الزام گواهی امنیتی اپلیکیشن‌ها برای عرضه در اپ‌استور‌های ایرانی
کد خبر: 964107
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042o7
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۵
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات طرحی را در دست تدوین دارد تا براساس آن تمامی اپلیکشین‌ها تنها در صورتی امکان عرضه در آپ‌استور‌ها را داشته باشند که موفق به دریافت گواهی‌های امنیت شده باشند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: به گزارش «جوان»، وحید یزدانیان رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشستی خبری در پاسخ به سؤالی درباره فقدان امنیت برخی اپلیکیشن‌ها و سرقت اطلاعات یا هک‌کردن کاربران با اشاره به اقدامات انجام‌شده در پژوهشکده امنیت این مرکز تحقیقاتی گفت: تدوین چارچوب و الزامات امنیتی اپلیکیشن‌های موبایل در پژوهشکده امنیت به زودی به اتمام می‌رسد.
وی بر لزوم ارزیابی امنیتی اپلیکیشن‌های موبایل تأکید کرد و افزود: به مدت یک‌سال است که خدمات ارزیابی امنیت و ارائه گواهینامه امنیتی به اپلیکیشن‌ها انجام می‌شود و این ارزیابی در آزمایشگاه‌های امنیت مرکز تحقیقات مخابرات در حال انجام است، اما برای آنکه خروجی مشخصی از این ارزیابی‌ها داشته باشیم در حال تدوین چارچوب‌ها و الزامات امنیتی این اپلیکیشن‌ها هستیم تا فروشگاه‌های اپلیکیشن و آپ‌استور‌ها بر مبنای آن این آپ‌ها را برای کاربران عرضه کنند، البته ما قصد از رونق انداختن این صنعت را نداریم بلکه قصدمان کمک به امنیت کاربران است. یزدانیان درباره نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هم خاطرنشان کرد: دستاوردی که از این طرح می‌خواستیم، حاصل نشد چراکه باید نظر اپراتور‌ها در این دستاورد اعمال شود. در این طرح نخبگان دانشگاهی خوبی حضور داشتند. اگر ما تعامل مثبتی با اپراتور برقرار و نیاز‌های آنان را درک می‌کردیم حتماً اپراتور به سراغ ما می‌آمد چراکه اپراتور الزامات سیاستگذاری را نمی‌خواهد.
وی درباره جویشگر بومی ادامه داد: دو جویشگر پارسی جو و یوز هر دو از دانش این پژوهشگاه استفاده کردند؛ جویشگر پارسی جو از حمایت‌های این پژوهشگاه و جویشگر یوز از حمایت‌های سازمان فناوری اطلاعات بهره می‌برند، اما انتظاراتی که ما از این جویشگر‌ها داشتیم، برآورده نشد. به گفته رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات جویشگر یک تکلیف انکارناپذیر در شبکه ملی اطلاعات است و صرفاً یک تجارت نیست هرچند جویشگر بومی می‌تواند بستری برای تجارت باشد، ولی حاکمیت به دنبال این نیست. وی ادامه داد: حمایت‌های سازمان فناوری اطلاعات و پژوهشگاه از این دو جویشگر ادامه دارد، در عین حال موضوع جویشگر فقط به وزارت ارتباطات مرتبط نیست و سایر دستگاه‌های متولی امور فرهنگی همچون آموزش و پرورش نیز باید در معرفی و حمایت از این دستاورد همراهی کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار