جلوگیری از تعطیلی ۹۹۰ واحد تولیدی در سال ۹۸
کد خبر: 997464
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BU8
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶
نشست خبری غلامحسین اسماعیلی با خبرنگاران در حال برگزاری است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: غلامحسین اسماعیلی در بیست و سومین نشست خبری خود با خبرنگاران که به دلیل شیوع ویروس کرونا بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، با تبریک سال نو گفت: در سال ۹۸ که هدف نظام و راهبرد تعیین شده از سوی رهبری رونق تولید بود، خوشبختانه اعلام کردیم که نتیجه تلاش‌های همکاران ما در جلوگیری از تعطیلی بیش از ۹۹۰ واحد تولیدی و پیشگیری از بیکاری شدن کارگران این واحد‌ها بخشی از ایفای نقش قوه قضائیه بود. وی افزود: در سال ۹۹ و با هدف تحقق جهش تولید سعی خواهیم کرد با کمک و حمایت حقوقی و قضایی از واحد‌های تولیدی و نیز حمایت‌های لازم از جمله تامین امنیت قضایی و اقتصادی و کمک به بهبود فضای کار و رفع دیوان سالاری‌های زائد و حذف دالان‌های تاریک و تو در توی مجوز و امضا‌های طلایی و به ویژه، با مبارزه همه جانبه و مقتدرانه و قاطع با فساد و قاچاق کالا سهم خودمان را در انجام این ماموریت مهم ایفا کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: در مدت یک سال و خرده‌ای که از دوره جدید ریاست قوه قضائیه می‌گذرد سعی کردیم مردم و مخاطبان تحول را به خوبی احساس کنند و سعی کردیم مراجعین به دستگاه قضا طعم شیرین عدالت و خدمت را بچشند.

اسماعیلی ادامه داد: در هر سال ۳۷۰ سوال در قالب نشست‌های مختلف سنخگویی با رشد ۵۰درصدی داشتیم.

وی به دیگر اقدامات قوه قضائیه اشاره و تصریح کرد: اصلاح روش‌های مدیریتی در سطوح مختلف قوه قضائیه با استفاده از روش‌های مدیریتی فعال و پویا این مهم انجام شد. در سال گذشته رئیس قوه قضائیه ۱۷سفر استانی داشت و اگر کرونا نبود این سفر‌ها بیشتر میشد. همچنین رئیس قوه قضائیه بازدید‌های مختلفی از واحد‌های تولیدی داشت.

وی ادامه داد: بازدید‌ها در مقایسه با سال ۹۷ رصد ۶۲ درصدی داشته است. از دیگر اقدامات قوه قضائیه می‌توان به صدور بخشنامه رسیدگی به پرونده‌های مسن بود که در ۴۵ روز نیمه دوم زمستان بیش از ۵۰ درصد از پرونده‌های مسن رسیدگی شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تدابیر اتخاذ شده است که در سال ۹۹ اجرای این دستورالعمل استمرار پیدا کند و حداالامکان در نیمه اول سال بخش عمده پرونده‌های مسن تعیین تکلیف شود. از دیگر ویژگی‌های قوه قضائیه در سال ۹۸ فعالیت‌های ویژه دادگاه هار سیدگی به مفاسد اقتصادی بود.

اسماعیلی افزود: در سال ۹۸ شعب ویزه رسیدگی در تهران رای به محکومیت ۲۶۰ مفسد اقتصادی در خراسان رضوی رای به محکومیت ۳۰۳ مفسد اقتصادی در اصفهان، ۳۰ نفر و در قم ۳ نفر از مفسدان در این محاکم ویژه رای قطعی گرفتند.

وی ادامه داد: از مشکلاتی که در سال‌های اخیر مردم با آن‌ها مواجه بودند، موضوع تعاونی‌های اعتباری بود که قارچ گونه رشد کردند و اموال مردم را حیف و میل کردند برای سامان دهی این قبیل تعاونی‌ها دولت پای کار آمد و ستادی در این رابطه تشکیل و قرار شد در تعدادی از این تعاونی‌ها یک خط اعتباری از سوی بانک مرکزی تشکیل شود تا وجوه مردم به آن‌ها بازگردانده شود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: قوه قضائیه بعد از این اقدام موفق شد صرفا در ماه‌های پایانی سال ۹۸ مبلغ ۱۵۰۰میلیارد تومان از اموال تعاونی افضل طوس را به بانک مرکزی انتقاد دهد، همچنین ۱۴۵۰ میلیارد تومان از اموال تعاونی وحدت منتقل شد.

وی افزود: از اموال تعاونی فرشتگان ۳۰۰میلیارد تومان، از اموال تعاونی ثامن الحجج ۶۰۰ میلیارد تومان به بانک مرکزی و ۴۳۵ میلیارد تومان به مردم منتقل شد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که تصمیمات دستگاه قضا برای رسیدگی به پرونده‌های قضایی به چه صورت است؟ گفت: روز گذشته در جلسه شورای عالی قضایی کلیات دستورالعمل رسیدگی به پرونده‌های قضایی را تصویب کردیم و جزئیات آن امروز در نشست معاون اول قوه قضائیه با تعدادی از معاونین این قوه نهایی می‌شود و فردا جلسه مشترک شورای عالی قوه قضائیه با دادستان‌های سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار و ابلاغ می‌شود.

وی افزود: نحوه دادرسی در شرایط موجود تبیین خواهد شد و سعی شد سلامت همکاران و مراجعین با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از نوبت دهی و فناوری اطلاعات لحاط شود.

اسماعیلی از رسیدگی به پرونده‌های احتکار و تخلفات حوزه سلامت خبرداد و گفت: هنوز رای دادگاه‌هایی که پایان سال در تهران برگزار شده، صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سوال که نهاد‌های حقوق بشری چه رفتار و وظیفه‌ای در مقابله با اقدامات ضد حقوق بشری امریکا در برابر مبارزه با کرونا دارند؟ گفت: هیچ کدام از اقدامات امریکا با مواضع حقوق بشری سازگاری ندارد امروز همه قبول دارند حق حیات از جمله حقوق اولیه و عامه مردم است و این حقوق تبعیض بردار نیست و ملیت و نژاد و قومیت نمی‌شناسد و گویش، تابعیت و زبان تاثیری در این حقوق اساسی و محوری نخواهد داشت. اقدام امریکا از جمله تحریم اقلام دارویی و پزشکی و راهزنی‌ها و سرقت‌های دریایی و هوایی جنایت علیه بشریت و مصداق بارز تبعیض در بین آحاد جامعه بشری است و گرچه آمریکا نتوانسته این بیماری را مهار کند، اما حافظه تاریخ این اقدامات وجنایاات را فراموش نمی‌کند. آنجه محرز است این است که نهاد‌های بین المللی باید از زیر حمایت دولت‌های قلدر و زورگو خارج و وظیفه انسانی خود را انجام دهند تا امروز شاهد قصور و کوتاهی نهاد‌های بین المللی هستیم و امیدواریم به خود بیایند و وظایف خود را به درستی انجام دهند.

اسماعیلی در ادامه و در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان گفت: قوه قضائیه تمایل دارد که یکایک زندانیان در چارچوب ضوابط از تسهیلات و امتیازات مناسب برخوردار شوند. سه گروه از زندانیان بعد از اعطای مرخصی و بعد از اعطای عفو در زندان باقی ماندند یک گروه مرتکبان جرائم خشن هستند.

اسماعیلی در خصوص پرونده شهرداران مقصر در سیل سال گذشته شیراز گفت: هم شخصیت حقوقی شهرداری و هم شهرداران وقت به پرداخت دیه و جبران خسارت محکوم شدند، البته این رای قطعی نشده است.

وی در خصوص آزادی ۱۰ هزار نفر و مرخصی ۱۰۰ هزار نفر و نظر رئیس پلیس پایتخت که اعلام کرده بود سرقت‌ها بیشتر شده است گفت: از زحمات نیروی انتظامی تشکر می‌کنم این اظهار نظر یک بررسی دقیق نبود مطابق آن بررسی کردیم و اولا در ایام ۴۵روزه اخیر، امار سرقت‌ها کاهش داشته است. این گفته که سرقت‌ها توسط زندانیان به مرخصی آمده انجام شده است صحت ندارد، البته بودند افرادی که سابقه داشتند، اما جز کسانی که به مرخصی آمدند نبودند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: عددی را اعلام کردند که بعدا به ۴۱ نفر تقلیل دادند، باید بگویم عملا تا امروز فقط یک زندانی که به مرخصی آمده بود در تهران بازداشت مجدد شده است. اکثر این زندانیان ضوابط و مقررات را رعایت کردند.

وی در خصوص آخرین وضیعت پرونده اکبر طبری گفت: این پرونده به دادگاه ارسال شده است و پیش بینی ما این است که در اردیبهشت ماه اولین جلسه دادگاه برگزار می‌شود.

اسماعیلی در خصوص استفاده از الکل در کشور گفت: در این رابطه تعدادی توزیع کننده در شهر‌های مختلف بازداشت شدند و باید پاسخگوی اعمال خودشان باشند و هم به مصرف کنندگان و هم به ارائه کنندگان هشدار می‌دهم دست از این اقدام نادرست بردارند.

وی افزود: عددی که دادند این بود که بیش از ۶۰۰ نفر در این رابطه فوت شدند.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار