حرکت کن تا متعفن نشوی
کد خبر: 1008618
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EO2
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
تغییر، سایه به سایه ما حرکت می‌کند
حسین گل‌محمدی
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: تغییرات همواره یکی از دغدغه‌های بشر بوده و هست. این امر در تمام جوانب زندگی از خوراک و پوشاک و نیاز‌های زیستی گرفته تا نیاز‌های برتر مانند رشد فکری و شخصی، در هر انسانی که از سلامت روان برخوردار است، به نوعی وجود داشته است. ما چه تغییر ایجاد کنیم چه نکنیم، درباره‌اش حرف می‌زنیم، فکر یا مطالعه می‌کنیم. این امر گاه نا‌آگاهانه و تنها از روی ضرورت‌های روزمره صورت می‌گیرد. مثلاً ممکن است درباره خرید یکی از اجناس ضروری برای خورد و خوراک با شخصی هم‌فکری کنیم. به طور مثال در این باره که کدام فروشگاه آن نوع خوراک را با کیفیتی بهتر و قیمتی مناسب‌تر و یا... ارائه می‌کند حرف بزنیم، چون ممکن است از خرید فعلی خود راضی نباشیم و بخواهیم با تغییر، خرید بهتری را تجربه کنیم. ممکن است به آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم فکر کنیم و بخواهیم نحوه رژیم غذایی خود را باکیفیت‌تر یا مفیدتر کنیم. ممکن است به منظور ارتقای روابط شخصی، مطالعه کنیم و کیفیت و محتوای بیشتری به آن بدهیم. ممکن است درباره هوایی که استشمام می‌کنیم و هر آنچه به سالم‌تر بودنش کمک می‌کند، بررسی‌هایی داشته باشیم و خلاصه هر پنج نیاز زیستی مازلو روانشناس سرشناس را در زندگی خود آگاهانه یا نا‌آگاهانه پیاده کنیم و به این ترتیب بخشی از زندگی‌مان را مورد تغییر قرار دهیم.

ممکن است کمی فراتر برویم و به سخن بزرگان هم بیشتر توجه کنیم. به این سخن که گفته‌اند امروزمان با فردا یکی نباشد، بیندیشیم و بخواهیم کمی در این باره رشد کنیم. شاید در پی این تغییرات به رشد شخصی و فکری اهمیت بیشتری دهیم و کتاب‌ها و منابعی را با این موضوع پیدا کرده و به افکار خود میدان دید وسیع‌تری ببخشیم.
شاید در پی این نگاه، به شناخت جهان هستی و رشد برتر که شناخت منشأ انرژی و انرژی لایزال و ابدی پروردگار است هم بیندیشیم و در این باره به درک و دریافت هم برسیم؛ درک و دریافتی که بنابر ظرفیت و وسعت درونیات هر فردی نسبت به دیگری متغیر خواهد بود. حتی در پی ایجاد تغییر، باز هم تغییرات متوقف نخواهد شد و گاهی تغییرات پی‌در‌پی تغییرات نیز، زندگی ما را دچار تغییرات خواهد کرد. به نظر می‌رسد این تغییر با پویایی که در ذات هستی وجود دارد، هماهنگ است. با پیشرفت علم به اثبات رسیده است که حتی ریزترین و کوچک‌ترین ذرات هستی، مانند نوترون‌ها و پروتون‌ها در حال حرکت و جنبش هستند. کره زمین یک آن بی‌حرکت نیست و از درون و حتی در ریزترین اجزای خود در حال حرکت و پویایی است. از این‌رو این پویایی با تغییراتی هر چند بسیار کم همراه خواهد بود. مانند حرکت ریزترین ذرات که ممکن است در هر بار جنبش، تغییری را در مسیر حرکت تجربه کنند، هر چند که از‌ریزی و کوچکی در ذهن‌مان هم قابل تصور نباشد. این اتفاق در ابعاد بزرگ‌تر برای خود ما هم می‌افتد، مانند اینکه موظف هستیم از اداره به خانه برویم یا از خانه به مدرسه و... ولی هر بار مسیر یکسانی را برای گذر انتخاب نکنیم، مثلاً یک بار از خیابان فرعی مشرف به اداره عبور کنیم و یک بار دیگر از خیابان اصلی. این تغییر در مسیر، خود تغییری در حس و حال ما به وجود می‌آورد که کمترینش ایجاد تنوع و حسی متفاوت داشتن است. بنابراین می‌توان گفت، اگر بخواهیم تغییر سایه به سایه ما حرکت می‌کند. تغییرات مثبت در زندگی فقط با اراده خود ما شدنی است. اگر حرکت نکنیم راکد و متعفن خواهیم شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار