دستاوردهای مفید مصائب غم‌انگیز را از دست ندهیم
کد خبر: 995134
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AsY
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
یادداشت دکتر جسن سبحانی در خصوص فرصت‌های کرونا
واقعیت این است که در جامعه ما مثل بسیاری از جوامع دیگر، اطلاعات قابل اکتساب حین کار و تجارب بسیار ارزشمند ناشی از آن، آنطور که بایسته است مورد توجه و ثبت و ضبط قرار نمی‌گیرد و در نتیجه منافع حاصله از هزینه‌های صورت گرفته از کف می‌رود
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر حسن سبحانی، نماینده ادوار مجلس و استاد تمام اقتصاد دانشگاه تهران، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود درباره فرصت‌های ایجاد شده پس از ویروس کرونا نوشت. متن کامل یادداشت او بدین شرح است:
 
رصد موضوعات، مطالب، گفته‌ها، شنیده‌ها، کنش‌ها و واکنش‌های مقامات مسئول اعم از اینکه در کدام یک از قوای کشور اشتغال به خدمت دارند و همچنین متخصصان رشته‌های گوناگون و افراد و طبقاتی از مردم در قبال پدیده فراگیر ناشی از «ویروس کرونا»، صرفنظر از میزان درستی و یا کاستی‌های احتمالی مفاهیم مندرج در آن‌ها و درجه دقت، حساسیت و تعهد پذیری عاملان به این کارکردها، حاکی از آن است که مطابق انتظار، از این حیث، فرصت‌های مغتنمی برای محققان و سیاستگزاران بهداشتی، درمانی و مقامات عالی کشور فراهم آورده شده است.
 
فرصت‌هایی که امکان بررسی عالمانه تحولات بهداشتی درمانی مربوط به ویروس را در کنار شناخت چگونگی‌های روانشناسانه، جامعه شناسانه، نوع تاثیر پذیری‌های ناشی از وجوه مختلف هدایت و یا جهت دهی افکار عمومی و میزان و درجه آمادگی‌های زیر ساخت‌ها، راهبرد‌های آینده پژوهانه و... را در قالب «دانش مکتسبه ضمنی» معطوف به پیشگیری و درمان بیماران، در اختیار جامعه قرار داده است.

بر این اساس نباید به علت در گیر بودن نهاد‌ها و ساختار‌های اجرائی در رسیدگی به عوارض ناشی از هجوم ویروس، که خود جهادی عظیم است مستندسازی تجارب و حفظ و تدقیق علمی وجوه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و به خصوص روانی مربوط به یافته‌های این روز‌های کشور مورد غفلت واقع شده و یا به فراموشی سپرده شود.

واقعیت این است که در جامعه ما مثل بسیاری از جوامع دیگر، اطلاعات قابل اکتساب حین کار و تجارب بسیار ارزشمند ناشی از آن، آنطور که بایسته است مورد توجه و ثبت و ضبط قرار نمی‌گیرد و در نتیجه منافع حاصله از هزینه‌های صورت گرفته از کف می‌رود؛ لذا تاکید این مکتوب برای از دست نرفتن فرصت ذی قیمت حفظ دستاورد‌های گوناگون و بسیار مفید مصائب و هزینه‌های بسیار زیاد و غم انگیزی است که این روز‌ها ایران عزیز متحمل می‌شود.

اگر این توصیه بتواند دانش پزشکی و همچنین چگونگی سیاست گذاری و نوع مدیریت بایسته افکار عمومی ایرانیان را به هنگام شبه بحران‌هایی از این دست افزایش دهد قطعا موجب شادی ارواح پاک عزیزانی هم می‌شود که در هفته‌های اخیر در اوج غربت و مظلومیت، جان عزیز خویش را به علت ابتلاء به این ویروس از دست داده‌اند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار