عوارض آزادراه صرف مناطق محروم می‌شود
کد خبر: 987437
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048sP
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
رئیس بنیاد مستضعفان در بازديد از منطقه یک آزادراه تهران-شمال اعلام کرد:
رئیس بنیاد مستضعفان و رئیس سازمان برنامه و بودجه از منطقه یک آزادراه تهران-شمال که در آستانه افتتاح است، بازدید کردند.

 به گزارش جوان آنلاين، سید پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در حاشیه بازدید مشترک بامحمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از آزادراه تهران-شمال گفت: تا سال ۹۳ قطعه اول این آزادراه تنها ۱۷ درصد پیشرفت داشت و امروز به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه دولت به تعهداتش در احساس قطعه نخست آزادراه تهران شمال عمل کرده است گفت: در اوج فعالیت کاری احداث آزادراه تهران شمال، ۵ هزار نفر مشغول کار بودند و بهره‌برداری از این آزادراه و احداث آن در بخش‌های مختلف اقتصادی گردشگری و اشتغال تاثیرگذار بوده و خواهد بود.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: با بهره برداری از قطعه نخست آزادراه تهران شمال که طولی در حدود ۳۲ کیلومتر دارد صرفه جوئی در وقت و مصرف سوخت خواهد شد.

وی با اشاره به توانمندی بالای مهندسین و طراحان آزادراه تهران-شمال گفت: ۱۷ پیمانکار ایرانی در احداث قطعه نخست آزادراه تهران شمال حضور داشتند و از پتانسیل مهندسان و مشاوران ایرانی در ساخت این قطعه استفاده شد.

وی تاکید کرد: احداث قطعه نخست آزادراه تهران-شمال یک افتخار است که توانسته مدل جدیدی از راهسازی در کشور و استانداردهای بالای جهانی را به نمایش بگذارد.

رئیس بنیاد مستضعفان در ادامه در واکنش به بی تاثیر بودن تحریم ها در احداث و ساخت آزاد راه تهران-شمال گفت: خوشبختانه با اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان نه تنها چیزی تعطیل نشد بلکه حتی کار در پروژه آزادراه تهران-شمال سرعت گرفت و کار به صورت سه شیفت پیگیری شد.

فتاح در ادامه با تشریح آخرین وضعیت احداث قطعه نخست آزادراه تهران-شمال گفت: در حال حاضر این قطعه از نظر ابنیه به صورت ۱۰۰ درصد تکمیل شده و خط کشی و نصب علائم و روشنایی در حال پایان است و هر زمانی که دولت آمادگی داشته باشد ما برای افتتاح و بهره‌برداری این قطعه از آزادراه آماده‌ایم.

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین درباره توافقات صورت گرفته میان بنیاد و دولت و قول دولت برای احداث و تکمیل قطعه دوم آزادراه تهران-شمال گفت: قطعه دوم آزادراه تهران شمال ۲۲ کیلومتر است که تا اوایل سال ۱۴۰۰ می تواند ۵۰ درصد آن به بهره‌برداری برسد به گونه‌ای که عبور به سمت شمال از آزادراه انجام شده و مسیر بازگشت از مسیر جاده چالوس انجام شود.

وی تاکید کرد: امروز اعلام کردم که پیمانکاران قطعه اول آزادراه به قطعه دوم منتقل شوند و تکمیل بخش دوم آزادراه با توجه به کمک‌های دولت برای این قطعه، با سرعت ادامه پیدا کند.

فتاح در پاسخ به سوالی درباره استقرار ماشین های راهداری اورژانس و سایر تجهیزات مورد نیاز در قطعه نخست آزادراه نیز گفت: در حال حاضر دو پمپ بنزین در ابتدا و انتهای قطعه نخست قرار دارد و قرار است ٢ پمپ بنزین موقت نیز در مسیر تعبیه شود و با همکاری دستگاه‌های مسئول نیز اورژانس و راهداری در مسیر استقرار خواهند داشت.

وی با تقدیر و تشکر از همکاری دولت گفت: ۵۰ درصد سرمایه گذاری قطعه نخست آزادراه از سوی بنیاد انجام شده و ۵۰ درصد نیز از سوی دولت؛ خوشبختانه دولت نیز به تعهدات خود برای واگذاری زمین عمل خواهد کرد. فتاح ادامه داد: البته بخشی از سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان هم از طریق عوارض بازمی‌گردد که قرار است عواید حاصل از آن برای محرومیت زدایی در مناطق محروم هزینه خواهد شد.

رئیس بنیاد مستضعفان درباره هزینه ساخت قطعه دوم آزادراه تهران شمال نیز گفت: ۵٠ درصد از اعتبار این قطعه که معادل ٢٠٠٠ میلیارد تومان است که قرار است توسط دولت تامین شود و ۵٠ درصد هم سهم بنیاد مستضعفان است.

 

*افتتاح در دهه فجر

 

بنابراین گزارش، منطقه یک این آزادراه تکمیل شده و در دهه فجر امسال طبق وعده قبلی رئیس بنیاد مستضعفان و مسؤولان دولت به بهره برداری می رسید.

مقرر است حدود 10 روز قبل از افتتاح رسمی، بهره برداری آزمایشی از منطقه یک انجام شود.

ورودی منطقه یک آزادراه از کنار دره کن در اتوبان همت است، خودروها پس از عبور از این منطقه 32 کیلومتری آزادراه وارد جاده قدیم کرج-چالوس می شوند و سپس حوالی مرزن آباد وارد منطقه چهار آزادراه میشوند.

آزادراه تهران-شمال با مشارکت مالی دولت و بنیاد مستضعفان در حال ساخت است. پیش بینی میشود منطقه 2 آزادراه نیز حدود 3 سال پس از افتتاح منطقه یک تکمیل شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار