حجم تجارت خارجی به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید
کد خبر: 901067
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003mPL
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۳
بر اساس اعلام جزئیات تجارت خارجی غیر نفتی که از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام شده، حجم تجارت غیر نفتی ایران در سال قبل به ۱۰۰ میلیارد دلار و کسری تراز تجاری به ۷ میلیارد دلار رسید.
 
فارس: گمرک جمهوری اسلامی ایران جزئیات حجم تجارت خارجی کشور را منتشر کرد.

مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۱۲ ماه سال ۹۶ به ۴۶ میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار رسید که در مقایسه با سال ۹۵ به‌میزان ۶ و ۵۶ صدم درصد افزایش داشته است. طی سال ۹۵، ۴۴ میلیارد و ۴۲ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

در سال ۱۳۹۶ صادرات کالا‌های صنعتی در یک روند قابل توجهی ۲۲ و ۲۷ صدم درصد افزایش داشته و این در حالی است که صادرات محصولات پتروشیمی ۸ و ۲۹ صدم درصد و میعانات گازی ۳ و ۲۸ صدم درصد کاهش داشت.

بر اساس آمار، صادرات غیرنفتی ایران به کشور‌های مهم مقصد صادراتی در سال ۹۶ از جمله چین، کره جنوبی، ترکیه و عراق یک روند افزایشی داشته است.

در مجموع صادرات کالا‌های ایرانی به چین نسبت به سال قبل آن، ۸ و ۳۱ صدم درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و ترکیه به ترتیب با افزایش ۵۲ و ۲۵ صدم درصدی و ۲۲ و ۸۸ صدم درصدی همراه شد و شاهد افت ۹ و ۵۹ صدم درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم. همچنین صادرات غیرنفتی به عراق با افزایش ۴ و ۷۹ صدم درصد همراه بوده است.

آمار و اطلاعات ۱۲ ماهه سال ۹۶ نشان می‌دهد که ۳۲ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار کالای واسطه‌ای وارد شده و با ۶۰ و ۳۱ صدم درصدی بیشترین سهم واردات، مربوط به این گروه کالایی بوده است.

همچنین کالا‌های سرمایه‌ای با ارزش ۸ میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلاری سهم ۱۶ و ۲ صدم درصدی داشته‌اند.

براساس این گزارش، در این مدت، ۲۹ میلیون و ۹۱۰ هزار تن کالای واسطه‌ای و ۸۹۵ هزار تن کالای سرمایه‌ای و در مجموع ۳۸ میلیون و ۷۳۶ هزار تن انواع کالا وارد کشور شده است.

بر این اساس در سال گذشته تشریفات گمرکی ۱۷۱ میلیون و ۳۶ هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به‌روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۳۸ میلیون و ۷۳۶ هزار تن سهم واردات و ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سهم کالا‌های صادراتی غیرنفتی بود.

با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمامی کالا‌های وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به‌تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

این گزارش می‌افزاید؛ در ۱۲ ماهه سال ۹۶ به‌میزان ۵۴ میلیارد و ۳۰۲ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن ۲۴ و ۳۱ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد. عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به کالا‌های اساسی، قطعات منفصله خودرو و کالا‌های سرمایه‌ای مربوط می‌شود.

عمده‌ترین کالا‌های صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به‌ترتیب شامل میعانات گازی به‌ارزش ۷ میلیارد و ۷۹ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع‌شده ۲ میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار، پروپان مایع‌شده به‌ارزش یک میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین با یک میلیارد و ۳۲۷ میلیون دلار، متانول به‌ارزش یک میلیارد و ۱۷۸ میلیون دلار است.

سهم سایر کالا‌ها ۲۴ میلیارد و ۷۰۳ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن، ۲۲ و ۲۷ صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی درمجموع سال ۹۶ نیز به‌ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یک میلیارد و ۸۰۱ میلیون دلار، ذرت دامی به‌ارزش یک میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار، برنج یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۹۴۳ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به‌جز آمبولانس و هیبریدی به‌ارزش ۸۰۹ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالا‌های ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالا‌های ایرانی در ۱۲ ماهه سال ۹۶ به‌ترتیب شامل چین به‌ارزش ۹ میلیارد و ۶۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۶ میلیارد و ۷۶۴ میلیون دلار، عراق با ۶ میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار، جمهوری کره با ۴ میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار، ترکیه با ۳ میلیارد و ۹۹۱ میلیون دلار بوده است.

کشور‌های عمده صادرکننده کالا به ایران

کشور‌های عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به‌ترتیب شامل کشور‌های چین با ۱۳ میلیارد و ۲۱۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۰ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار، جمهوری کره با ۳ میلیارد و ۷۱۷ میلیون دلار، ترکیه با ۳ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار، آلمان ۳ میلیارد و ۸۳ میلیون دلار و همچنین سایر کشور‌ها ۲۱ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار بوده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار