اصرار برای مذاکره علنی کردن احساس ضعف است
کد خبر: 989343
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049N9
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۰
کارشناس مسائل بین الملل:
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه اصرار برای مذاکره، احساس ضعف را از داخل کشور به امریکا می‌رساند، گفت: پیغام مذاکره از سوی ایران، علت توهم امریکا مبنی بر تمکین ایران تحت فشار اقتصادی است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش فارس، دکتر فؤاد ایزدی در همایش «بررسی سیلی سخت ایران و عقب‌نشینی امریکا و تأثیر آن در تحولات منطقه» در دانشگاه علم وصنعت گفت: ترامپ در حوزه سیاست خارجی نیاز به پیروزی دارد تا برد انتخاباتی خود را تثبیت کند. وی پیغام مذاکره از سوی ایران را دلیل توهم امریکا مبنی بر تمکین ایران به دلیل تحت فشار اقتصادی بودن دانست و تصریح کرد: باید دید که آن‌ها چه چیزی از ایران می‌خواهند؟ احساس ترامپ این است که ایران تحت فشار است و به همین دلیل مذاکره می‌کند و این برای ترامپ یک احساس برد در سیاست خارجی است.

این کارشناس روابط بین الملل با اشاره به ۱۲شرط مطرح شده برای ایران از سوی پمپئو اظهار کرد: اگر ایران مذاکره کرد و امتیاز داد و شرط پمپئو را پذیرفت برای دولت ترامپ یک امتیاز مهم محسوب می‌شود که تا کنون دولت‌های قبلی امریکا موفق به دستیابی آن نشدند. وی افزود: با این تصور موفقیت، ترامپ به سمت اقدامی رفت تا با فشار مضاعف و به چالش کشیدن سیاست منطقه‌ای ایران به هدف خود برسد و جایگاه ایران را در منطقه متزلزل کند.

ایزدی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از نداشتن یک دیپلماسی عمومی برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی مردم امریکا گفت: ما رسانه‌های تأثیرگذار و ماهواره‌های مؤثری نداریم، اما ظرفیت‌هایی مانند شبکه توئیتر به وجود آمده که خوشبختانه وزیر امور خارجه از این فرصت به خوبی استفاده می‌کند، اما این به تنهایی کافی نیست.

ایزدی با بیان اینکه عدم حمله نظامی مستقیم امریکا به ایران به دلیل هزینه بر بودن آن است، اظهار کرد: اینکه امریکا چه می‌کند را ما تعیین می‌کنیم و نتیجه سیاست‌های ما خواهد بود. وی تأکید کرد: اصرار بی جهت برای مذاکره، احساس ضعف کشور را می‌رساند، اقدام ایران در عین الاسد به رغم خطر زیاد باید انجام می‌شد، انتقال این پیام مهم بود که امریکا احساس کند اگر بزند می‌خورد و این در محاسبات آن‌ها مؤثر است.

ایزدی در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه در امریکا چهره‌هایی هستند که سیاست‌های امریکا را نقد می‌کنند، خاطرنشان کرد: مباحث کلی همه سیاستمداران امریکا سرنگونی جمهوری اسلامی است، اما در تاکتیک با یکدیگر تفاوت دارند، در امریکا متخصص و کارشناس خوب در مورد ایران زیاد وجود دارد، اما در ایران متخصص برای تاکتیک‌های امریکا کم است و این باید تقویت شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار