کد خبر: 1203488
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۱
«جوان» نابسامانی وضعیت سیب‌زمینی را بررسی می‌کند
افزایش بی‌حساب و کتاب تولید سیب‌زمینی و پیاز معضلی است که هر ساله در نقاط مختلف کشور اتفاق می‌افتد. سال گذشته قیمت سیب‌زمینی برای کشاورزان مقرون‌به‌صرفه بود، از این رو سطح زیر کشت این محصول در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ افزایش یافت، اما همین افزایش تولید موجب افت قیمت و زیان کشاورزان شده است
بهناز قاسمی
جوان آنلاین: افزایش بی‌حساب و کتاب تولید سیب‌زمینی و پیاز معضلی است که هر ساله در نقاط مختلف کشور اتفاق می‌افتد. سال گذشته قیمت سیب‌زمینی برای کشاورزان مقرون‌به‌صرفه بود، از این رو سطح زیر کشت این محصول در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ افزایش یافت، اما همین افزایش تولید موجب افت قیمت و زیان کشاورزان شده است. خبر‌های رسیده حاکی است امسال سطح زیر کشت سیب‌زمینی در شهرستان چادگان ۱۵ درصد افزایش یافته و به دلیل فراوانی محصول قیمت هر کیلوگرم به ۳ تا ۴‌هزار تومان رسیده، این در حالی است که قیمت سیب‌زمینی در میدان اصلی پایتخت بین ۸ تا ۱۲‌هزار تومان و در خرده‌فروشی‌ها ۱۲ تا ۱۵‌هزار تومان است. فعالان بازار معتقدند اگر دولت می‌توانست دست دلالان را از محصولات کشاورزی کوتاه کند، همین محصول سیب‌زمینی با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده می‌رسید و تولیدکننده نیز متضرر نمی‌شد، البته پیاز هم از وضعیتی مشابه رنج می‌برد. 
 
تصور می‌شد با افزایش کشت قراردادی و اصلاح الگوی مصرف کشت در دولت سیزدهم، دیگر معضل افزایش یا کاهش تولید محصولات کشاورزی برچیده شود و کشاورزان از این محل متضرر نشوند. دولت مردمی در سومین سال خدمتش است، اما به رغم وعده وزرای کشاورزی نتوانسته این چالش را برطرف کند. سال گذشته قیمت سیب‌زمینی به دلیل کاهش تولید، در سر زمین و بازار مصرف بالا رفت، به طوری که قیمت در خرده‌فروشی‌ها تا ۳۰‌هزار تومان نیز رسید، از این رو امسال کشاورزان به امید قیمت گران پارسال، سطح زیر کشت این محصول را افزایش دادند تا درآمد زیادی نصیب‌شان شود، اما افزایش تولید موجب کاهش قیمت شده است و سیب‌زمین‌کاران به شدت متضرر شده‌اند. 
 یکی از سیب‌زمینی‌کاران بخش چناررود چادگان در این خصوص می‌گوید: من با اجاره کردن زمین و خرید بذر گران‌قیمت زمین کشاورزی را به کشت سیب‌زمینی اختصاص دادم که متأسفانه با رکود قیمت سیب‌زمینی مواجه شدم و کلی بدهی بانکی دارم که باعث نابودی زندگی‌ام می‌شود. 
این سیب‌زمینی‌کار با اشاره به قیمت مناسب این محصول در سال گذشته می‌افزاید: سال گذشته محصول سیب‌زمینی فروش خوبی داشت، ولی امسال با این قیمت بازار و هزینه‌هایی که کردم جوابگو نیست و اگر محصول ما به فروش نرود، بدهی سنگینی را باید متحمل شوم. 
خبر‌های رسیده از شهرستان چادگان از توابع استان اصفهان حاکی است محصول سیب‌زمینی روی دست کشاورزان این شهرستان مانده است و مسئولان این شهرستان به دنبال رایزنی برای صادرات این محصول هستند. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل افزایش نرخ ارز، صادرات محصولات کشاورزی، حتی دام زنده بسیار رواج یافته است. هرگاه تولید محصولی افزایش و قیمت آن سر زمین کشاورزی کاهش می‌یابد، بلافاصله موضوع صادرات مطرح می‌شود، بدون آنکه به نیاز بازار داخل توجه و با کوتاه‌کردن دست دلالان و واسطه‌ها قیمت‌ها در بازار متعادل شود و محصولی که با آب و خاک و منابع داخلی رشد کرده و تولید شده است با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده برسد. 
اخیراً موضوع افزایش تولید سیب‌زمینی در چادگان (توابع استان اصفهان) رسانه‌ای شده است و سیب‌زمینی‌کاران توقع ورود دولت به ماجرا و افزایش صادرات این محصول را دارند، در حالی که اگر مسئولان جهاد کشاورزی این شهرستان می‌توانستند تولید این محصول را مدیریت کنند، اکنون دیگر شاهد فراوانی و افت قیمت نبودند. 
حسین محمدی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان چادگان در گفتگو با فارس در این خصوص می‌گوید: در سال زراعی جاری ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان چادگان زیر کشت سیب‌زمینی رفت و ۶۵‌هزار تن سیب‌زمینی برداشت شد. کشت سیب‌زمینی در این شهرستان به روش بارانی و تیپ آبیاری است که صرفه‌جویی خوبی در مصرف آب به همراه داشته است. 
وی می‌افزاید: سیب‌زمینی در این شهرستان به قیمت هر کیلوگرم ۳ تا ۴‌هزار تومان به فروش می‌رسد که با توجه به هزینه‌های زیاد کشاورزی باعث متزلزل‌شدن کشاورزان شده است. برای جلوگیری از خسارت کشاورزان لازم است دولت تمهیداتی بیندیشد تا سیب‌زمینی به خارج از کشور صادر شود. 
محمدی می‌گوید: کشت سیب‌زمینی امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۵درصد افزایش داشته و الان ۵۲‌هزار تن انواع سیب‌زمینی در این شهرستان انبار شده است. 
اظهارات این مسئول وزارت جهاد کشاورزی در حالی است که اگر جهاد این شهرستان می‌توانست دست دلالان و واسطه‌ها را کوتاه کند، دیگر سیب‌زمینی‌کاران متضرر نمی‌شدند. نکته بدتر این است که وی موضوع صادرات را راهکار فروش ۵۲‌هزار تن سیب‌زمینی این شهرستان می‌داند، بدون آنکه به میزان نیاز بازار داخل تا آغاز فصل زراعی آتی فکر کند. متأسفانه تصمیمات کوتاه‌مدت مسئولان این وزارتخانه گاه موجب افزایش قیمت و کمیابی یک محصول می‌شود. 
همچنین یکی از کشاورزان شهر رزوه با پیروی از درخواست صادراتی مدیر جهاد کشاورزی این استان می‌گوید: ما از دولت و مسئولان شهرستان درخواست داریم تدابیری بیندیشند تا نسبت به صدور سیب‌زمینی اقدام شود، چون وام دریافت کرده و در پرداخت وام با مشکل روبه‌رو شده‌ایم. 
یکی از کشاورزان روستای گشنیزجان بخش مرکزی نیز می‌افزاید: از دولتمردان انتظار داریم فکری به حال کشاورزان بکنند تا باعث رنجش بعضی از کشاورزان نشود، چون با خرید سیب‌زمینی کیلویی ۳ تا ۴هزار تومان کشاورز شکست سختی خواهد خورد. 
 
 قیمت سیب‌زمینی در خرده‌فروشی‌های تهران ۱۲ تا ۱۵‌هزار تومان 
متأسفانه مناسب‌بودن قیمت سیب‌زمین در سال زراعی گذشته موجب شد سیب‌زمینی‌کاران شهرستان چادگان، کشت امسال‌شان را افزایش دهند، اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی این شهرستان نتوانستند میزان عرضه و تقاضا را مدیریت کنند و قیمت سر زمین ارزان شده است، این در حالی است که قیمت عمده‌فروشی سیب‌زمینی در بازار اصلی میوه تهران بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان و درخرده‌فروشی‌ها ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان است. با توجه به افزایش تولید این محصول در کشور، چنانچه دست دلالان و واسطه‌ها با تدبیر وزارت جهاد کشاورزی از بازار کوتاه شود، به جای صادرات می‌توان با کاهش قیمت، محصول کشاورزی با نرخ تعادلی و تنظیم بازاری به دست مصرف‌کننده داخلی رساند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار