چگونه در برف و يخ رانندگي كنيم؟
کد خبر: 824629
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003SWT
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۹
يکي از نکاتي که رانندگان در فصول سرد سال با آن دست به گريبان هستند رانندگي در بارندگي برف و يخ بندان مي باشد .
رعايت چند نکته جهت ايمني بيشتر و داشتن سفري امن ، لازم و ضروي است .

· اگر قصد مسافرت در فصل زمستان را داريد، زمان بيشتري را براي سفرتان پيش بيني كنيد.

· از سبقت گرفتن در جاده برفي پرهيز كنيد.

· هنگام كاهش ديد، از خطوط مياني و كنار جاده در ادامه حركت خود استفاده كنيد.

· در جاده برفي، سطح چسبندگي جاده كاهش مي يابد، پس با سرعتي كمتر از زماني كه جاده خشك است، حركت كنيد و سرعت خود را يكسان نگه داريد.

· از فرمان دادن و ترمز ناگهاني بپرهيزيد.

· از فشار دادن ناگهاني پدال گاز يا برداشتن يكباره پا از روي آن خودداري كنيد.

· از رانندگي در لبه و شانه هاي راه بپرهيزيد.

· در يك سطح لغزنده، هنگامي كه سرعت داريد، از عوض كردن ناگهاني دنده را (از سبك به سنگين) خودداري كنيد. ( با احتياط و با در نظر گرفتن سرعت و توجه به ترتيب كاهش دهنده ها اقدام كنيد).

· با توجه به كند شدن حركت خودروها در روزهاي سرد برفي، خونسردي و آرامش خود را حفظ كنيد.

· هنگامي كه برف آبكي- كه به برفاب معروف است- در سطح جاده باشد، ميان عاج لاستيك ها را پر مي كند و در اين شرايط، احتمال شناور شدن و سرخوردن خودرو و بروز تصادف به شدت افزايش پيدا ميكند. در اين وضعيت، كاملا احتياط كنيد.

· هنگام بكسواد كردن خودرو، از گاز دادن بي مورد و چرخاندن فرمان خودداري كنيد، زيرا اين كار، خودرو را بيشتر در گل و برف فرو خواهد برد. مطمئن شويد، لوله اگزوز خودرو شما در برف و يخ فرو نرفته باشد.

· اگر خودروي شما در برف گير كرد، با دست، برف زير لاستيك ها را كنار بزنيد و اگر آسفالت يخ زده بود، در صورت امكان از شن يا نمك و گوني استفاده كنيد. گوني ها را زير چرخ ها قرارداده، به آرامي با دنده 2 شروع به حركت كنيد.

· چون در جاده برفي بايد زمان كافي براي توقف خودرو داشته باشيد، لازم است فاصله خود را با خودرو جلويي، دست كم برابر سه برابر حالت عادي حفظ كنيد. · چراغ ها را روشن نگه داريد و براي جلوگيري از سرخوردن خودرو، آرام و به صورت قطع و وصل ترمز كنيد و از ترمز هاي ناگهاني بپرهيزيد.

· در خيابان هاي باريك، راه هاي شرقي- غربي داخل شهر و روي پل ها، مكان هايي وجود دارد كه امكان يخ زدگي در آنها بيشتر است، پس با دقت بيشتري رانندگي كنيد.

· جاهايي كه در سايه قرار دارد، در فصل سرما و بعد از بارندگي، تا مدتي بعد، حالت يخ زدگي دارد هنگام عبور از اينجاها، با احتياط، سرعت پايين و با دنده سنگين حركت كنيد.

· هنگام بارش برف ، از نور بالا استفاده نكنيد.

· هنگام سفر در زمستان، هميشه مخزن بنزين را پر نگه داريد.

· از سرعت زياد در راه هاي كه دست انداز دارند، بپرهيزيد.

· حركت با سرعت پايين، رعايت فاصله دست كم سه برابر حالت عادي با خودرو جلويي، روشن نگه داشتن چراغ ها، حركت با دنده سنگين، به ويژه در سربالايي و سراشيبي، استفاده از ترمز آرام به صورت قطع و وصل (در صورت مجهز بودن به ترمز ABS )، فشردن آرام پدال، از مهمترين نكاتي است كه بايد در هواي برفي و يخبندان به آن توجه كرد.

· هنگام ايستادن در راه هاي شيبدار يخ زده، پس از توقف كامل، از ترمز دستي به تنهايي استفاده نكنيد و پاي خود را روي ترمز نگه داريد، زيرا چرخ ها عقب به تنهايي نمي توانند خودرو را نگه دارند.

· از تنفس منوكسيد كربن بپرهيزيد و مراقب باشيد شيشه هاي به مدت طولاني بالا نباشد. اينگونه موارد احتمال گاز گرفتگي و خفگي وجود دارد.

· صبح زود، در برخي راه ها، بر روي آسفالت شبنم نشسته است كه موجب يخ زدگي و لغزنده شدن جاده مي شود، بنابراين، در اين گونه وضعيت ها بايد با احتياط رانندگي كنيد.

· در برخي از مناطق خاص و كوهستاني يبشتر احتياط كنيد، زيرا ممكن است در يك طرف گردنه، آفتاب بتابد و جاده خشك باشد، ولي در طرف ديگر، سطح جاده لغزنده يا مه آلود باشد.

پليس راه فرماندهي انتظامي استان اصفهان


نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار