بابک به اعتبار دیواندری زنجانی شد!
کد خبر: 977741
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046M1
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۷
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی دیواندری و متهمان دیگر روزگذشته به ریاست حجت الاسلام قاضی موحد در حالی برگزار شد که به گفته نماینده دادستان بابک زنجانی قبل از وقوع فساد نفتی حسب ارتباط با دیواندری اعتبار پیدا کرد و قبل از دستگیری زنجانی ارتباط این دو با یکدیگر قطع شد!
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: دیواندری همچنین روزگذشته در قبال اظهارات دادستان مبنی بر گم شدن پول‌ها، مدعی شد که نباید آنقدر بگوییم پول گم شده است و از این بابت مردم را نگران کنیم!

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی موحد از رسول امیر قهرمانی، نماینده دادستان خواست تا پرونده شخصیت متهم علی دیواندری را قرائت کند.

ارتباط‌های نامتعارف
قهرمانی در جایگاه قرار گرفت و گفت: بر اساس پرونده شخصیت دیواندری موقعیت‌های مناسب اجتماعی داشته و ارتباط‌هایی نیز با مقامات ارشد برقرار کرده است. او هم‌اکنون رئیس پژوهشکده بانک مرکزی و پیش از این مدیرعامل بانک‌های ملت و پارسیان و عضو هیئت مدیره بانک ملت بوده است. نماینده دادستان اظهار داشت: در این پرونده، یکی از متهمان شخصی به نام مجید سعادتی است که ارتباطات نزدیک و رفت و آمد خانوادگی با دیواندری داشته و طبق اظهارات سایر افراد سعادتی و دیواندری ارتباط بسیار بالا و بعضاً نامتعارف داشتند.

فرزند دیواندری هم لندن‌نشین است
قهرمانی اضافه کرد: طبق اظهارات مادر همسر سعادتی آقای دیواندری سعادتی را وارد پرونده‌های تراستی کرده و اظهارات برادر همسر سعادتی نیز این موضوع را تأیید می‌کند. همچنین طبق گزارش نیروی انتظامی سعادتی و دیواندری رفت و آمد‌های بسیاری داشتند و حتی ملاقات‌هایشان بعضاً چندین ساعت طول می‌کشیده است.

نماینده دادستان اظهار داشت: فرزند آقای دیواندری قبل از دیپلم از کشور خارج شده و در انگلیس تحصیل می‌کند، ضمن اینکه متهم سعادتی هم در انگلیس است. دیواندری پرونده‌های مفتوحی در قوه قضائیه دارد و اقداماتی را بدون مصوبه و دور از چشم بانک مرکزی و نهاد‌های نظارتی انجام می‌داده که بعد‌ها موضوع مشخص می‌شده است.

ارتباط نزدیک با زنجانی
نماینده دادستان همچنین از مفتوح بودن پرونده دیواندری در ماجرای بابک زنجانی گفت: بابک زنجانی قبل از اینکه فساد نفتی داشته باشد، ارتباطاتی با دیواندری داشته و توانسته اعتبار پیدا و بعد به مسائل نفتی ورود کند.

قهرمانی ادامه داد: بابک زنجانی سهام دو بانک FIIB در مالزی و کنت‌بانک تاجیکستان را خریداری کرده و سپس بانک ملت در زمان دیواندری با قیمت گزاف و بالا ۶۰ درصد سهام این بانک‌ها را خریداری می‌کند و بابک زنجانی با این کار یک اعتبار صوری در سطح کشور به دست می‌آورد. البته قبل از دستگیری بابک زنجانی ارتباط دیواندری با وی قطع می‌شود.

ارتباط با دولتمرد امریکایی
وی گفت: دیواندری با شخصی به نام کریم‌پور که افغانی‌الاصل بوده، ارتباط داشته و سهام شرکت‌های او را خریداری می‌کرده، کریم‌پور هم با یک دولتمرد امریکایی ارتباطاتی داشته و مسائلی را درباره او مطرح می‌کرده که پرونده دیواندری درباره این مسائل در دادگاه مفتوح است.

نماینده دادستان گفت: دیواندری پاسخ دهد که آیا دولت ایران تلاش و رایزنی کرده که دیواندری از لیست تحریم‌ها خارج شده یا دول تحریم‌کننده خود به خود متوجه اقدام ظالمانه‌شان در خصوص دیواندری شدند و او را از لیست تحریم خارج کردند با اینکه خودشان می‌گویند این تحریم موقتی بوده است، علت آن چیست؟!

کلکسیونی از جرائم
در ادامه قاضی موحد درباره اتهامات علی دیواندری اظهار داشت: مطابق کیفرخواست و اتهامات اعلام شده متهم دیواندری به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و ارزی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت با وصف سرکردگی گروه مجرمانه به مبلغ ٣٨٩ میلیون و ١٨۵ هزار و ٧۴٠ درهم متعلق به بانک ملت، مبلغ ٢١ میلیون و ۵٨٢ هزار و ۴٩۴ دلار موضوع مابه‌التفاوت فروش نفت، ٢٢٠ میلیون درهم متعلق به بانک پارسیان، ٣۶ میلیون دلار متعلق به بانک پارسیان، ١۶ هزار دلار موضوع سفر‌های محرمانه، مشارکت در قاچاق ارز به ترکیه به مبلغ ۵٠ هزار و ١٢ یورو و ۴٨ سنت متهم است.

انگلیس را نقره داغ کردیم!
دیواندری هم با بیان اینکه یکی از اقداماتی که ما در زمان تحریم انجام دادیم، شکایت از انگلیس به عنوان پیشرو در تحریم اروپا بود و این شکایت منجر شد که انگلیس در خاک خود شکست داده شود و رأی صادره برای بانک ملت بعد از رأی ملی شدن نفت سابقه نداشت.

متهم دیواندری اضافه کرد: علاوه بر آن مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بابت تحریم‌ها به بانک ملت به عنوان غرامت داده شد.

متهم دیواندری ادامه داد: خرید کشتی اسفند سال ۹۱ انجام شد، زمانی که بنده اصلاً در شرکت مینیون حضور نداشتم و دستور خرید کشتی با آقایان سعادتی و آرام بود
.
مردم را نگران نکنیم!
متهم دیواندری با اشاره به صحبت قهرمانی مبنی بر بازجویی از مادر همسر آقای سعادتی گفت: نیازی به بازجویی از او نبود اگر استعلام می‌کردید به شما گفته می‌شد که چه اقداماتی انجام شده است.

وی درباره استخدام سعادتی گفت: سعادتی سال ۷۳ استخدام شد، یعنی ۱۰ سال پیش از حضور من و اینکه در کیفرخواست گفتند که با نمره ۱۰ از دانشگاه قبول شده ربطی به من ندارد. البته سعادتی هنگامی که مدیر شعبه درجه۳ بورس شد، توانست ظرف مدت کوتاهی شعبه درجه۳ را ممتاز کند، در صورتی که نماینده دادستان می‌گوید، اصلاً آقای سعادتی شعبه ممتازی نداشته است.

وی گفت: نباید آنقدر بگوییم پول گم شده است و از این بابت مردم را نگران کنیم! این در حالی است که وجوه کارگزاری بازگشته است، اما شما (نماینده دادستان) در هشت جلسه قبلی گفتید پول گم شده است، در حالی که اگر بانک ادعایی دارد که پولی گم شده آن را اعلام کند.

در نهایت قاضی موحد با اعلام ختم جلسه گفت: جلسه بعدی سه‌شنبه ۲۸ آبان رأس ساعت ۸:۳۰ برگزار می‌شود.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ابوالفضل حکیمی "فراز"
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
0
1
متاسفانه یک عده ... کم کم مسئول شدند که این افراد نه اسلام را میشناسند ونه کشورشان را دوست دارند. که متاسفانه همین مسئله به کشور لطمه زده است
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار