کد خبر: 1237923
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
طلاق توافقی در تهران ۴۱ درصد کاهش یافت
متأسفانه طـلاق به عنـوان یک مسئـله اجـتماعی در برگیرنده انحلال قانونـی ازدواج و جدایـی زن و شوهر به شمار می‌رود و همچنین به لحاظ تأثیرات گسترده در روند رشد جمعیت و همچنین دگرگونی ساختار خانواده دارای اهمیت بالایی است. 
مریم بزی

 جوان آنلاین: طلاق یک آسیب اجتماعی تلقی می‌شود که ریشـه در تغییـر و تحــولات گوناگـون اجتماعـی، فرهنگی، زیستـی دارد، زندگی کردن دو نفر کنار هم می‌تواند سختی‌ها، آسانی‌ها و فراز و نشیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد. گاهی مواقع سختی‌های زندگی بیشتر از حد انتظار می‌شود و زن و مرد تصمیم می‌گیرند که مسیر متفاوتی را برای ادامه زندگی خودشان در پیش بگیرند. 

متأسفانه طـلاق به عنـوان یک مسئـله اجـتماعی در برگیرنده انحلال قانونـی ازدواج و جدایـی زن و شوهر به شمار می‌رود و همچنین به لحاظ تأثیرات گسترده در روند رشد جمعیت و همچنین دگرگونی ساختار خانواده دارای اهمیت بالایی است. 
در برخی شرایط اغلب زوجین برای طلاق، به تفاهم می‌رسند و برای جدایی و ساختن زندگی مناسب خودشان اقدام می‌کنند، اما بعضی مواقع ممکن است فقط یکی از زوجین به خاطر مشکلات و کشمکش‌های زندگی شخصی یا زناشویی که دارد تصمیم به طلاق بگیرد. در این شرایط موضوع طلاق یک طرفه مطرح می‌شود و فردی که درخواست طلاق دارد باید تمام مراحل طلاق را به تنهایی انجام دهد. 

 مشکلات اقتصادی یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق‌های یک طرفه است
استاد دانشگاه، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی کشور در گفتگو با روزنامه «جوان» در ارتباط با بحث طلاق‌های یک طرفه گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل طلاق به‌خصوص طلاق‌های یک طرفه در جامعه مسائل و مشکلات اقتصادی است که باعث شده توانایی جوانان برای ادامه زندگی با مشکلاتی مواجه شود. 
امان قرائی‌مقدم افزود: عدم تناسب فرهنگی و محل زندگی، تفاوت‌های خانوادگی، دینی و اعتقادی و همچنین باور‌ها باعث می‌شود تا جوانان بعد از مدتی به طلاق فکر کنند و ضمن اینکه فضای مجازی و روابط قبل از ازدواج در جامعه بدون اطلاع والدین نیز از دیگر عواملی است که منجر به ازدواج‌های احساسی در جامعه می‌شود. 
وی ادامه داد: ازدواج‌های اجباری و ناخواسته و نارضایتی‌های جنسی از دیگر عوامل طلاق در جامعه است. ضمن اینکه جوانانی که می‌خواهند ازدواج کنند باید قبل از ازدواج با بزرگ‌تر‌ها یا مشاورانی مشورت کنند تا از همه نظر بتوانند تفاهم‌هایی را کسب کنند. 

 درخواست طلاق باید دو طرفه باشد
قرائی‌مقدم عنوان کرد: متأسفانه طلاق یک طرفه که به مرد یا زن در قانون و در هنگام عقد به یکی از طرفین داده می‌شود و بدون رضایت طرف مقابل صورت می‌گیرد یک آسیب اجتماعی جدی محسوب می‌شود، چراکه درخواست طلاق باید با رضایت دو طرف صورت بگیرد. 
وی اضافه کرد: قانون باید شرایطی را فراهم کند تا بتواند به گونه‌ای جلوی طلاق‌های یک طرفه تا حدی گرفته شود. 
وی گفت: هنگامی که یکی از زوجین تصمیم می‌گیرد از همسر خود جدا شود، باید علاوه بر معایب طلاق نیز آگاهی کاملی از این موضوع مهم داشته باشد. فکر کردن به شرایط زندگی بعد از طلاق، آینده فرزندان و آسیب‌های اجتماعی احتمالی برای اتخاذ تصمیم نهایی الزامی است، زیرا تصمیم احساسی و عجولانه گاهی مانند شکستن تمام پل‌های پشت سر است. در این حالت راه بازگشتی وجود ندارد و پشیمانی بی‌فایده است. استاد دانشگاه، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی کشور با بیان اینکه طلاق‌های یک طرفه باعث آسیب روحی شدید یکی از طرفین می‌شود، بیان کرد: متأسفانه زمانی که یکی از طرفین درخواست طلاق می‌دهد، فرد مقابل به لحاظ روحی دچار مشکلات زیادی می‌شود و این موضوع می‌تواند بر کار و فعالیت اجتماعی‌اش تأثیر‌گذار باشد. 

 فراهم کردن شرایط مشاوره‌های رایگان برای زوجین 
قرائی‌مقدم افزود: ضمن اینکه هر طلاق در جامعه به عنوان یک انفجار سلولی در کشور محسوب می‌شود و می‌تواند طیف وسیعی از یک جامعه را درگیر مشکلات خود کند، دولتمردان باید سعی کنند شرایطی را برای جوانان در جامعه فراهم کنند تا آن‌ها بتوانند با آگاهی و رفاه بیشتری ازدواج کنند. 
وی ابراز کرد: به نظر می‌رسد که آموزش‌های مهارت‌های زندگی و تشکیل خانواده در مدارس باید آموزش داده شود و ضمن اینکه دولت شرایط مشاوره‌های قبل از ازدواج و قبل از طلاق را به طور رایگان باید در اختیار زوج‌ها قرار دهد. 
وی گفت: در هر محله باید چندین مراکز مشاوره در تخصص‌های گوناگون وجود داشته‌باشد که زوجین و جوانانی که در آستانه ازدواج هستند بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند و ضمن اینکه شرایطی را فراهم آورند که بیکاری در جامعه رفع شود و امید به زندگی افزایش یابد. 
 استاد دانشگاه، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی کشور عنوان کرد: در حال حاضر در کشور هر ساعت حدود ۲۱ طلاق صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه رهبری بر تشکیل خانواده در جامعه تأکید دارند، دولتمردان باید سعی کنند شرایط خوبی را برای جوانان فراهم کنند. 
وی افزود: به نظر می‌رسد که یکی از مهم‌ترین راهکار‌هایی که می‌تواند از طلاق یک طرفه جلوگیری کند، شریک کردن زن در اموال شوهر غیر از مهریه‌ای که وجود دارد، بعد از ازدواج است و به این شکل مرد هر زمانی که دلش بخواهد نمی‌تواند تقاضای طلاق دهد. 

 بیشترین آمار طلاق در جامعه متوسط است
قرائی مقدم گفت: بیشترین آمار طلاق در کشور در جامعه متوسط صورت می‌گیرد، چراکه در طبقه بالا جامعه رفاه بیشتر است و در طبقه پایین هم اجبار‌هایی مانند خانواده و معنویات باعث می‌شود که طرفین به طلاق فکر نکنند. 
وی ادامه داد: همه کسانی که ازدواج می‌کنند به امید داشتن روز‌های طلایی و سرشار از خوشبختی پا به دنیای تأهل می‌گذارند. شروع یک زندگی جدید با فردی که قرار است در تمام چیز‌هایی که دارید و ندارید شریک و سهیم باشد. زندگی که زن و مرد می‌خواهند باهم بسازند و کنار هم به آرامش برسند، امیدواریم در جامعه زندگی کنیم که روزی شاهد میزان کمتری از طلاق باشیم. 

 کاهش ۴۱ درصدی طلاق توافقی در تهران
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از کاهش ۴۱ درصدی طلاق توافقی در شهر تهران خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۱ طلاق توافقی ۴ درصد کاهش و در سال ۱۴۰۲ میزان طلاق توافقی ۴۱ درصد کاهش داشته‌است و متأسفانه افراد به طلاق یک طرفه از سوی زوج یا زوجه روی آورده‌اند که آمار‌های افزایشی نگران‌کننده است. 
به گزارش مهر، ابوالفضل نیکوکار معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران با بیان اینکه طلاق آهنگی رو به رشد داشته و توجه کارشناسان را به خود معطوف کرده‌است، گفت: نگرانی‌ها از رشد سریع طلاق و تحول در شیوه‌های طلاق و فقدان مکانیزم‌هایی که به کاهش طلاق یا کم کردن پیامد‌های مخاطره‌آمیز آن بینجامد است که بر این اساس، در سال‌های اخیر کنترل و کاهش آسیب‌های طلاق یکی از اولویت‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران بوده‌است. 
وی افزود: افزایش طلاق در جامعه علل متفاوتی از جمله فقر، بیکاری، اعتیاد، ضعف فرهنگی، عدم مهارت‌های زندگی و فضای مجازی دارد و آسیب‌های متعددی از جمله گسستگی خانواده و آسیب‌های ناشی از فرزندان طلاق را به همراه خواهد داشت. 
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران با اشاره به ارائه خدمات مشاوره مطلوب در پیشگیری از طلاق گفت: مطابق ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده مراکز مشاوره خانواده در کنار دادگاه‌های خانواده استان تهران از سال ۱۴۰۱ ایجاد شده‌است، که در سال ۱۴۰۲ بر اساس خوداظهاری مدیران مراکز مشاوره خانواده تعداد ۳ هزار و ۷۶۰ مورد جهت مشاوره ارجاع شده‌اند که تعداد ۹۱۲ مورد منجر به صلح و سازش شده‌است.

برچسب ها: طلاق ، تهران ، خانواده
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار