هدررفت بیش از ۹۰ درصد انرژی در ۲۲ میلیون خانه
کد خبر: 918251
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003qsV
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
کارشناسان معتقدند با هدررفت بیش از ۹۰ درصد انرژی در ۲۲ میلیون خانه در شرایط کنونی کشور که از یک سو با کم‌آبی و افزایش دما و از سوی دیگر با افزایش مصرف انرژی مواجه است باید راه چاره‌ای در نظر گرفت
کارشناسان معتقدند با هدررفت بیش از ۹۰ درصد انرژی در ۲۲ میلیون خانه در شرایط کنونی کشور که از یک سو با کم‌آبی و افزایش دما و از سوی دیگر با افزایش مصرف انرژی مواجه است باید راه چاره‌ای در نظر گرفت. در این خصوص رئیس سازمان نظام مهندسی کشور از هدررفت انرژی در سازه‌ها انتقاد کرد و گفت:باید ساختمان‌های پر مصرف را مورد بازبینی قرار داد و برای رسیدن به این مهم، دولت باید به صورت یک الزام به آن بپردازد.

متأسفانه به دلیل رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان هدررفت انرژی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری در بالاترین حد خود قرار دارد. در این میان مصرف بالای انرژی و هدررفت آن کشور را در تأمین انرژی با مسائل و مشکلات بسیاری روبه‌رو ساخته است. افزایش حامل‌های انرژی تا کنون نتوانسته است شهروندان و مسئولان را به سمت درست مصرف کردن انرژی سوق دهد؛ بنابراین کشور ما در زمره کشور‌های پر مصرف انرژی قرار گرفته است.
کاهش مصرف انرژی شاید وقت دیگر
بیش از ۳۰ درصد انرژی در ساختمان‌های ما به هدر می‌رود. رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان در مبحث انرژی کار را به جایی رسانده است که در ساختمان‌های نوساز نیز برای تولید انرژی برودتی و گرمایشی از چندین دستگاه و سیستم همزمان استفاده می‌شود. تولیدگران ارزی از یک سو و هدررفت آن سبب شده است تا همواره کشور ایران که روی ذخایر انرژی قرار دارد در تأمین بلای انرژی برای مصارف گوناگون با مسائل و مشکلات متعددی روبه‌رو شود. در این خصوص فرج‌الله رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی کشور، درباره چگونگی در صرفه‌جویی در انرژی در ساختمان‌ها، گفت: متأسفانه به این موضوع کم‌توجهی شده تا جایی که اکنون بی‌توجهی به این امر مشکلاتی را پدید آورده است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون ساختمان‌هایی که قرار است از این به بعد ساخته شوند مورد بحث است، اما مشکل عمده وجود بیش از ۲۲ میلیون واحد از قبل ساخته شده است که ۹۰ درصد آن بر مبنای ملاحظات مصرف بهینه انرژی ساخته نشده است. وی به راهکار‌هایی در این زمینه اشاره کرد و افزود: اکنون سازمان نظام مهندسی بر این اساس مقرراتی را لحاظ کرده تا با اتخاذ راهکار‌هایی بتوان ساختمان‌های مهم و پرمصرف را پایش کنیم و همزمان مورد بهینه‌سازی انرژی قرار دهیم.

نگاه سلیقه‌ای پاشنه آشیل ساخت‌وساز
متأسفانه نگاه سلیقه‌ای به ساخت‌وساز همواره در کشور سبب شده تا با رعایت نکردن مقررات و ضوابط، مسائل و مشکلات حوزه ساخت‌وساز افزایش یابد و سرانه مصرف انرژی در ساختمان‌های ساخته شده نیز چندین برابر استاندارد جهانی باشد به گونه‌ای که رئیس سازمان مهندسی معتقد است در این زمینه باید ساختمان‌های پرمصرف را مورد بازبینی قرار داد و برای رسیدن به این مهم، دولت باید به صورت یک الزام به آن بپردازد. رجبی اگفت: مسئولیت دولت در این زمینه بسیار سنگین است زیرا اقدام بهینه‌سازی انرژی در سازه ابتدا باید در ساختمان‌های دولتی آغاز شود. این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری مصرف بهینه انرژی در ساختمان‌های جدید تصریح کرد: در این زمینه باید به سمت مصرف انرژی با لحاظ کردن کد‌های ساختمانی یا کد‌هایی در طراحی و رعایت در اجرا پیش برویم. رجبی با اشاره به جلسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی گفت: در این جلسه مقرر شد در همه سازمان‌ها کمیسیونی تحت عنوان انرژی تشکیل شده تا نحوه عملکرد و وظایف سازمان‌ها در قالب دستورالعمل‌ها به اجرا درآید لذا در سال جاری قرار است آن را به عنوان یک بحث جدی در دستور کار قرار دهیم. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری ظرفیت‌های دستگاه‌های متولی در زمینه انرژی گفت: باید در حوزه بازرسی، طراحی و اجرا اقداماتی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی صورت گیرد.
با مصرف و هدر دادن انرژی در کشور عملاً ترمز توسعه کشور در بسیاری از بخش‌ها کشیده شده و در مقابل با درست مصرف کردن انرژی سرمایه‌گذاری برای ارتقا و آبادانی کشور در بسیاری از حوزه‌ها همچون صنعت و کشاورزی رونق خواهد یافت و چرخ اقتصادی کشور سریع‌تر خواهد چرخید. این مهم زمانی محقق خواهد شد که در حوزه مسکن و ساخت‌وساز نظارت‌ها افزایش یابد و الزامات قانونی و مقررات ملی ساختمان رعایت شود چراکه با رعایت مقررات و هزینه‌کرد اندک می‌توان ساختمان‌ها را در برابر هدررفت و مصرف بالای انرژی به نوعی بیمه کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار