کد خبر: 1017944
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GoS
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید در استان‌های مختلف صورت گیرد، گردآوری اسناد و آثار مرتبط با شهدا، رزمندگان، آزادگان و حتی مناطق بمباران و شیمیایی شده است. خواسته‌ای که با تبدیل شدن به یک مطالبه عمومی می‌تواند اسناد و مدارک خوبی از ۸ سال دفاع مقدس برای بازماندگان برجای گذاشته و آن را به تصویر بکشد. اتفاقی که قرار است در لرستان از اطلاعات جمع‌آوری شده برای کنگره ۶۳۰۰ شهید این استان استفاده شده و در جهت محتوا‌سازی و تشکیل بانک اطلاعاتی در باغ موزه این استان بهره گرفته می‌شود.
سید احمد هاشمی اشکا
سرویس ایران جوان آنلاین: روز گذشته مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با تأکید بر لزوم محتواسازی باغ موزه دفاع مقدس، اعلام کرد که از اطلاعات جمع‌آوری شده برای کنگره ۶۳۰۰ شهید لرستان بانک اطلاعاتی جهت استفاده در باغ موزه تشکیل می‌شود.

محسن رشیدی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس نیرو‌های مخلص جهاد سازندگی با حاضر شدن در مناطق عملیاتی علاوه بر حضور مستقیم در عملیات‌ها، با ساختن پل، سنگر، خاکریز و... دِین خود را به انقلاب اسلامی ادا کردند، افزود: جهاد سازندگی به‌عنوان ضلع سوم جنگ در کنار ارتش و سپاه پاسداران قرار گرفت و با انجام وظیفه حساس مهندسی رزمی حال و هوای تازه‌ای به فضای جبهه‌ها و مناطق عملیاتی بخشید و به درجه پرافتخار و نام با مسمای سنگرسازان بی‌سنگر از کلام نورانی امام خمینی (ره) نائل آمد.

وی با اشاره به مدیریت جهادی، تفکر بسیجی، ولایت‌مداری و بصیرت جهادگران، عنوان کرد: همه این خصایص باعث شد با وجود دو وظیفه خطیر سازندگی روستا‌ها و مهندسی رزمی جنگ، نیرو‌های جهادی هرگز احساس خستگی نکنند و فارغ از همه سختی‌ها، اهداف و آرمان‌های انقلاب را با وجود شیطنت و کینه‌توزی دشمنان داخلی و خارجی به پیش ببرند که این خود می‌تواند بهترین الگو برای جوانان امروزی باشد. مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با اشاره به اهداف کمیته گردآوری اسناد، تصریح کرد: برای برگزاری کنگره ملی ۶۳۰۰ شهید استان که در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، ۲۲ کنگره ساماندهی شده که هرکدام شرح وظیفه‌ای دارند.

وی به نقش مؤثر رزمندگان لرستان در هشت سال دفاع مقدس نیز گریزی زد و بیان کرد: گردآوری اسناد و آثار مرتبط با شهدا، رزمندگان، آزادگان و مناطق بمباران شده، یک مطالبه عمومی است چراکه آیندگان از ما خواهند پرسید آیا توانسته‌اید کارکرد‌های استان لرستان در هشت سال دفاع مقدس را گردآوری و به تصویر بکشید؟

رشیدی با تأکید بر لزوم محتواسازی باغ موزه دفاع مقدس لرستان، ادامه داد: مسئول ایثارگران دستگاه‌های اجرایی باید آنگونه که شایسته است آثار مرتبط با شهدای خود را گردآوری کنند که در باغ موزه دفاع مقدس نگهداری شوند. مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با تأکید بر هم‌افزایی، همگرایی و وحدت رویه بین نیرو‌های مسلح، جهاد کشاورزی، هلال‌احمر و نهاد‌های دیگر گفت: همه وظیفه دارند هر اطلاعاتی مرتبط با دفاع مقدس در اختیار دارند به دبیر کمیته گردآوری اسناد و آثار دفاع مقدس استان تحویل دهند.

وی با بیان این‌که تمام اطلاعات گردآوری شده را در بانک اطلاعاتی ثبت می‌کنیم و در هر زمان که نیاز باشد در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهیم، اظهار کرد: انتظار داریم بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، آمار شهدا را به تفکیک یگان‌ها، اقشار و نهاد‌ها در اختیار دبیر کمیته گردآوری اسناد قرار دهد که محققین حوزه ایثار و شهادت استان نیز بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

رشیدی با بیان اینکه در بحث آموزش کارشناسی اسناد برای هر اداره، نهاد و ارگانی که نیاز باشد کارشناس جهت آموزش می‌فرستیم، گفت: در راستای تسریع در انجام فعالیت‌ها از ظرفیت نیرو‌های جهادی استفاده می‌کنیم. مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با اشاره به مکان‌هایی که در دوران دفاع مقدس نقش پشتیبانی از جنگ را بر عهده داشته‌اند، مکان‌های بمباران شده، محل اعزام نیروها، ایستگاه‌های صلواتی افزود: اطلاعات این مکان‌ها باید در اختیار دبیر کمیته جمع‌آوری اسناد قرار بگیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار