قاچاق ۹ هزار میلیارد تومانی ارز از مشهد
کد خبر: 978068
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046RI
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
نماینده بانک مرکزی: این پرونده از حیث اعداد و ارقام بزرگ‌ترین پرونده قاچاق ارز کشور است
علیرضا سزاوار
سرويس جامعه جوان آنلاين: متهم ردیف اول پرونده قاچاق ارز، رئیس شعبه بانک ملی از دستورالعمل‌های ارزی مطلع بوده است. متهمان این پرونده که به گفته نماینده بانک مرکزی بزرگ‌ترین پرونده قاچاق ارز کشور است با سوءاستفاده از موقعیت خود و با همکاری تعدادی دیگر از افراد، از شهر‌های مختلف ارز را جمع‌آوری و از کشور خارج می‌کردند.
روزگذشته دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده قاچاق کلان ارز و پولشویی در دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی در مشهد برگزار شد.
در ابتدای جلسه قاضی هادی منصوری اتهام هفت متهم این پرونده را مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان‌یافته در حد کلان به مبلغ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان که هوایی از کشور خارج شده اعلام و به تشریح اقدامات خلاف قانون این افراد پرداخت.

همگامی با دشمنان
پس از آن رئیس دادگاه از دادستان عمومی و انقلاب خراسان رضوی خواست تا به بیان مطالب خود و دفاع از کیفرخواست بپردازد.
قاضی محمد درودی با تبیین اقدامات دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در مرحله تحقیقات مقدماتی گفت: تمامی تحقیقات نشان می‌دهد که اقدامات متهمان آن هم در شرایط موجود که دشمن با تمام امکانات در حال ایجاد فشار به ویژه از طریق اقتصادی به کشور است، حتماً از مصادیق اخلال در نظام اقتصادی است.
طبق اعلام مدعی‌العموم، مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق شبکه‌ای و سازمان‌یافته، اتهام متهمان حاضر در دادگاه است. دادستان گفت: اقدامات خلاف قانون محمود میرشکار با همکاری دیگر متهمان موجب برهم زدن تعادل بازار و در برخی موارد خنثی‌شدن اقدامات مقامات مسئول شده است.

ناظران کجا هستند؟
قاضی منصوری با تشکر از اقدامات دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و ضابطان دستگاه قضایی گفت: اقدامات شبکه‌ای متهم ردیف اول و سایر متهمان در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی دشمنان علیه ملت مظلوم ایران، متضمن اضرار قابل توجه به کشور از طریق قاچاق ارز و پولشویی به مبلغ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان شده است.
وکیل میرشکار، متهم ردیف اول پرونده در پاسخ گفت: من به دنبال بیان این نکته که موکلم کاملاً بی‌گناه است، نیستم. همه ما در برابر اعمالمان در پیشگاه قانون و خداوند متعال باید پاسخگو باشیم. باید دید چه مقامات و چه کسانی مسئولیت نظارت داشته‌اند و چرا به مسئولیت خود عمل نکرده‌اند که این اتفاقات روی دهد؟ چرا باید حلقه‌های مفقوده داشته باشیم؟ باید ابعاد مسائل روشن شود. موکل من خودش صادقانه می‌گوید که اشتباه کرده است. ما از دادگاه تقاضای اجرای عدالت داریم.

اظهارنامه‌ها تحت نظارت خودم بود
پس از دفاعیات وکیل این متهم، نماینده دادستان گفت: متهم میرشکار به عنوان یک عامل مهم زمینه‌ساز این حجم از تخلفات شده است.
قاضی در ادامه دادگاه محمود میرشکار فرزند شاه‌جهان را به عنوان اولین متهم به جایگاه فراخواند.
محمود میرشکار هم با بیان اینکه «اقرار می‌کنم که اظهارنامه‌های موصوف را من صادر نموده و خلاف قانون رفتار کرده‌ام و قبول دارم»، گفت: اظهارنامه‌های درخواست ارز تحت نظارت خودم بود. رئیس صندوق بانک اقدامات لازم را انجام می‌داد و من اظهارنامه‌ها را امضا می‌کردم، اشتباهم را قبول دارم.

مستندات پرونده کامل است
این متهم افزود: طبق روال معمول باید ارز‌های اظهاری برای ورود به کشور شمارش شود، اما عملاً نزد ما این اتفاق نمی‌افتاد. پول‌ها به کشور وارد نمی‌شد و ارز‌های داخلی را هم که باید به واردکننده خارجی منتقل می‌کردیم، برای قاچاق جمع می‌کردیم.
قاضی منصوری هم در تأیید سخنان متهم اظهار کرد: مستندات تخلفات به همراه اقاریر شما در پرونده وجود دارد.
دادستان در ادامه بیان داشت: متهم رئیس یکی از شعب بانک ملی در یکی از استان‌های جنوب کشور بوده و با صدور اظهارنامه‌های غیرواقعی ارزی، نقش مؤثری در مجموع این اقدامات سازمان‌یافته با هدف قاچاق ارز و پولشویی داشته است. وی از متهمان خواست تمام واقعیت‌ها را بگویند و گفت: مستندات پرونده کامل است.
رئیس دادگاه پس از آن از نماینده بانک مرکزی خواست تا به بیان مطالب خود بپردازد.

بزرگ‌ترین پرونده قاچاق ارز
به گزارش میزان، نماینده بانک مرکزی گفت: متهم ردیف اول شاغل در شبکه بانکی بوده و از شرایط ارزی و اقتصادی مطلع بوده است، بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که وی جهل به اقدامات خود داشته است. این افراد با سوءاستفاده از موقعیت خود با همکاری تعدادی دیگر از افراد، از شهر‌های مختلف ارز را جمع‌آوری و از کشور خارج می‌کردند. پرونده حاضر از حیث اعداد و ارقام ارز قاچاق شده به کشور، بزرگ‌ترین پرونده قاچاق ارز در کشور محسوب می‌شود.
رئیس دادگاه اعلام کرد: با توجه به اتهامات و دفاعیات متهم ردیف اول، قرار کیفری وی تشدید و به نامبرده تفهیم می‌شود.

با فراخوانده‌شدن متهم ردیف دوم به جایگاه، کیفرخواست غلامحسین سنگچولی فرزند فداحسین توسط نماینده دادستان قرائت شد.
متهم سنگچولی به پولشویی، اخذ رشوه و مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق قاچاق شبکه‌ای و سازمان یافته ارز است. دادستان هنگام قرائت کیفرخواست گفت: این متهم با افراد داخلی و خارجی در زمینه تخلفات عنوان شده همکاری داشته که مستندات پرونده مشخص‌کننده تخلفات نامبرده است.

فقدان نظارت بانکی
متهم سنگچولی گفت: اظهارنامه‌ها در اختیار من و تحت نظارت رئیس شعبه بود. وی ادامه داد: با اقداماتی که انجام می‌دادند توجه من به همکاری جلب شد و اظهارنامه‌های سفید را از بانک خارج و در مشهد استفاده می‌کردم.
پس از دفاعیات متهم سنگچولی، وکیل وی به دفاع از نامبرده پرداخت و گفت: چنانچه مسئولان متولی امور بانکی در زمان خود نظارت مناسبی می‌داشتند چه بسا شاهد وقوع این تخلفات نمی‌بودیم. بنابراین تقاضا داریم تصمیمات متناسب با قصور موکل اتخاذ شود.
نماینده بانک مرکزی نیز در واکنش به اظهارات وکلای مدافع گفت: خروج اسناد رسمی بانکی از شعبه مذکور، غیرقانونی بوده و تخلف صورت پذیرفته توسط متهمان روشن است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
0
0
شما نباید قبل از اثبات جرم کسی رو محکوم کنید این کار خلاف قانون و شرع است بخاطر خدا این اخبار رو پاک کنید و بیشتر از این با آبروی مردم بازی نکنید من مادر یکی از متهم هستم لطفا بخاطر خدا این خبر را از روی سایت پاک کنید
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۷
0
0
همیشه موفق و پیروز باشید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار