پولشویی ۱۳ مرحله‌ای متهمان در پرونده بانک سرمایه!
کد خبر: 956722
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040t0
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
روز یک‌شنبه دادگاه انقلاب در شعب ویژه رسیدگی به اتهامات مفسدان اقتصادی، شاهد برگزاری دو دادگاه علنی بود؛ دادگاه پنجم علیرضا حالت زیبا منفرد یا همان جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی و دیگری دادگاه چهارم هادی رضوی. طبق گفته نجفی معاون اول دادستان تهران در دادگاه، اتهام منفرد تحصیل مال غیر به صورت نامشروع نیست بلکه اتهام وی کلاهبرداری به صورت شبکه‌ای است.
نیره ساری
سرویس جامعه جوان آنلاین: یک آپارتمان در چناران در الهیه، یک دستگاه مرسدس بنز، دو واحد مسکونی در پونک که به نام مادر متهم می‌باشد، یک واحد مسکونی در پاسداران به نام خواهر متهم، یک فروشگاه فرش به نام همسر متهم، یک واحد مسکن در چهارراه لشکر به نام مادر متهم، یک ویلا در اسپانیا، دو دستگاه رولز‌رویس در مالزی و اسپانیا و سه دستگاه بی‌ام‌و در مالزی، یک واحد مسکونی در مشهد و یک ویلا در سلمان شهر بخشی از اموال شناسایی شده از زیباحالت منفرد بوده که به نفع بیت‌المال ضبط شده است.

ادعای سیاسی زیبا حالت علیه بابک زنجانی
این در حالی بود که منفرد در جایگاه دفاع از خود، مدعی شد که زنجانی در تماس با وی گفته: منفرد فکر نکن با خراب کردن من می‌توانی خودت با شرکت نفت کار کنی. من که کار می‌کنم چهار وزیر و نمایندگان مجلس پشت من هستند.
همزمان با برگزاری این دادگاه، شعبه دیگری از دادگاه انقلاب، شاهد دفاعیات متهم ردیف دوم پرونده هادی رضوی بود. وی کسی نیست جز احسان دلاویز که در محضر دادگاه به رضوی گفت: چرا راست نمی‌گویی؟! هیچ چیز جای صداقت را نمی‌گیرد!
دلاویز برخلاف دفاعیات سایر متهمان اقتصادی، تا حدی دفاعیات فرهنگی سینمایی داشت. ابتدا تهیه‌کنندگی رضوی را زیرسؤال برد و ادعا داشت، شهرزاد ابتدا برای وی بوده است. وی در مقام دفاعیات سینمایی خود گفت: شهرزاد کار ارزشمندی بود که گرفت و پول داخل آن آمد. دلیلی نداشت پول آلوده به آن وارد شود. دلاویز حتی در مقام دفاع از هنرمندان هم برخواست و ادعا داشت، بازیگران از منشأ پول‌ها بی‌اطلاع بودند!
این دفاعیات در حالی بود که نماینده داستان خطاب به وی گفت: شما باید از جامعه هنرمندان عذرخواهی کنید که هنر را وسیله اهداف شوم خود قرار داده‌اید، شما می‌دانستید که منشأ این پول‌ها کجاست!
خود را بچه شهرستانی معرفی می‌کرد که خواهرزاده هیچ مسئولی نیست. با ادبیات‌های همیشگی متهمان این روز‌های دادگاه مفاسد اقتصادی، عزت خود را وامدار نظام دانست و ادعا داشت، شیر پاک خورده است و برای اقتصاد و مملکت می‌میرد!
در پاسخ به این نوع دفاعیات، قهرمانی نماینده دادستان به وی گفت: آقای دلاویز نمی‌خواهد برای اقتصاد کشور بمیرید، خواهش می‌کنم دست از اقتصاد کشور بردارید!

سرآغاز مصیبت‌های بانک سرمایه
بخش دیگری از دادگاه به اظهارات یکی از متهمان بانک سرمایه کشیده شد. وی که در جایگاه مطلع برای بیان برخی نکات پشت جایگاه قرار گرفت، گفت: از سال ۹۰ پای بخشایش و غندالی به بانک سرمایه باز شد و تمامی این مصیبت‌ها کلید خورد.
وی ضمن عذرخواهی از دادگاه و متهمان بانکی گفت: من از سال ۸۹ به عنوان مسئول شعبه مرکزی بانک سرمایه مشغول به کار شدم که در آن زمان رئیس شعبه در انتهای بانک و کنار دستشویی بود. در بانک سرمایه همه چیز به‌صورت دستوری از سوی مدیران بانک ابلاغ می‌شد؛ همه ما تحت فشار، توهین و اهانت‌های مدیران بانک بودیم؛ غندالی مالک بانک سرمایه بود! گاهی مرا به بانک احضار می‌کردند و امضا می‌گرفتند و از شیانی هم امضا می‌گرفتند و می‌گفتند، بعداً از بقیه امضا می‌گیریم.

پولشویی حرفه‌ای دلاویز و امامی
طبق گفته نماینده دادستان اقدامات دلاویز و امامی یک پولشویی حرفه‌ای در این پرونده است، چراکه تا رسیدن تسهیلات به دست رضوی، ۱۳ دست می‌چرخیده است. بنابراین یک پولشویی گسترده صورت می‌گرفته و متهمان به‌صورت مستقیم پولی را دریافت نمی‌کردند.
قهرمانی با اشاره به ویلا‌های مشترک این افراد در شهرکی در شمال گفت: رضوی به دنبال هر بهانه‌ای بود تا پول از بانک بگیرد و حتی به اسم بستنی، تسهیلات گرفته است.
وی با نقد ادعای وطن‌پرستی دلاویز، عکس‌هایی را در دادگاه نشان داد که حکایت از معاشرت‌های متهمان با مدیران بانک سرمایه داشته است. وی بیان داشت: این عکس‌ها مربوط به جلسات خصوصی آقایان در ویلایی در پالم امارات است. جلسات سری آقایان در این منطقه برگزار می‌شد. آقای دلاویز توضیح دهید، این افرادی که در عکس هستند، چه کسانی هستند؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار