاع‌رسانی شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار